Poistenie proti povodniam: Prečo sa oplatí a kedy vás nemusia poistiť

Roland Regely | rubrika: Článok | 22. 5. 2018
Koľko stojí poistenie pred povodniam? Môže poisťovňa odmietnuť poistiť váš dom? V ktorých oblastiach je obtiažne získať takéto poistenie?
Poistenie proti povodniam: Prečo sa oplatí a kedy vás nemusia poistiť

Zdroj: Shutterstock

Pred prírodou sme si všetci rovní. A nikto nemôže povedať, že jeho nehnuteľnosť stojí na bezpečnom území. Ak nebývate blízko povodia riek, ešte vždy môžu prekvapiť nárazové zrážky, požiar, úder blesku, výbuch vo vašom okolí či víchrica.

Netreba zabúdať ani na „smolné“ situácie. Ak vedie popri vašom dome cesta, vždy hrozí náraz dopravného prostriedku, ktorý vám môže zdemolovať bránu, zničiť pozemok aj samotnú nehnuteľnosť. Poistenie nehnuteľnosti a domácnosti často pomáha pokryť mnoho poistných udalosti. Ako je to v prípade povodní?

Proti povodniam nepoistí každá poisťovňa

Nie všetky poisťovne sú ochotné poistiť obydlie, ktoré sa nachádza v povodňovej oblasti. Tí, ktorí už mali s veľkou vodou dočinenia, majú v niektorých poisťovniach smolu.

Poisťovne majú totiž na základe štatistických údajov vytipované miesta, kde dochádza pravidelne každoročne k záplavám, respektíve povodniam a práve tieto miesta sú práve z hľadiska povodní nepoistiteľné.

Poistenie nehnuteľnosti alebo domácnosti? Viete, aký je v tom rozdiel? Pozrite si tento praktický článok.

Povodňové mapy často rozhodujú

Niektoré poisťovne berú ohľad tzv. povodňové mapy, pre iné poisťovne hrá rolu či už daná lokalita či dom zažili povodne, a niektoré poisťovne poisťujú bez ohľadu na uvedené skutočnosti. Líšiť sa môžu podmienky pre fyzické osoby, ale aj právnicke osoby, ktoré majú svoje závody či podniky v rizikových oblastiach. Vždy je potrebné konzultovať konkrétny prípad s poisťovňou.

Tip redakcie: zväčša sa oplatí poistiť nehnuteľnosť či domácnosť v takej poisťovni, kde už máte zmluvu na iný produkt – môžete získať rôzne zľavy či výhody.

Ak už sa nachádzate v rizikovej oblasti, môže to poisťovňa vyhodnotiť ako väčšie riziko a samozrejme tým pádom sa navyšuje aj cena poistky.

Povodeň či záplava? Pozor na zmluvné podmienky

Povodeň je zaplavenie územných celkov vodou, ktorá sa vyliala z brehov alebo hrádzí vodných tokov alebo vodných nádrží, alebo ktorá tieto brehy alebo hrádze pretrhla, alebo zaplavenie územia vodou bolo spôsobené zmenšením prietoku koryta vodného toku. Za povodeň sa nepovažuje také zaplavenie územia, ktoré bolo spôsobené regulovaným vypúšťaním vôd z vodných tokov.

Záplavou sa rozumie vytvorenie súvislej vodnej plochy, ktorá po určitú dobu v mieste poistenia stojí alebo prúdi a spôsobí na poistenom majetku škodu. 
Treba si prečítať v poistných podmienkach či predmetné poistenie kryje obe riziká alebo len jedno z nich.

Povodne vystavujú poisťovniam miliónové účty

V niektorých prípadoch to ale nemusí byť lacné. Najmä keď niektoré poistné domy pri stanovovaní výšky poistného berú do úvahy aj to, ako ďaleko sa dom nachádza od vodného toku. Čím bližšie k vode, tým drahšie poistné, takéto pravidlo platí v niektorých poisťovniach.

Slováci sa často rozhodnú na poistke šetriť. Nie je ojedinelé, že pri dojednaní si klienti zvolia nízke poistné krytie bez uvedených rizík - vzhľadom na podcenenie tohto rizika z dôvodu, že v minulosti neboli povodňou alebo záplavou ohrození.

Koľko stojí poistenie proti povodniam

Výška priamo závisí od toho, v akej lokalite bývate, aká je hodnota nehnuteľnosti/domácnosti, či sa nachádzate v rizikovej oblasti, či už váš dom/byt/domácnosť zažil v minulosti povodeň či záplavy a napokon aj to, akú veľkú budete mať spoluúčasť pri poistnej udalosti. Poistenie proti povodni je často súčasťou balíka, ktorý poisťuje váš dom alebo byt. Aj keď takýto mix len ťažko možno spriemerovať, približná suma za poistenie proti povodniam na jeden rok je zhruba 100 eur.

