Počas leta nahlásia dovolenkári Allianz – Slovenskej poisťovni každý deň v priemere 30 poistných udalostí z cestovného poistenia . Túto sezónu riešila Allianz – SP už aj dva infarkty Slovákov v zahraničí. Pozor by ste si mali dať hlavne na časté striedanie teplôt. Mnohí dovolenkári hlásia aj seknutie v krížoch a krku z klimatizovaných priestorov.
Najviac hlásení je z Turecka, Egypta a Grécka
Od začiatku júna, kedy Slováci najviac dovolenkujú v zahraničí, nahlásili klienti Allianz – Slovenskej poisťovni už 1664 poistných udalostí. Najviac hlásení prichádza z Turecka, Egypta a Grécka, ale pomerne veľa hlásení je aj zo Slovenska. Dovolenkári najčastejšie hlásia tráviace a žalúdočné ťažkosti a drobné či stredné úrazy, ktoré vzniknú pri športových aktivitách alebo pri kúpaní.
Poisťovňa eviduje aj viacero zlomenín končatín, najmä u detí. Riešili aj niekoľko seknutí v krížoch a krku, ktoré boli spôsobené nielen športovými aktivitami, ale najmä častým striedaním horúceho podnebia s vychladenými klimatizovanými priestormi. Túto dovolenkovú sezónu evidujú aj zvýšený počet žalúdočných a tráviacich problémov z exotickejších arabských krajín, a to najmä z Ománu.
Tip: Stal sa vám úraz v zahraničí? Európsky zdravotný preukaz vám stačiť nebude
Dva infarkty Slovákov
Poisťovňa riešila aj dva infarkty Slovákov dovolenkujúcich v Grécku a v Thajsku. V oboch prípadoch išlo o ľudí po šesťdesiatke. „Odporúčame, aby zvlášť opatrní boli starší ľudia dovolenkujúci v horúcich prímorských krajinách, a nevystavovali sa priamemu slnečnému žiareniu, dodržiavali pravidelný pitný režim, nezabúdali na užívanie liekov, ktoré majú predpísané, prípadne aby sa pred vycestovaním poradili so svojím ošetrujúcim lekárom,“ upozorňuje hovorkyňa Allianz – SP L. Muthová.
Ako nahlásiť poistnú udalosť z dovolenky
Vzniknutú poistnú udalosť môžete aj priamo z dovolenky nahlásiť on-line prostredníctvom stránky www.allianzsp.sk cez svoj počítač, tablet alebo smartfón, prípadne telefonicky alebo po návrate z dovolenky osobne v pobočke poisťovne. Ak sa vám počas dovolenky stane poistná udalosť, pokiaľ nejde o život ohrozujúci stav, odporúčame vždy ako prvú volať 24-hodinovú asistenčnú službu. Operátor na linke vám v prípade choroby či úrazu odporučí najbližšie vhodné zdravotnícke zariadenie a postará sa o všetky potrebné náležitosti.
„Nezabudnite si uschovať všetky doklady ako lekársku správu, rozpis úkonov a poplatkov, predpis liekov, a aj doklad o zaplatení, v prípade že ste za ošetrenie zaplatili v hotovosti. Doklady je potrebné predložiť poisťovni,“ vysvetľuje L. Muthová.
Letné úrazy číhajú aj na deti
Dlhé letné prázdniny a dovolenky sú časom výnimočných zážitkov pre malých i veľkých, no takisto obdobím zvýšenej detskej úrazovosti. Počas letných dobrodružstiev pri vode, v horách či na chalupe sa deti vyskytnú v situáciách, ktoré bežne nezažívajú, sú uvoľnenejšie a teda menej obozretné, a preto často dochádza k úrazom. Jazda na bicykli, lozenie po skalách, pobyt pri vode, či u starých rodičov.
Bežnými letnými diagnózami v prípade detí sú úpal, rôzne odreniny a popáleniny. Je preto žiaduce poctivo dodržiavať pitný režim, nosiť pri sebe malú lekárničku, či krabičku prvej pomoci pre prípad potreby a dohliadať na to, aby malo dieťa pokrývku hlavy. Hrozbou je aj tzv. syndróm suchého utopenia. Môže nastať, keď pri ponorení a topení sa vnikne voda do dýchacích ciest a vyvolá laryngospazmus - kŕč zvieračov hrtana, ktorý uzavrie hlasivkovú štrbinu a topiaci sa udusí.
Ťažkosti sa môžu prejaviť aj s 24-hodinovým odstupom, preto treba dieťa po vdýchnutí i malého množstva vody dôkladne sledovať a bezodkladne s ním navštíviť lekára.
4 najčastejšie príčiny úmrtia detí pri úrazoch:
- otrava
- pád z veľkej výšky
- utopenie
- dopravná nehoda
Zdroj: Allianz - SP
Miroslav Homola
Miroslav Homola písal pre denník Finance.sk od roku 2017 do 2019. Ďalšie články autora.