Pozor na alkohol na svahu
Vypadá to ako dobrý nápad do zimy na sneh s „placačkou“ slivovice, no nie je to tak.
To, že alkohol vonku nezahreje, už dokázali viaceré štúdie. Alkohol totiž rozširuje cievy, čím zväčší prietok krvi. Na krátky čas pocítite zahriatie, no cez rozšírené cievy a v studenom prostredí sa aj krv ochladí rýchlejšie.
Pokiaľ sa chcete zahriať, uprednostníte teplý čaj. Po čaji s rumom alebo varenom vínku si radšej dajte od lyžovania aspoň hodinovú prestávku.
1) Pri preukázaní alkoholu v krvi poisťovne neplnia
Alkohol otupuje zmysly: reagujete pomalšie, správate sa riskantnejšie. Na svahu tak môžete okrem seba ohroziť aj ostatných lyžiarov.
Ak by ste sa zranili alebo by ste spôsobili úraz inému lyžiarovi a preukázalo by sa, že ste požili alkohol, nemôžete sa spoliehať na svoje životné či cestovné poistenie.
Alkohol v krvi je tak dôvod, prečo vám poisťovne skrátia alebo úplne odmietnu vyplatiť poistné plnenie.
Lyžovačka by vás tak kvôli pár pohárikom mohla vyjsť pekne draho, obzvlášť v zahraničí. Nielen, že vám nebude vyplatená poistná udalosť, budete si musieť zaplatiť aj poskytnutú zdravotnú starostlivosť, prípadne aj zaplatiť odškodnenie pre zranenú ďalšiu osobu.
2) Pokuty od lyžiarského strediska
Aj keby ste nehodu nespôsobili, s lyžami na nohách a alkoholom v krvi môžete dostať pokutu. Horská služba vás môže skontrolovať a dať fúkať. Ak sa preukáže pozitívny výsledok, môžete si prichystať peňaženku na pokutu a tiež vás môžu vykázať zo svahu či zablokovať vám pernamentku.
Používajte celú lyžiarsku výbavu
Doba, kedy sa jazdilo na zjazdovkách v džínsoch a čapici sú už dávno preč. Na upravených zjazdovkách a v lyžiach súčasnosti dosiahnete oveľa väčšiu rýchlosť, než tomu tak bolo pred päťdesiatimi rokmi.
Aj keď podľa platného zákona musia prilbu a reflexné prvky na odevoch používať iba deti do 15 rokov, nemali by ste podceniť ani vlastnú výbavu.
Taktiež je potrebné dodržovať pravidlá na svahu:
- jazdiť na vyznačených zjazdovkách
- jazdiť tak, aby ste neohrozovali ostatných lyžiarov
- a dodržovať všetkých pokynov od prevádzkovateľa zjazdovky
Ak totiž nedodržíte niektoré pokyny, či povinnú výbavu, vystavujete sa riziku, že vám poisťovne neposkytnú celé poistné plnenie.
Nezabudnite na poistenie na hory
V zahraničí ale aj na našich slovenských horách už nie je zásah horskej služby bezplatný.
Poistenie na jeden deň sa pohybuje okolo 30 centov a v prípade, že sa stratíte, alebo budete mať úraz, pri ktorom je nutný zásah horskej služby, nemusíte sa obávať, že vás to zruinuje.
Poistenie na hory kryje náklady až do výšky 20 – 25 tisíc eur. Všetky úkony spojené so zdravotnou starostlivosťou ako ošetrenie rany a podobne hradí zdravotná poisťovňa. Technický zásah však musí postihnutý zaplatiť sám aj vtedy keď zásah záchranárov sám nezavinil.
Podrobnejšie sa dočítate v našej abecede:
Kde sa vám poistenie na hory zíde:
Poistenie na hory je platné vo všetkých horských oblastiach Slovenska, kde pôsobí horská záchranná služba. Týka sa to aj priepastí a jaskýň.
- Malá Fatra
- Nízke Tatry
- Pieniny
- Stredné Beskydy
- Slovenský raj
- Veľká Fatra
- Vysoké Tatry
- Roháče (Západné Tatry)
- Belianske Tatry
Miroslava Hrášková
V článkoch sa najradšej venuje problematike daní, dávok a dôchodkov. Okrajovo spracováva aj oblasť financovania bývania, termínovaných vkladov a sporenia. Vyštudovala hospodársku politiku na ekonomicko-právnej fakulte Masarykovej... Ďalšie články autora.