Zisťovali sme, v čom spočíva rozdiel medzi kapitálovým a investičným životným poistením

Lenka Šenkýřová | rubrika: Článok | 24. 9. 2012
Životné poistenie členíme z hľadiska jeho charakteru na kapitálové a investičné. Zisťovali sme, aký je medzi nimi rozdiel.
Zisťovali sme, v čom spočíva rozdiel medzi kapitálovým a investičným životným poistením

Zdroj: Shutterstock

Život každého z nás závisí často na mnohých nepredvídaných okolnostiach. Každý deň sme vystavení nielen rizikám úrazu pri dopravných nehodách, na ulici, pri športe alebo dokonca v práci, ale aj hrozbám v podobe rôznych civilizačných chorôb. Práve životné poistenie môže byť jednou z variant, ako sa proti týmto nepriaznivým vplyvom zabezpečiť seba aj svoju rodinu. Životné poistenie členíme z hľadiska jeho charakteru na kapitálové a investičné. Na rozdiely medzi oboma druhmi životného poistenia poukazuje nasledujúci text.

Kapitálové životné poistenie
Kapitálové životné poistenie predstavuje formu poistenia spojenú so zhodnocovaní prostriedkov, resp. sporením. V prípade uzatvorenia kapitálového životného poistenia vám poisťovňa garantuje minimálnu výnosnosť vložených prostriedkov, tzv. technickú úrokovú mieru. Kapitálové životné poistenie je v porovnaní s inými finančnými produktmi zaujímavé predovšetkým tým, že vám garantuje zhodnotenie vašich peňazí technickou úrokovou mierou. V prípade technickej úrokovej miery ide o vopred vyhlásené zhodnotenie, ktoré vám poisťovňa vyplatí pri kapitálových životných poisteniach. Okrem technickej úrokovej miery vám obvykle poisťovňa vyplatí aj podiel z výnosov, ktoré získa investovaním z kapitálu vybratom na poistnom. Vy však nemôžete investovanie svojich prostriedkov nijak ovplyvňovať, miera a rizikovosť zhodnocovania sporiacej zložky je výhradne v rukách poisťovne, spravidla je ale vopred známa na základe podkladového aktíva či emisných podmienok.

Poisťovňa sa pri kapitálovom životnom poistení zaviaže vyplatiť vám za určitú dobu jeho poistnú čiastku. Z tohto dôvodu musí poisťovňa poistné investovať takým spôsobom, aby mala požadovanú čiastku na konci poistnej doby k dispozícii. Prostriedky z poistného musia teda byť investované veľmi bezpečne. Je teda jasné, že v takomto portfóliu spravidla bývajú v najväčšej miere zastúpené síce menej výnosné, ale nízko rizikové dlhopisy.

Výhody kapitálového životného poistenia:

  • garantovaná poistná čiastka pre prípad smrti alebo dožitia,
  • garantované minimálne zhodnotenie finančných prostriedkov,
  • kapitálové životné poistenie je možné rozšíriť uzatvorením doplnkových pripoistení.

Nevýhody kapitálového životného poistenia: 

  • nemožnosť ovplyvňovať tvorbu kapitálovej hodnoty poistenia,
  • nemožnosť meniť nastavenie poistenia,
  • spravidla nemožné či nevýhodné možnosti predčasného výberu poistnej čiastky.


Investičné životné poistenie
Charakter investičného životného poistenia je od kapitálového poistenia značne odlišný, aj keď na prvý pohľad vyzerá identicky. Jeho rozdielnosť spočíva najmä v tom, že vám poisťovňa ponúka možnosť časť svojich prostriedkov zhodnocovať prostredníctvom investovania. Investičné životné poistenie v sebe kombinuje poistnú ochranu s možnosťou dosiahnuť veľmi zaujímavé zhodnotenie. Umožní vám zvoliť si vlastnú investičnú stratégiu, a tým ovplyvňovať výnosnosť sporiacej zložky vášho poistenia. Jednoducho povedané, poisťovňa vám negarantuje minimálnu výšku zhodnotenia a všetko riziko spojené s investovaním pripadne na vás. Poistné určené na investovanie je alokované do fondov, ktorých podkladové aktíva tvoria rôzne druhy finančných nástrojov, najmä podielové listy podielových fondov. Zvolíte si z ponuky niekoľko investičných fondov líšiacich sa predpokladaným zhodnotením finančných prostriedkov a odstupňovanou mierou rizika. Miera dosiahnutého zhodnotenia je teda závislá na vami zvolenej investičnej stratégií. Poisťovne spravidla ponúkajú aj portfólia, ktoré sú prisposobené rizikovému profilu klienta, napríklad vyvážené,či dynamické portfólio.

Výhody investičného životného poistenia:

  • rozšírenie rozsahu poistnej ochrany formou rôznych pripoistení,
  • možnosť aktívne meniť investičné stratégie počas trvania poistenia,
  • možnosť vkladať a čerpať finančné prostriedky v priebehu trvania poistenia.

Nevýhody investičného životného poistenia:

  • nie je garantovaná výška zhodnotenia, teda ani návratnosť investovaných prostriedkov,
  • nie je garantovaná poistná čiastka pri dožití,
  • so zmenami investičných stratégií možu byť spojené poplatky.  

 

Lenka Šenkýřová

 Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+5
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Slováci si často sporia na dôchodok „mŕtvym“ produktom, ktorý má doma takmer každý

2. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Slováci si často sporia na dôchodok „mŕtvym“ produktom, ktorý má doma takmer každý

Investičné životné poistenie, kedysi populárny produkt na Slovensku, sa dnes dostáva pod drobnohľad odborníkov, ktorí ho považujú za zastaraný a nevýhodný. Kombinácia poistenia a investovania... celý článok

Poznáme najlepšie finančné produkty za rok 2024

3. 3. 2025 | Redakcia

Poznáme najlepšie finančné produkty za rok 2024

Portál Finparáda, ktorý sa špecializuje na hodnotenie finančných produktov, vyhlásil 3. ročník súťaže Finparáda - Finančný produkt roka 2024.

PZP 2025: Vodiči, pripravte sa na zdraženie poistenia a na tisícové pokuty

14. 1. 2025 | Ivana Sladkovská

PZP 2025: Vodiči, pripravte sa na zdraženie poistenia a na tisícové pokuty

Povinné zmluvné poistenie (PZP) na Slovensku prešlo výraznými zmenami, ktoré ovplyvňujú ceny aj pravidlá. Nové opatrenia prinášajú vyššie krytie škôd, ale aj prísnejšie sankcie za nepoistené... celý článok

Koľko zaplatíte štátu na odvodoch v roku 2025? Nová kalkulačka od Sociálnej poisťovne

17. 12. 2024 | Ivana Sladkovská

Koľko zaplatíte štátu na odvodoch v roku 2025? Nová kalkulačka od Sociálnej poisťovne

Sociálna poisťovňa prichádza s kalkulačkou pre mnohých podnikateľov a dobrovoľne poistené osoby. Od 1. januára 2025 sa totiž menia minimálne a maximálne vymeriavacie základy pre výpočet... celý článok

Ako na najvýhodnejšie povinné zmluvné poistenia auta

22. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Ako na najvýhodnejšie povinné zmluvné poistenia auta

Povinné zmluvné poistenie (PZP) auta je dnes viac než len zákonnou povinnosťou. Vďaka online nástrojom si môžete vybrať to najvýhodnejšie a ušetriť peniaze. V našom článku sa dozviete,... celý článok