Aj keď máte európsku zdravotnú kartičku a na prvý pohľad by sa vám mohlo zdať, že pri cestovaní po krajinách Európskej únie by vám mohla stačiť, opak je pravdou. Základná bezplatná zdravotná starostlivosť sa v jednotlivých krajinách líši a za ošetrenie, ktoré máte na Slovensku úplne bezplatné, sa napríklad vo Francúzsku či Anglicku pripláca. Pokiaľ by teda došlo k situácii a museli by ste využiť lekársku zdravotnú starostlivosť, pobyt v zahraničí by sa vám tak mohol nepríjemne predražiť. Správne zvoleným cestovným poistením si tak potom ušetríte mnohé starosti.
Kde si zjednať cestovné poistenie?
Tradične máte na výber z rôznych možností:
priamo na pobočke vybranej poisťovne
on-line cez internetové stránky poisťovne
SMS
v cestovnej kancelárii ako súčasť zjednávaného pobytu
V súčasnom „internetovom veku“ , kedy je internet čoraz dostupnejší, sa najčastejšou formou vybavenia cestovného poistenia stávajú on-line internetové stránky. Poistenie si jednak môžete zjednať priamo cez stránky danej konkrétnej poisťovne, alebo môžete využiť špecializovaných portálov, ktoré sa venujú porovnávaniu poistenia. V prípade, že ste mimo dosah internetu, môžete využiť možnosť vybavenia poistenia cez SMS. Túto službu však v súčasnosti neposkytujú úplne všetky poisťovne pôsobiace na Slovensku. „Najviac klientov Allianz – Slovenskej poisťovne – takmer dve tretiny – sa do zahraničia poisťuje individuálne, ďalšiu veľkú časť tvoria komplexné cestovné poistenia, ktoré si uzatvoria priamo pri kúpe zájazdu v cestovnej kancelárii (takmer tretina),“ uvádza tlačová správa Allianz-Slovenskej poisťovne.
Najrizikovejšie krajiny z pohľadu cestovného poistenia
Medzi krajiny, v ktorých vzniká najviac poistných udalostí, už tradične patria tie najobľúbenejšie destinácie, kam mieri mnoho slovenských turistov: Turecko, Chorvátsko, Bulharsko a Grécko. „Najviac poistných udalostí v roku 2012 vzniklo v Egypte. Počet poistných udalostí je však ovplyvnený aj veľkou obľúbenosťou tejto destinácie, do ktorej mieri mnoho slovenských turistov. Vzhľadom na klimatické a hygienické podmienky je tu zvýšená frekvencia výskytu najmä žalúdočných a črevných ochorení,“ uvádza vo svojej správe Allianz – Slovenská poisťovňa.
Proti akým rizikám sa poistiť?
Cestovné poistenie môže zahŕňať:
Najčastejším a najviac využívaným druhom cestovného poistenia je poistenie liečebných nákladov. V rámci tohto poistenia obvykle poisťovne hradia akútne ošetrenie vrátane predpísaných liekov, hospitalizáciu, prievoz do najbližšej nemocnice, prevoz pacienta do vlasti prípadne telesných pozostatkov do vlasti. Počas letnej sezóny sú najčastejšími poistnými udalosťami žalúdočné a tráviace problémy, chrípka a zápal priedušiek s vysokými horúčkami, alergické reakcie na slnko, akútne zubné ošetrenie. Liečebné náklady týchto prípadov sa pohybujú v rozmedzí od 70 do 300 eur.
Z úrazového cestovného poistenia budete čerpať odškodnenie v prípade trvalých následkov úrazu, alebo v prípade smrti poisteného v dôsledku úrazu.
Poistenie batožiny kryje poškodenie, zničenie, odcudzenie a stratu batožiny alebo dokladov. Poistenie batožiny kryje aj oneskorené dodanie batožiny leteckou spoločnosťou. Ak vám nebola do 24 hodín (prípadne 48 hodín) od príletu na miesto určenia vydaná batožina, máte nárok na nákup nevyhnutných odevov a toaletných potrieb.
Cestovné poistenie zodpovednosti za škodu kryje škody spôsobené na zdraví, živote alebo na majetku tretej osoby. Toto poistenie sa môže vzťahovať aj na náklady spojené so zastupovaním poisteného advokátom, pribratie súdneho znalca alebo náklady kaucie a podobné finančné zábezpeky.
Miroslava Hrášková
V článkoch sa najradšej venuje problematike daní, dávok a dôchodkov. Okrajovo spracováva aj oblasť financovania bývania, termínovaných vkladov a sporenia. Vyštudovala hospodársku politiku na ekonomicko-právnej fakulte Masarykovej... Ďalšie články autora.