Koľko stojí povinné zmluvné poistenie
Cena PZP je výsledkom kombinácie kritérií, ktoré sa týkajú vozidiel (objem a výkon) a držiteľov vozidiel (vek a región).
Vozidlo
Pri určení ceny povinného zmluvného poistenia sú rozhodujúce tieto parametre vozidla:
- druh vozidla: motocykel, osobné a nákladné automobily
- objem a výkon motora
Majiteľ resp. držiteľ vozidla
Aj majitelia resp. držitelia vozidla sú posudzovaní pre potreby poistenia:
vek – mladší vodiči si môžu u niektorých poisťovní priplatiť
využívanie vozidla: súkromné účely alebo podnikanie
PSČ – sadzby sú stanovované aj pre jednotlivé okresy. Rizikovejšie miesta sú drahšie – napr. Bratislava (viď štatistické údaje uvádzané nižšie)
Limity zodpovednosti – aká výška krytia prípadných škôd na zdraví a majetku si poistník zvolí
Frekvencia platenia – štvrťročné alebo mesačné platenie môže byť oproti ročnému znevýhodnené, t.j. drahšie
Počet mesiacov bez nehody
Niektoré poisťovne môžu poskytnúť zľavu či iné benefity pre klientov, ktorí v danej poisťovni už majú zjednané aj iné poistenia, prípadne sú jej dlhoročnými klientmi.
Už z názvu povinného zmluvného poistenia je zrejmé, že povinnosť uzavrieť toto poistenie vyplýva zo zákona.
Povinné zmluvné poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla (skrátene povinné zmluvné poistenie, či PZP) kryje riziko škôd, ktoré spôsobíte pri prevádzke vozidla. PZP si tak musí uzavrieť každý majiteľ či držiteľ motorového vozidla.
Povinné zmluvné poistenie kryje škody, ktoré spôsobíte prevádzkou vášho motorového vozidla. Nevzťahuje sa však na škodu vzniknutú na vašom vozidle (tomuto účelu slúži havarijné poistenie). Keď spôsobíte nehodu, poisťovňa za vás z PZP poškodenému:
škody na zdraví a nákladoch pri usmrtení
škody vzniknutej poškodením, zničením, odcudzením alebo stratou veci
ušlý zisk
účelne vynaložené náklady spojené s právnym zastúpením pri uplatňovaní vyššie uvedených nárokov, ak si poisťovňa nesplnila zákonom stanovené povinnosti alebo neoprávnene odmietla poskytnúť poistné plnenie, či neoprávnene krátila poistné plnenie.
Najškodovejší sú mladí vodiči
Vyplýva to zo štatistík PZP poisťovne Generali Slovensko. Najviac poistných udalostí pri prevádzke vozidiel spôsobujú mladí vodiči do 23 rokov hlavne z okolia Bratislavy a skôr ženy ako muži. Z tlačovej správy poisťovne Generali Slovensko ďalej vyplýva, že motorista vo veku 20 rokov spôsobí v porovnaní s 35-ročným vodičom až o 94 % vyšší počet poistných udalostí. Zatiaľ čo škodovosť dvadsaťročných motoristov dosahuje v priemere 130 %, u 35-ročných to je 56 % a u seniorov vo veku 65 rokov len 25 %. Ako uvádzajú štatistiky spôsobujú motoristi z Bratislavského kraja priemerne o 53 % viac poistných udalostí v porovnaní s vodičmi z ostatných regiónov. Ženy spôsobia za volantom o 20 % viac dopravných nehôd ako muži, avšak výška škody je približne rovnaká ako v prípade mužov.
Najviac nehôd spôsobujú vodiči slabších vozidiel
Zo štatistík vyplýva, že najviac vážnejších nehôd spôsobujú vodiči na autách značky Skoda, Volkswagen a Peugeot s objemom motora od 1 250 do 1 500 cm3 a výkonom do 66 kW, ktorých je na cestách najviac.
Najčastejšie príčiny škôd na cestách
Najčastejšou príčinou poistných udalostí pri povinnom zmluvnom poistení patrili nehody na parkovisku a nedodržanie odstupu. Podľa štatistík Allianz - Slovenskej poisťovne spôsobili v roku 2011 nehody na parkovisku a pri nedodržaní dostatočného odstupu až 10 559 poistných udalostí.
Tabuľka: Príčina poistnej udalostí pri povinnom zmluvnom poistení, počet poistných udalostí
Náraz do stojaceho vozidla: 10559
Zrážka dvoch vozidiel: 9 692
Škody na čelnom skle: 6312
Náraz do predmetu (značka, murik, atď): 2025
Zrážka s chodcom alebo cyklistom: 503
Zdroj: Allianz – Slovenská poisťovňa
Druhá najčastejšia príčina bola v roku 2011 zrážka dvoch pohybujúcich sa vozidiel: prechádzanie z pruhu do pruhu, nedanie prednosti v jazde a podobne. Medzi ďalšie pomerne časté príčiny poistných udalostí patria škody spôsobené na čelnom skle, náraz do predmetu a zrážka s chodcom alebo cyklistom.
V súvislosti s PZP poisťovňa Generali Slovensko zaznamenala aj kurióznu poistnú udalosť, ktorú klient pri nahlasovaní na kontaktné centrum opísal nasledovne: „Stál som na križovatke, čakal som, kým prejde vozidlo predo mnou, mal som zaradenú jednotku a nohu na spojke. Chcelo sa mi kýchnuť, a keď som si kýchol, noha mi zo spojky vyskočila a narazil som do vozidla pred sebou.“
Miroslava Hrášková
V článkoch sa najradšej venuje problematike daní, dávok a dôchodkov. Okrajovo spracováva aj oblasť financovania bývania, termínovaných vkladov a sporenia. Vyštudovala hospodársku politiku na ekonomicko-právnej fakulte Masarykovej... Ďalšie články autora.