Slováci obsadzujú popredné priečky v konzumácii alkoholu v rámci Európy. Štatistiky Národného centra zdravotníckych informácií hovoria, že na alkoholizmus sa na Slovensku lieči desaťtisíce ľudí. Liečbu plne hradí zdravotná poisťovňa.
Koľko trvá protialkoholická liečba
V špecializovaných zariadeniach na liečbu alkoholickej závislosti samotná liečba trvá okolo troch mesiacov. Po takejto ústavnej liečbe však odborníci odporúčajú pokračovať v abstinencii minimálne 12 mesiacov.
Ako prebieha protialkoholická liečba
Komplexná liečba obsahuje 3 základné zložky. Farmakoterapiu, psychoterapiu a režimovú liečbu: len ambulantnou formou, alebo kombináciou lôžkovej liečby s nevyhnutnou následnou ambulantnou terapiou. Alkoholizmus sa lieči buď ambulantnou formou alebo formou hospitalizácie (ústavná).
Najznámejším ústavom na pomoc pre ľudí so závislosťou na alkohol je OLÚP, n.o. Predná hora. Pacientov na liečenie pozýva kontinuálne podľa voľnej lôžkovej kapacity. Ako uvádza na svojej stránke, liečba je plne hradená zdravotnou poisťovňou a trvá 3 mesiace.
Pacient musí pred liečbou dovŕšiť vek 18 rokov, navštíviť ambulantného psychiatra a s jeho odporučením, resp. návrhom na liečbu môžete nastúpiť na protialkoholické liečenie.
Schválenie návrhu vykoná riaditeľ protialkoholického zariadenia. Odošle návrh na liečbu na schválenie revíznym lekárom príslušnej zdravotnej poisťovne. Po schválení liečby zdravotnou poisťovňou riaditeľ protialkoholického ústavu písomne, telefonicky alebo e-mailom pozve poistenca na liečbu.
Pri nástupe na liečbu pacient zaplatí len poplatok za vydanie pacientskej karty. V prípade komplexnej liečby je tento poplatok 18 eur, v prípade opakovanej liečby 8 eur.
Protialkoholické liečenie v zahraničí
Podľa vyhlášky Ministerstva zdravotníctva SR zaplatenie cezhraničnej zdravotnej starostlivosti podlieha predchádzajúcemu súhlasu príslušnej zdravotnej poisťovne. To znamená, že pred absolvovaním liečby je potrebné, aby poistenec požiadal svoju zdravotnú poisťovňu o súhlas s liečbou v zahraničí.
Nie je preto vylúčené, že ak sa pacient rozhodne pre liečbu v zahraničí, bude si ju musieť platiť sám. V tomto prípade však musí rozhodnúť zdravotná poisťovňa. Ak liečbu neschváli, bude si ju pacient musieť hradiť z vlastných zdrojov.
V zdravotnej poisťovni nesmiete mať dlh
Na to, aby vám zdravotná poisťovňa platila protialkoholické liečenie musíte splniť niekoľko podmienok. Veľmi dôležité však je, aby ste neboli dlžníkom na zdravotnom poistení. V opačnom prípade poisťovňa vašu žiadosť ihneď zamietne. Pri neplatení zdravotného poistenia máte nárok len na niektoré zdravotné úkony bezplatne.
Zdroj fotografie: Pixabay.com
Roland Regely
Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.