Prečo sa vláda rozhodla pre takúto zásadnú zmenu? Podľa tvrdení vlády na čele s premiérom Róbertom Ficom by unitárny systém mal zabezpečiť lepšiu zdravotnú starostlivosť pre všetkých poistencov. Zavedenie jednej zdravotnej poisťovne vláda odsúhlasila už 25.júla, stále však nie je jasné ako k nemu dôjde. Úlohou ministerky zdravotníctva Zuzany Zvolenskej bolo do konca septembra vypracovať návrh ako prejsť na systém jednej zdravotnej poisťovne.
Odkúpenie, vyvlastnenie alebo dohoda
Pôvodne premiér hovoril o troch možnostiach prechodu na jednu zdravotnú poisťovňu. Prvou a podľa neho aj najideálnejšou by bola dohoda o odkúpení s predstaviteľmi súčasných dvoch súkromných poisťovní pôsobiacich na slovenskom trhu- poisťovne Dôvera a Union. Druhou možnosťou, ktorá prichádzala do úvahy bola dohoda s menovanými poisťovňami o správe poisteného kmeňa týchto poisťovní štátom, jednalo by sa o určitú formu nájmu. V tomto prípade by nedošlo k zmene vlastníctva poisťovní. Terajšie súkromné poisťovne by spravoval štát bez zásahu ich majiteľov, tí by dostávali od štátu vopred dohodnutú finančnú odplatu. Tento spôsob je u nás zatiaľ neotestovaný a z právneho hľadiska je tzv. hybridom, ktorý v sebe nesie veľké riziká. Návrh vypracovaný ministerkou zdravotníctva túto možnosť vylučuje. Treťou možnosťou v prípade neuzatvorenia dohody s predstaviteľmi súkromných poisťovní bude vyvlastnenie. Ak sa štát so súkromnými poisťovňami nedohodne do 1.1.2014, do konca prvého polroka 2014 by malo prebehnúť vyvlastnenie a unitárny systém by sa mal stať plne funkčným. Pri odkúpení a vyvlastnení súkromných poisťovní vzniká otázka ako korektne vyplatiť vlastníkov týchto poisťovní. Podľa premiéra Róberta Fica je potrebné aby sumu pre vyplatenie stanovil nezávislý audítor, čím by sa zabránilo akémukoľvek spochybňovaniu. V súčasnosti štát nemá dostatok prostriedkov na odkúpenie. Riešením by mal byť predaj aktív prostredníctvom burzy. Kedy, a o ktoré aktíva by sa malo jednať zatiaľ nie je známe.
Odporcovia unitárneho systému
Najväčšími odporcami budúceho systému jednej poisťovne sú odborníci z oblasti zdravotníctva medzi, ktorých patria poslanci Ivan Uhliarik a Viliam Novotný. Podľa ich názoru bude na občanoch Slovenska v prípade vyplatenia súkromných poisťovní spáchaná „lúpež“ nakoľko vyplatenie bude v podstate plynúť z peňazí samotných daňových poplatníkov. Daniel Lipšic pokladá za absurdné aby štát vyplatil milióny eur finančným spoločnostiam, keď nemá prostriedky na platy zdravotných sestier.
Prečo chce vláda zaviesť systém jednej zdravotnej poisťovne?
O zavedenie systému jednej zdravotnej poisťovne sa vláda usilovala už aj v minulosti. Hlavným impulzom bolo, že súkromné poisťovne vytvárajú zisk. Paradoxom je, že samotné zdravotníctvo vykazuje stratu. O obmedzenie vytvárania zisku sa vládny kabinet už usiloval, ale neúspešne. Riešením zavedenia unitárneho systému, kde by existovala len jedna zdravotná poisťovňa by sa tvorba zisku súkromnými spoločnosťami obmedzila. Druhým dôvodom prečo sa zavádza unitárny systém je šetrenie, nakoľko štát v súčasnosti inak nevie zlepšiť situáciu v zdravotníctve.
Krajiny so systémom jednej zdravotnej poisťovne bez vykazovania zisku sa môžu preukázať aj zdravotným stavom svojich obyvateľov. Slovensko patrí spolu s Holandskom a Švajčiarskom medzi tri európske krajiny, ktoré majú pluralitný systém, kde je dovolené generovať zisk. Pluralita zdravotných poisťovní bola pôvodne zavedená preto, aby mohli poisťovne medzi sebou súťažiť o poistencov. Tento cieľ však splnený nebol nakoľko poisťovne v súčasnosti ponúkajú ten istý produkt. Ďalším faktom je, že slovenský trh je príliš malý na to, aby tu mohlo pôsobiť viacero poisťovní. Zrušením posledných dvoch súkromných poisťovní by sa odstránila tvorba zisku a taktiež nákladov na ich prevádzkovanie. V období rokov 2006-2011 tieto poisťovne vykázali zisk vyše 558 miliónov eur. Ich zrušením by sa usporené prostriedky vrátili do zdravotníctva.
Dôvera a Union
Predstavitelia týchto poisťovní by chceli pôsobiť na trhu aj naďalej. Spoločnosť Union kategoricky odmieta svoj zánik. O možnom odkúpení s nimi zatiaľ nikto nehovoril. Od vlády nedostali zatiaľ žiadne konkrétne návrhy na riešenie vzniknutej situácie.