Študenti by po ukončení svojho stredoškolského alebo vysokoškolského štúdia mali byť v dostatočnej miere oboznámení s povinnosťami voči Sociálnej poisťovni, ktoré pre nich vyplývajú. Dá sa tak predísť mnohým neželaným komplikáciám a nedorozumeniam vyplývajúcich z chýbajúceho obdobia poistenia. Často sa však stáva, že študenti o nich nemajú dostatok informácií. Zisťovali sme preto, akú povinnosť majú čerství absolventi voči Sociálnej poisťovni v rôznych situáciách, ktoré môžu nastať.
Tým, že absolvent nenachádza ihneď po ukončení štúdia pracovné uplatnenie, nevzniknú mu voči Sociálnej poisťovni žiadne povinnosti. Či sa v tomto prípade zaeviduje na úrade práce ako uchádzač o zamestnanie alebo nie (stane sa dobrovoľne nezamestnaným), je to v podstate jedno, pretože sociálne poistenie aj tak za neho nikto, resp. štát nebude platiť. Študentom ani počas štúdia, či už stredoškolského alebo vysokoškolského, štát sociálne poistenie neplatí. Súčasne však nemá nárok na žiadne dávky.
Absolvent, ktorý si nenájde prácu alebo ostáva po ukončení štúdia dobrovoľne nezamestnaný, má možnosť platiť si poistné dobrovoľne sám. Na výber má tri možnosti: 1. komplexné dobrovoľné poistenie (nemocenské, dôchodkové, poistenie v nezamestnanosti), 2. samostatné dôchodkové poistenie, alebo 3. kombináciu nemocenského a dôchodkového poistenia. V roku 2013 je minimálne poistné mesačne 138,13 eur a maximálne 1 381,39 eur.
Ak má absolvent toľko šťastia, že sa po ukončení štúdia hneď zamestná, všetky povinnosti voči Sociálnej poisťovni bude za neho plniť konkrétny zamestnávateľ. Ak bol však pred nástupom do zamestnania dobrovoľne poistený (dôchodkové, nemocenské poistenie, poistenie v nezamestnanosti - či už na všetky alebo len na niektoré z nich), dobrovoľné poistenie mu automaticky nezaniká. Ak si ďalej poistné na dobrovoľné poistenie nechce platiť, musí sa z neho riadne odhlásiť. V prípade, že by ho jedného dňa prestal platiť, stal by sa dlžníkom Sociálnej poisťovne.
Ak absolvent strednej alebo vysokej školy odchádza za pracovným uplatnením do zahraničia, má voči Sociálnej poisťovni záväzok len v prípade, že bol dobrovoľne poistený. Ak sa zamestná v členskej krajine Európskej únie a zamestnávateľ za neho bude platiť sociálne poistenie, musí si dobrovoľné poistenie zrušiť. Legislatíva únie totiž nepripúšťa existenciu povinného poistenia v jednej krajine a dobrovoľného poistenia v druhej krajine.
Ak absolvent nadobudne postavenie SZČO, nevzniká mu žiadna prihlasovacia povinnosť voči Sociálnej poisťovni. V prípade založenia živnosti vzniká samostatne zárobkovo činnej osobe povinnosť voči Sociálnej poisťovni v zmysle zákona o sociálnom poistení až 1.júla nasledujúceho roka (ak za prvý rok podnikania je jeho príjem vyšší ako 12-násobok minimálneho vymeriavacieho základu). Ak sa čerstvý absolvent rozhodne založiť si živnosť v období od ukončenia svojho štúdia do konca roku 2013, pričom je jedno kedy, sociálne poistenie musí začať platiť až dňom 1. júla 2014.