Poistenie majiteľa nehnuteľnosti sa na veci nájomníka nevzťahuje

Miroslav Homola | rubrika: Článok | 22. 10. 2018
Ak bývate v podnájme, majiteľ má nehnuteľnosť poistenú a dôjde k nejakej poistnej udalosti, toto poistné krytie sa na vaše veci nevzťahuje.
Poistenie majiteľa nehnuteľnosti sa na veci nájomníka nevzťahuje

Zdroj: Shutterstock

Poistenie domácnosti

Aj keď nebývate vo svojom, mali by ste myslieť na poistenie svojho majetku v prípade požiaru, krádeže alebo inej poistnej udalosti. Poisťovne odporúčajú nájomníkom uzavrieť poistenie domácnosti, ktoré bude kryť ich hnuteľný majetok v byte alebo dome, aj keď takúto nehnuteľnosť nevlastnia. Poistenie sa vzťahuje na požiar, víchricu, atmosférické zrážky, povodne, vytopený byt, prípadne poskytnutie náhrady za ukradnuté alebo vandalmi zničené veci.

 

Aký majetok kryje poistenie

Poistenie kryje osobné veci ako počítač, mobilný telefón, posteľ, matrace, nábytok, spotrebiče, obuv a oblečenie. Súčasťou tohto poistenia môžu byť aj maľovky, tapety, podlahy, priečky, respektíve aj stavebné súčasti bytu či domu, ktoré ste si tam namontovali na vlastné náklady. Súčet hodnoty týchto vecí následne tvorí poistnú sumu, ktorú si však nájomca určuje sám.

Tip: Prečo sa oplatí poistenie proti povodniam

Poistná suma

Nastavenie poistnej sumy je jednou z najdôležitejších vecí poistenia domácnosti. Jej výška by mala zodpovedať hodnote celého hnuteľného majetku, ktorý v byte alebo dome máte. Častou chybou záujemcov o toto poistenie je takzvané podpoistenie. To znamená, že poistná suma je nižšia ako celková hodnota poistených vecí.

V prípade škody tak poistné plnenie nezabezpečí znovuobstaranie zničených vecí. Poisťovne počítajú aj s tým, že počas bývania nadobúdate ďalšie hnuteľné veci. V takom prípade si môžete poistnú sumu kedykoľvek navýšiť o hodnotu nových vecí v prenajatej nehnuteľnosti.

Poistenie zodpovednosti

Veľmi dôležité je myslieť aj na poistenie zodpovednosti. Toto poistenie kryje škody, ktoré spôsobíte majiteľovi nehnuteľnosti, prípadne svojim susedom. Či už ide o bežné nehody ako vytopenie susedov a samotného bytu, alebo zničenie a poškodenie hnuteľného či nehnuteľného majetku majiteľa.

Poistenie aj bez vedomia majiteľa

Poistenie domácnosti a zodpovednosti z občianskeho života si môžete uzavrieť aj bez vedomia majiteľa bytu. Navyše, nemusíte mať v prenajatom byte ani trvalý či prechodný pobyt. K uzavretiu poistenia budete potrebovať len občiansky preukaz a adresu nájmu. Mali by ste však predložiť aj zoznam hnuteľných vecí, ktoré sa v byte nachádzajú.

Prípadné zmeny v zozname hnuteľných vecí pre istotu vždy nahláste v poisťovni. Samozrejmosťou k takémuto poisteniu sú aj asistenčné služby, ktoré sú zadarmo. Táto doplnková služba slúži pre potreby nahlasovania poistných udalostí, prípadne pomôže napríklad, keď sa vymknete z bytu.

„V rámci asistenčných služieb je napríklad zabezpečená a preplatená práca inštalatéra, kúrenára či plynára. Rovnako poistenie pomôže aj v prípade, ak je domácnosť z dôvodu havárie dočasne neobývateľná. Kryje totiž krátkodobé náhradné ubytovanie pre klientov do 48 hodín či ochranu nezabezpečenej domácnosti na 72 hodín,“ vysvetľuje Ľubica Dragúňová z Odboru poistenia personálneho majetku poisťovne Generali.

Zdroj: Generali SK

Anketa

Mám poistenie:

Miroslav Homola

Autor článku Miroslav Homola

Miroslav Homola písal pre denník Finance.sk od roku 2017 do 2019. Ďalšie články autora.

Najvýhodnejšie cestovné poistenie

Chcem sa poistiť

Naša online kalkulačka vám umožní porovnať ceny a podmienky rôznych poisťovní, aby ste mohli cestovať bez starostí.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+4
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Úmrtie je rana pre dušu aj peňaženku. Väčšina Slovákov potrebuje finančnú pomoc od rodiny

31. 10. 2024 | Ivana Sladkovská

Úmrtie je rana pre dušu aj peňaženku. Väčšina Slovákov potrebuje finančnú pomoc od rodiny

Pri úmrtí blízkeho len málokto rieši finančnú stránku. Podľa prieskumu pre Simplea je to však veľký nápor na peňaženku, až tri štvrtiny Slovákov sa musia po úmrtí blízkeho obrátiť na... celý článok

Vodiči, zbystrite. Čoskoro začne platiť zmena, ktorá vám uľaví

22. 10. 2024 | Natália Stašíková

Vodiči, zbystrite. Čoskoro začne platiť zmena, ktorá vám uľaví

Od začiatku roka 2025 dôjde k významnej zmene v systéme preukazovania povinného zmluvného poistenia (PZP). Vodiči v krajinách, ktoré sú súčasťou systému zelenej karty, budú môcť pri... celý článok

NBS odňala známej poisťovni licenciu a mala byť zlikvidovaná. Súd teraz rozhodol úplne inak

7. 10. 2024 | Ivana Sladkovská

NBS odňala známej poisťovni licenciu a mala byť zlikvidovaná. Súd teraz rozhodol úplne inak

Krajský súd v Bratislave nedávno rozhodol v prospech poisťovne NOVIS, čím prekvapil mnohých, ktorí očakávali jej likvidáciu po odobratí licencie Národnou bankou Slovenska. Spor sa ťahá... celý článok

Dokedy musí poisťovňa poškodenému vyplatiť poistné plnenie z PZP?

25. 9. 2024 | Barbora Magočová

Dokedy musí poisťovňa poškodenému vyplatiť poistné plnenie z PZP?

Ako dlho trvá poisťovni, kým vyplatí poistné plnenie po dopravnej nehode? Ako spotrebiteľ máte po istom čase nárok na úroky z omeškania. Aké ďalšie nástroje môžete využiť, ak sa poisťovňa... celý článok

Ako zmeniť zdravotnú poisťovňu: Na podanie prihlášky ostáva pár dní

23. 9. 2024 | Ivana Sladkovská

Ako zmeniť zdravotnú poisťovňu: Na podanie prihlášky ostáva pár dní

Prinášame kompletný návod ako zmeniť zdravotnú poisťovňu. Blíži sa termín, do ktorého je potrebné odoslať prihlášku na zmenu zdravotnej poisťovne od budúceho roka. Ak to nestihnete,... celý článok