Ako nahlásiť škodu pri povodniach

1. Poisťovňu informujte telefonicky, e-mailom či faxom.

2. Počkajte na príchod pracovníka poisťovne. Nič zo zničených vecí neodhadzujte. Niektorým poisťovniam stačí aj fotodokumentácia bez obhliadky.

3. Pokiaľ majetku hrozí ďalšie poškodenie a musíte s poškodenými vecami manipulovať, zdokumentujte to fotoaparátom alebo kamerou. Zničené veci však nevyhadzujte až do príchodu poisťováka.

4. Pracovník urobí prehliadku a spíše zoznam škôd. Dá vám vyplniť tlačivo o ohlásení poistnej udalosti.

Prehľad rizikových oblastí v hlavných vodných tokoch

  • Dunajec a Poprad: 31 oblastí/ 73,4 km vodných tokov
  • Morava: 51 oblastí/ 125,29 km vodných tokov
  • Dunaj: existencia významného povodňového rizika nebola určená, pretože spoľahlivú ochranu vytvára VD Gabčíkovo, protipovodňová ochrana Bratislavy a VD Nagymaros
  • Váh: 192 oblastí/ 460,05 km vodných tokov
  • Hron: 54 oblastí/ 169,65 km vodných tokov
  • Ipeľ: 9 oblastí/ 23,75 km vodných tokov
  • Bodrog: 129 oblastí/ 237,4 km vodných tokov
  • Slaná: 31 oblastí/ 57,705 km vodných tokov
  • Hornád: 57 oblastí/ 122 km vodných tokovBodva: 5 oblastí/ 17,2 km vodných tokov

Zdroj: Ministerstvo životného prostredia SR

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Najvýhodnejšie cestovné poistenie

Chcem sa poistiť

Naša online kalkulačka vám umožní porovnať ceny a podmienky rôznych poisťovní, aby ste mohli cestovať bez starostí.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+5
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Úmrtie je rana pre dušu aj peňaženku. Väčšina Slovákov potrebuje finančnú pomoc od rodiny

31. 10. 2024 | Ivana Sladkovská

Úmrtie je rana pre dušu aj peňaženku. Väčšina Slovákov potrebuje finančnú pomoc od rodiny

Pri úmrtí blízkeho len málokto rieši finančnú stránku. Podľa prieskumu pre Simplea je to však veľký nápor na peňaženku, až tri štvrtiny Slovákov sa musia po úmrtí blízkeho obrátiť na... celý článok

Vodiči, zbystrite. Čoskoro začne platiť zmena, ktorá vám uľaví

22. 10. 2024 | Natália Stašíková

Vodiči, zbystrite. Čoskoro začne platiť zmena, ktorá vám uľaví

Od začiatku roka 2025 dôjde k významnej zmene v systéme preukazovania povinného zmluvného poistenia (PZP). Vodiči v krajinách, ktoré sú súčasťou systému zelenej karty, budú môcť pri... celý článok

NBS odňala známej poisťovni licenciu a mala byť zlikvidovaná. Súd teraz rozhodol úplne inak

7. 10. 2024 | Ivana Sladkovská

NBS odňala známej poisťovni licenciu a mala byť zlikvidovaná. Súd teraz rozhodol úplne inak

Krajský súd v Bratislave nedávno rozhodol v prospech poisťovne NOVIS, čím prekvapil mnohých, ktorí očakávali jej likvidáciu po odobratí licencie Národnou bankou Slovenska. Spor sa ťahá... celý článok

Dokedy musí poisťovňa poškodenému vyplatiť poistné plnenie z PZP?

25. 9. 2024 | Barbora Magočová

Dokedy musí poisťovňa poškodenému vyplatiť poistné plnenie z PZP?

Ako dlho trvá poisťovni, kým vyplatí poistné plnenie po dopravnej nehode? Ako spotrebiteľ máte po istom čase nárok na úroky z omeškania. Aké ďalšie nástroje môžete využiť, ak sa poisťovňa... celý článok

Ako zmeniť zdravotnú poisťovňu: Na podanie prihlášky ostáva pár dní

23. 9. 2024 | Ivana Sladkovská

Ako zmeniť zdravotnú poisťovňu: Na podanie prihlášky ostáva pár dní

Prinášame kompletný návod ako zmeniť zdravotnú poisťovňu. Blíži sa termín, do ktorého je potrebné odoslať prihlášku na zmenu zdravotnej poisťovne od budúceho roka. Ak to nestihnete,... celý článok