Tohtoročná obzvlášť dlhá zima sa podpísala na stave našich vozoviek. Horšie vozovky idú ruka v ruke s vyšším počtom škôd na automobiloch. Napríklad len poisťovňa Allianz-SP zaznamenala trojnásobný nárast počtu škôd po výtlkoch v porovnaní s minulým rokom. Od prvého decembra 2012 do 31. marca 2013 zaznamenala takmer 1200 poistných udalostí zapríčinených výtlkmi pričom celková výška škôd dosahuje 787-tisíc eur.
Ako uplatniť škodu?
Získať náhradu škody jednoznačne uľahčuje správne havarijné poistenie. Je potrebné aby bolo v poistnej zmluve zahrnuté krytie škôd na pneumatikách a diskoch.
Ak však havarijné poistenie nemáte, uplatňujete si škodu u správcu komunikácie a to buď:
Čo robiť pri poškodení vozidla výtlkom radí Jozef Hrdý, riaditeľ odboru likvidácie poistných udalostí v Allianz - SP:
1. Poškodenie vozidla zapríčinené výtlkom na ceste je možné uplatniť bez ohľadu na to, či udalosť prešetrovala polícia alebo nie.
2. Motoristom odporúča na mieste zdokumentovať škodu, jej rozsah aj samotnú vozovku, kde došlo k vzniku škody, napr. vlastnou fotodokumentáciou, prípadnými svedeckými výpoveďami a pod.
3. Klient môže škodovú udalosť poisťovni nahlásiť telefonicky, prostredníctvom internetu, na ktorejkoľvek pobočke, alebo aj priamo z miesta jej vzniku vďaka aplikácii pre smartfóny.
4. Pri havarijnom poistení má poistený klient nárok aj na pomoc asistenčnej služby, ktorá zabezpečí opravu poškodeného vozidla na mieste alebo odtiahnutie automobilu do zmluvného servisu.
Čo je havarijné poistenie
Havarijné poistenie slúži najmä k náhrade škôd zapríčinených vodičom z vlastnej viny na vlastnom motorovom vozidle, teda na škodu vzniknutú na Vašom vozidle Vaším zavinením. Toto poistenie je na rozdiel od povinného zmluvného poistenia dobrovoľné a záleží len na vás, či si ho zriadite alebo nie.
Výška poistného, ktoré je poistený povinný v prípade dojednania zmluvy platiť, sa odvíja od niekoľkých faktorov, medzi ne patria:
Typ a značka vozidla
Obstarávacia cena vozidla
Vek vozidla (čím staršie vozidlo, tým lacnejšie poistné)
Zvolené riziko poistenia (odcudzenie, havária, živel, kompletná)
Zvolená spoluúčasť (čím väčšia spoluúčasť, tým lacnejšie poistné)
Rizikovosť vodičov užívajúcich vozidlo (vodiči s bezškodovým priebehom poistenia majú lacnejšie poistné)
Spôsob platby, rôzne zľavy a pod.
Rozsah havarijného poistenia
V podstate existujú štyri základné poistné riziká, proti ktorým sa môžete poistiť, a to:
Poisťovne ponúkajú rôzne kombinácie uvedených rizík a tak sa môžete rozhodnúť, proti ktorým sa chce poistiť. Jednotlivé riziká možno uzatvárať samostatne, zvoliť kombináciu niektorých, alebo uzavrieť kompletné poistenie. V rámci havarijného poistenia si záujemca môže uzavrieť aj poistenie pre prípad poškodenia alebo odcudzenia batožín alebo úrazu či smrti prepravovaných osôb a prevádzkových škôd. Poistenie sa zväčša uzatvára pre územie celej Európy. Niektoré poisťovne však poisťujú v základnom poistení len pre územie Slovenska, prípadne Českej republiky. Za poistenie na inom území si treba doplatiť. Odporúčame, aby ste najmä pred cestou do zahraničia skontrolovali svoju zmluvu, či vyhovuje všetkým vašim požiadavkám a potrebám.
Okrem základných existujú aj ďalšie vedľajšie riziká, ktoré je možné pripoistiť. Medzi riziká vyžadujúce pripoistenie môžeme zaradiť napr. poistenie:
čelného skla
batožiny a vecí osobnej potreby
úrazu prepravovaných osôb
mimoriadnej výbavy
pre prípad nákladov za nájom náhradného vozidla, atď.
Miroslava Hrášková
V článkoch sa najradšej venuje problematike daní, dávok a dôchodkov. Okrajovo spracováva aj oblasť financovania bývania, termínovaných vkladov a sporenia. Vyštudovala hospodársku politiku na ekonomicko-právnej fakulte Masarykovej... Ďalšie články autora.