Poistenie automobilu v SR je povinné pre každého majiteľa takéhoto vozidla na základe zákona č. 381/2001 Z. z. o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla. Sú z neho vyplácané škody, ktoré spôsobil vodič počas jazdy na cestných telekomunikáciách. Okrem toho, príslušníci polície kontrolujú jeho platnosť a prípadné nedodržanie zákona trestajú finančnými pokutami (až do výšky viac ako 3300 eur, pozn. red.). Motoristi si pri výbere poistenia môžu vybrať z viacerých produktov, ktoré v rámci Slovenska ponúka 11 poisťovacích subjektov. Patria medzi ne:
- Allianz – Slovenská poisťovňa
- AXA
- ČSOB Poisťovňa
- Generali
- Genertel
- Groupama
- Komunálna poisťovňa
- Kooperativa
- Union poisťovňa
- UNIQA
- Wüstenrot poisťovňa
Výpoveď alebo zrušenie poistenia
PZP sa uzatvára na dobu neurčitú a poistným obdobím je jeden rok, alebo inak nazývaný technický rok. Niekedy sa stáva, že technický rok korešponduje s kalendárnym, čo nemusí byť podmienkou, pretože poistenie vozidiel sa uskutočňuje počas celého roka. Zmena poskytovateľa poistenia sa dá za normálnych podmienok uskutočniť iba jedenkrát do roka, a to počas výročia poistnej zmluvy. Občiansky zákonník v prvom odseku § 800 jasne stanovuje podanie výpovede najneskôr šesť týždňov pred koncom poistného obdobia. Do tohto termínu je potrebné, aby bola pôvodnej poisťovni doručená výpoveď. V prípade nedodržania lehoty zostáva poistený poistencom poisťovne aj naďalej. Ďalšia zmena je možná opäť až o rok pri výročí zmluvy. V prípade úspešného zrušenia poistnej zmluvy je potrebné uzatvoriť si nové poistenie, platné odo dňa ukončenia predchádzajúcej poistky, čím sa predíde porušeniu zákona.
Poistná zmluva zaniká okrem výpovede ku koncu poistného obdobia aj v nasledujúcich prípadoch:
- Zánikom motorového vozidla – jeho zošrotovaním, vyradením z evidencie
- Zmenou držiteľa motorového vozidla v evidencii vozidiel – darovanie alebo predaj
- Na základe krádeže, ktorá bola oznámená slovenským policajným zložkám
- Vrátením dokladu o poistení zodpovednosti pri motorových vozidlách, ktoré nepodliehajú evidencii vozidiel
- Zmenou nájomcu, ak je na motorové vozidlo uzavretá nájomná zmluva s právom kúpy prenajatej veci
- Nezaplatením upomienky v príslušnej lehote
Dohodou alebo osobitným predpisom stanoveným poisťovateľom v poistných podmienkach
Ak vznikne ukončenie PZP na základe neplatenia poistného, v tomto prípade je poistník povinný si dojednať PZP u toho istého poisťovateľa
Dôležité informácie, ktoré by ste pri výpovedi nemali prehliadnuť
Ako už bolo vyššie spomenuté výpoveď je za normálnych podmienok (pri výročí poistenia, pozn. red.) potrebné doručiť poisťovni najneskôr šesť týždňov pred koncom poistného obdobia. Poisťovňa nezohľadňuje podanie výpovede v posledný zákonom stanovený deň na pošte. Výpoveď musí byť v posledný deň už fyzicky v poisťovni. Výpoveďou sa rozumie tlačivo, ktoré sa je možné stiahnuť na jednotlivých weboch poisťovacích subjektov a po jeho vypísaní musí byť pred odoslaním poistníkom vlastnoručne podpísané. Okrem zasielania v rámci slovenskej pošty sa odporúča aj osobná návšteva poisťovne, kde vám bude vystavené potvrdenie o podaní výpovede. Následne ak je všetko v poriadku a poisťovňa nemá v poistných podmienkach stanovené inak, k výpovedi dochádza dňom jej riadneho oznámenia poisťovni poistníkom. Niekedy sa môže stať, že poisťovne si podľa všeobecných poistných podmienok môžu stanoviť „ochrannú lehotu“, po ktorej uplynutí dochádza k výpovedi (lehota začína plynúť dňom riadneho oznámenia výpovede a podľa štandardných kritérií trvá osem dní, pozn. red.).
Výpoveď môže podať len poistník, alebo ním poverená osoba na základe plnej moci. Ak je výpoveď podávaná inak ako pri výročí zmluvy, požiadajte od poisťovne vrátenie poistného, ktoré bolo vopred uhradené. Taktiež si v prípade bezškodového priebehu nezabudnite vyžiadať doklad, ktorý tento fakt potvrdzuje.