Pár dní s dobrým jedlom v kruhu svojej rodiny pri nejakej tradičnej televíznej rozprávke je predstava nejedného Slováka, keď sa povedia Vianoce. Určite nikto z nás nemá chuť a ani by si neprial stráviť sviatky na pohotovosti či v spoločnosti inej záchrannej služby. A predsa štatistiky mnohých poisťovní ukazujú, že z roka na rok je ešte predsa len dosť situácií, kedy sa nevydarí všetko tak ako má...
Predvianočný zhon
Nákupné centrá lákajú nakupujúcich obzvlášť v predvianočnom období na rôzne atrakcie. V jednom takom podľa amerického vzoru potešoval deti Santa so svojou družinou. Veľakrát sa do nákupného centra vydá celá rodina aj so svojimi štvornohými miláčikmi. To sa jednému Santovmu škriatkovi nevyplatilo. Keď chcel zobrať na ruky dieťa, psík si túto situáciu vyložil po svojom a pekného milého škriatka uhryzol do lýtka.
Šťastie pre rodinu bolo, že rodičia si uzavreli poistenie zodpovednosti, ktoré býva často súčasťou poistenia domácnosti. Mimosúdna dohoda s pohryzeným škriatkom tak bola hradená poisťovňou a okrem nadávok od škriatka neutrpela rodina žiadnu finančnú ujmu.
Pozor na oheň
Aj v súčasnej elektrifikovanej dobe má toto heslo stále svoju platnosť. Pravé plápolajúce svetlo a teplo, ktoré dávajú sviečky či krb dodá vianočnej romantike ten správny šmrnc.
Od jednej dohárajúcej sa sviečky chytil adventný veniec. Rodinným hasičom sa stal duchaprítomný otec, ktorý už podriemkaval pri televízii. Pri snahe rýchlo odniesť horiaci veniec na balkón si neuvedomil, že rozpustený vosk je vriaci a rozlial sa mu po ruke. Z pokojného večera pri televízore sa tak stal bolestivý večer s popáleninami na pohotovosti v nemocnici.
Aj keď sa už dnes nezapaľujú na stromčeku sviečky alebo prskavky, nie sú úplne bezpečné elektrické svetielka. V snahe ušetriť mnohí kupujú osvetlenie na stromček rôzne lacné produkty vyrobené v krajinách, ktoré Vianoce ako také vôbec neslávia. Takéto svetielka sú menej kvalitné, bez ochrany proti skratu.
Vo viacerých rodinách tak už zažili, že nielen živí ale aj plastový stromček môže zhorieť do tla a čo je horšie plameň sa môže rozšíriť aj na vybavenie domácnosti.
Nahradiť škodu a získať peniaze na nové vybavenie domácnosti by ste si mohli nárokovať z vášho poistenia domácnosti. Avšak pokazené Vianoce vám už nič nenahradí. Určite by ste si mali dávať pozor pri výbere svetielok a vyberať z tých certifikovaných ako tiež určite pri odchode z domova a nenechávať svietiť stromček.
„Odporúčam mať uzatvorené poistenie nehnuteľnosti (rodinný dom, byt) a poistenie zariadenia domácnosti (hnuteľné veci) súčasne. Najmä pri požiaroch totiž takmer vo všetkých prípadoch prichádza k poškodeniu zariadenia domácnosti a zároveň aj stavby. Ak nie priamo ohňom, tak sálavým teplom z ohňa, zadymením sadzami alebo vodou, ktorou požiar hasili,” hovorí Jozef Hrdý z Allianz – SP. „Zabudnúť však netreba ani na poistenie zodpovednosti, keďže škody môžete spôsobiť aj susedom, a to najmä pri bytových domoch" dodáva.
Elektrické svetielka nemusia byť vždy príčinou horiaceho stromčeky. Príliš vyschnutému stromčeku postavenému vedľa radiátora či iného výhrevného telesa postačí veľmi málo k vznieteniu.
V roku 2011 zaznamenala Allianz Slovenská poisťovňa až 771 poistných udalostí, ktorých príčinou bol požiar stromčeka. V minulom roku zaznamenala poisťovňa 381 poistných prípadov v celkovej sume 388 tisíc eur.
Takéto štatistiky preto motivovali expertov na nehody z Allianz na vytvorenie jednoduchých pravidiel, vďaka ktorým je možné takýmto „katastrofám“ predchádzať:
- Zabezpečte, aby v stojane na vianočný stromček bolo dostatočné množstvo vody, aby rýchlo nevyschol.
- Nepoužívajte pri dekorácii stromčeka prachový sneh v spreji, urýchľuje horenie.
- Nikdy nenechávajte deti alebo zvieratá samé v miestnosti, v ktorej horia sviečky.
- Postavte stromček čo najďalej od radiátorov a iných výhrevných telies.
- Skontrolujte v akom stave sú elektrické svetielka predtým, ako ich použijete.
Za celú redakciu internetového portálu Finance.sk vám želáme krásne a pohodové prežitie vianočných sviatkov. Dúfame, že vám vyhnú všetky nešťastia, ktoré by vám spôsobili ujmu či už na zdraví alebo na majetku.
Miroslava Hrášková
V článkoch sa najradšej venuje problematike daní, dávok a dôchodkov. Okrajovo spracováva aj oblasť financovania bývania, termínovaných vkladov a sporenia. Vyštudovala hospodársku politiku na ekonomicko-právnej fakulte Masarykovej... Ďalšie články autora.