Život každého z nás závisí často na mnohých nepredvídaných okolnostiach. Každý deň sme vystavení nielen rizikám úrazu pri dopravných nehodách, na ulici, pri športe alebo dokonca v práci, ale aj hrozbám v podobe rôznych civilizačných chorôb. Práve životné poistenie môže byť jednou z variant, ako sa proti týmto nepriaznivým vplyvom zabezpečiť seba aj svoju rodinu. Životné poistenie členíme z hľadiska jeho charakteru na kapitálové a investičné. Na rozdiely medzi oboma druhmi životného poistenia poukazuje nasledujúci text.
Kapitálové životné poistenie
Kapitálové životné poistenie predstavuje formu poistenia spojenú so zhodnocovaní prostriedkov, resp. sporením. V prípade uzatvorenia kapitálového životného poistenia vám poisťovňa garantuje minimálnu výnosnosť vložených prostriedkov, tzv. technickú úrokovú mieru. Kapitálové životné poistenie je v porovnaní s inými finančnými produktmi zaujímavé predovšetkým tým, že vám garantuje zhodnotenie vašich peňazí technickou úrokovou mierou. V prípade technickej úrokovej miery ide o vopred vyhlásené zhodnotenie, ktoré vám poisťovňa vyplatí pri kapitálových životných poisteniach. Okrem technickej úrokovej miery vám obvykle poisťovňa vyplatí aj podiel z výnosov, ktoré získa investovaním z kapitálu vybratom na poistnom. Vy však nemôžete investovanie svojich prostriedkov nijak ovplyvňovať, miera a rizikovosť zhodnocovania sporiacej zložky je výhradne v rukách poisťovne, spravidla je ale vopred známa na základe podkladového aktíva či emisných podmienok.
Poisťovňa sa pri kapitálovom životnom poistení zaviaže vyplatiť vám za určitú dobu jeho poistnú čiastku. Z tohto dôvodu musí poisťovňa poistné investovať takým spôsobom, aby mala požadovanú čiastku na konci poistnej doby k dispozícii. Prostriedky z poistného musia teda byť investované veľmi bezpečne. Je teda jasné, že v takomto portfóliu spravidla bývajú v najväčšej miere zastúpené síce menej výnosné, ale nízko rizikové dlhopisy.
Výhody kapitálového životného poistenia:
garantovaná poistná čiastka pre prípad smrti alebo dožitia,
garantované minimálne zhodnotenie finančných prostriedkov,
kapitálové životné poistenie je možné rozšíriť uzatvorením doplnkových pripoistení.
Nevýhody kapitálového životného poistenia:
nemožnosť ovplyvňovať tvorbu kapitálovej hodnoty poistenia,
nemožnosť meniť nastavenie poistenia,
spravidla nemožné či nevýhodné možnosti predčasného výberu poistnej čiastky.
Investičné životné poistenie
Charakter investičného životného poistenia je od kapitálového poistenia značne odlišný, aj keď na prvý pohľad vyzerá identicky. Jeho rozdielnosť spočíva najmä v tom, že vám poisťovňa ponúka možnosť časť svojich prostriedkov zhodnocovať prostredníctvom investovania. Investičné životné poistenie v sebe kombinuje poistnú ochranu s možnosťou dosiahnuť veľmi zaujímavé zhodnotenie. Umožní vám zvoliť si vlastnú investičnú stratégiu, a tým ovplyvňovať výnosnosť sporiacej zložky vášho poistenia. Jednoducho povedané, poisťovňa vám negarantuje minimálnu výšku zhodnotenia a všetko riziko spojené s investovaním pripadne na vás. Poistné určené na investovanie je alokované do fondov, ktorých podkladové aktíva tvoria rôzne druhy finančných nástrojov, najmä podielové listy podielových fondov. Zvolíte si z ponuky niekoľko investičných fondov líšiacich sa predpokladaným zhodnotením finančných prostriedkov a odstupňovanou mierou rizika. Miera dosiahnutého zhodnotenia je teda závislá na vami zvolenej investičnej stratégií. Poisťovne spravidla ponúkajú aj portfólia, ktoré sú prisposobené rizikovému profilu klienta, napríklad vyvážené,či dynamické portfólio.
Výhody investičného životného poistenia:
rozšírenie rozsahu poistnej ochrany formou rôznych pripoistení,
možnosť aktívne meniť investičné stratégie počas trvania poistenia,
možnosť vkladať a čerpať finančné prostriedky v priebehu trvania poistenia.
Nevýhody investičného životného poistenia:
nie je garantovaná výška zhodnotenia, teda ani návratnosť investovaných prostriedkov,
nie je garantovaná poistná čiastka pri dožití,
so zmenami investičných stratégií možu byť spojené poplatky.