Životné poistenie a zdravotné poistenie vyzerajú na prvý pohľad veľmi podobne. Pri bližšom pohľade je v tom zásadný rozdiel. A tých rozdielov je viac. Azda jediné, čo majú spoločné je, že sa týkajú mojej osoby, a platím ich ja.
Zdravotné poistenie: poistenie pre všetkých a všetkým
Na Slovensku momentálne existuje solidárny systém zdravotnej starostlivosti. Je to verejné zdravotné poistenie.
Znamená to, že každý bez ohľadu na výšku svojho príjmu, má zabezpečenú zdravotnú starostlivosť. Toto verejné zdravotné poistenie si každý platí sám, alebo to platí jeho zamestnávateľ, prípadne za svojich poistencov to odvádza štát ( napr. rodič na materskej dovolenke, nezamestnaný a i.)
Výška poistného sa vypočítava z vášho príjmu a platí sa mesačne. Tieto peniaze sú určené na vašu zdravotnú starostlivosť, nie na vyplatenie vašej PN-ky. Tú vám vypláca Sociálna poisťovňa (momentálne je to 50% z vašej výplaty).
Teda z tohto poistenia peniaze nejdú vám. Výhodou je, že pokiaľ máte poistenie uhradené, poskytuje sa vám zdravotná starostlivosť bez ohľadu na vašu diagnózu a dĺžku liečenia, či potrebné lieky.
Ale ak nemáte uhradené zdravotné poistné, doktor vám nemôže vypísať lieky, a pri vážnych ochoreniach vám poskytnú len tú najnutnejšiu starostlivosť, najnutnejšie operácie.
Presná špecifikácia zdravotného poistenia je definovaná v Zákone o zdravotnom poistení (Zákon č. 577/2004 Z. z. o rozsahu zdravotnej starostlivosti uhrádzanej na základe verejného zdravotného poistenia a o úhradách za služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti v znení neskorších predpisov)
Životné poistenie: moje poistenie pre mňa
Životné poistenie má podobné prvky ako zdravotné poistenie. Je to individuálne zdravotné poistenie. Platí si ho každý sám podľa svojho uváženia a podľa svojej potreby. Ide tu o komerčné pripoistenie, rôzne doplnkové a iné zmluvné poistenia.
To, čo je výhodou pri tomto poistení, že v prípade choroby, idú peniaze platiteľovi, teda vám. Nie tým, čo sa liečia. Nemusíte dokladovať, ako použijete vyplatenú sumu. Či už na následnú liečbu, ktorá môže pomôcť znížiť trvalé následky po úraze, alebo na drahšiu liečbu, ktorú poisťovňa nehradí. Napríklad pri určitom type rakoviny si môže klient zaplatiť aj protónovú liečbu v zahraničí, čo mu v konečnom dôsledku môže zachrániť život.
Toto poistenie nie je povinné, a je obmedzené. To znamená, že si každý sám nastavujete vyplácané sumy, nie sú ovplyvnené diagnózou.
Opäť uvediem príklad na rakovine. Ak si nastavíte, že pri diagnóze "rakovina" chcete dostať sumu 3 500,-EUR, tak aj keď by protónová liečba stála viac, od poisťovne dostanete spomínaných 3 500,-EUR. Zvyšok si musíte doplatiť z vlastného vrecka.
V rámci verejného zdravotného poistenia však máte nárok na liečenie rakoviny podľa aktuálnych podmienok verejného zdravotníctva, teda na onkológii. Neobmedzene a koľkokrát to budete potrebovať. Ale takáto liečba je zväčša zdĺhavejšia a nemusí byť až taká účinná.
Pri úraze si takto môžete dovoliť rehabilitačné alebo aj kúpeľné liečby, na ktoré by ste pri zdravotnom poistení museli dlho čakať, a niekedy sa môže stať, že následky sa tak stanú nezvratné.
Takisto to môže byť aj pri inej chorobe, či diagnostikovaní diabetes alebo transplantácii...
Pri individuálnej poistke si môžete nastaviť, koľko peňazí vám bude vyplatené pri chorobe a úraze, ale aj si môžete si nastaviť platenie PN-ky, čo je veľkou výhodou, v niektorých prípadoch až záchranou. Pretože, keď ste chorí, tak nie ste schopní peniaze do domácnosti „doniesť“ ale ich aj míňate viac. Zo zdravotnej poisťovne peniaze nedostanete, no zo svojej poistky áno.
Netreba podceniť výber poisťovne, aby ste nakoniec dostali to, čo ste mali sľúbené tak, ako ste to pochopili. Aby ste sa potom nemuseli spoliehať na pomoc ostatných a nezaťažovali svojich najbližších.