Poistenie ľudského tela, respektíve jeho jednotlivých častí, nie je na Slovensku NEMOŽNÉ
Po známom vzore americkej speváčky Jeniffer Lopezovej, ktorá vynaložila obrovskú sumu peňazí na zaplatenie poistky svojho sedacieho svalstva, sa nemusia báť do seba investovať ani Slováci. Viaceré poisťovne vychádzajú svojim klientom čoraz viac v ústrety a sú ochotné poistiť aj to, čo by ešte prednedávnom nepoistili.
Jednou z takýchto spoločností je aj poisťovňa KOOPERATIVA. „Veľakrát sa stáva, že sa na nás klienti obrátia s požiadavkou na vypracovanie ponuky pre poistenie dolných končatín baletiek. V týchto prípadoch sa sadzba určuje veľmi obtiažne, nakoľko je veľmi málo situácií, na ktorých by sme mohli odhadnúť mieru rizika (pravdepodobnosť vzniku poistnej udalosti),“ hovorí manažérka interných sietí KOOPERATIVY Katarína Vargová. Aj napriek tomu problému sa s tým dokáže poisťovňa podľa nej úspešne popasovať, a to pomocou poistno-matematických metód vyplývajúcich z iných úrazových poistení, ktoré KOOPERATIVA bežne ponúka.
„Ďalšiu netradičnú požiadavku nám predostrel nemenovaný husľový virtuóz, ktorý požadoval vysoké krytie na poistenie článkov prstov pravej a ľavej ruky. V tomto prípade sme dospeli k záveru, že prsty na oboch rukách je možné poistiť logicky v dvoch osobitných balíkoch s individuálnou poistnou sadzbou na každý jeden prst,“ vysvetľuje Vargová.
Špeciálne poistenia určitých telesných partií však neposkytujú všetci. V poisťovni Generali sa v portfóliu produktov nachádza viacero úrazových a nemocenských poistení, ktoré zahŕňajú aj poškodenia alebo ochorenia určitých telesných partií. „Avšak špeciálne poistenie iba konkrétnych častí tela neponúkame a ani sme nezaznamenali na našom trhu výrazný záujem o takýto produkt,“ vysvetľuje manažérka komunikácie a eventov poisťovne Generali Lucia Makayová. Poisťovňa síce konkrétne partie tela nepoisťuje, avšak pri používaní niektorých konkrétnych častí tela pri zárobkovej činnosti tento fakt zohľadňuje. Napríklad, ak niekto pracuje v kancelárii a nevykonáva manuálnu prácu, má podľa Makayovej zvyčajne nižšie poistné pri úraze ako ľudia, ktorí pracujú manuálne.
Zaujímavé kuriozity v poistení
Zaujímalo nás, či je možné poistiť sa napríklad aj proti vypadávaniu zubov alebo plešatosti, čo by viac-menej ocenili dámy v tehotenstve a nespravodlivo plešatí, avšak momentálne je takýto druh poistenia nedostupný, nakoľko oň nie je značný záujem. „Bohužiaľ poistenie zubov resp. vlasov proti vypadávaniu sa nevyskytuje medzi očakávaniami našich klientov, avšak v prípade, že by sa takáto požiadavka vyskytla, bola by to pre nás výzva, ktorú by sme sa pokúsili vyriešiť, nakoľko pomocou induktívno-deduktívnych metód dokážeme odhadnúť pravdepodobnosť vzniku týchto poistných udalostí, z ktorých následne určíme sadzbu za konkrétne riziko,“ vysvetľuje Vargová z KOOPERATIVY.
Podobne je na tom aj poisťovňa Generali, kde je vypadávanie zubov, respektíve vlasov momentálne nepoistiteľné. Čo sa však týka zubov, v cestovnom poistení v rámci zodpovednosti je podľa Makayovej z Generali kryté aj vypadnutie zubov. Ide však o kuriozitu, no ak vám vypadnú zuby z úst pri pozeraní sa z okna hotela na dovolenke a spadnú niekomu na hlavu, pričom mu spôsobia poranenie, poisťovňa v takomto prípade uhradí za dotyčného vinníka vzniknutú škodu.
Pri netradičnom poistení, závisí aj v Generali poistenie špecifickej časti tela od dopytu. „Klienti sa na našu poisťovňu obracajú aj s otázkami, ktoré sa týkajú poistenia častí tela, ale pýtajú sa skôr na to, či vôbec takýto poistný produkt ponúkame. Ide napríklad o prípady poistenia hlasiviek. Ak by sa počet takýchto klientov výrazne zvýšil, samozrejme, zvážime zavedenie takéhoto produktu,“ uzatvára Makayová.
Čo sa týka kuriozít a Allianz – Slovenskej poisťovne, podľa špecialistu externej komunikácie Gabriela Tótha, patrí medzi najväčšie kuriozity poistenie voči poškodeniu vodou uniknutou z akvária, poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú v dôsledku klinického skúšania humánnych liekov, poistenie vyorania golfového ihriska diviakmi a lesnou zverou, či poistenie balónovej fiesty proti nepriazni počasia. „V poslednom prípade to bolo poistenie proti bezvetriu,“ hovorí Tóth.