Máte auto a ešte nemáte PZP? Neriskujte pokutu!

Ján Florek | rubrika: Článok | 6. 10. 2011
Slovenská legislatíva prikazuje každému držiteľovi motorového vozidlauzatvorenie povinného zmluvného poistenia (PZP). Ide o poistenie,z ktorého sa uhrádzajú šoky, ktoré spôsobil poistený iným účastníkomcestnej premávky.
Máte auto a ešte nemáte PZP? Neriskujte pokutu!

Zdroj: Shutterstock

PZP musí mať podľa zákona č. 381/2001 Zbierky zákonov o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla a o zmene a doplnení niektorých zákonov uzatvorené každý, kto je majiteľom motorového vozidla a je tak účastníkom cestnej premávky, pričom toto poistenie nie je viazané na konkrétnu osobu, ale vzťahuje sa na škodu spôsobenú vozidlom, ktoré je uvedené v poistnej zmluve a zodpovedá za ňu vodič, ktorý s vozidlom v čase nehody disponoval.

To znamená, že ak máte uzatvorené PZP, vyplýva vám z poistenia zodpovednosti právo, aby za vás poisťovňa uhradila inému (poškodenému) účastníkovi cestnej premávky preukázané požiadavky, ktoré sa vo všeobecnosti dotýkajú náhrady škody na zdraví a nákladoch pri usmrtení; náhrady škody vzniknutej poškodením, zničením, odcudzením alebo stratou veci; náhrady ušlého zisku či účelne vynaložených nákladov spojených s právnym zastúpením pri uplatňovaní nárokov podľa predchádzajúcich bodov, ak poisťovňa  zámerne nesplnila svoje povinnosti a neoprávnene odmietla poskytnúť poistné plnenie, alebo neoprávnene krátila poskytnuté poistné plnenie. Netreba si ho pliesť z havarijným poistením (HP), pretože z PZP sa kryjú iba škody, ktoré spôsobil poistenec iným účastníkom cestnej premávky a jeho samého (taktiež aj jeho vozidla) sa netýka. Na tieto účely slúži práve HP. Inak povedané slúži na krytie škôd, ktoré utrpí poistenec vlastným zavinením na svojom motorovom vozidle.

Za „nepoistenie“ hrozí pokuta do niekoľko tisíc eur

PZP nemá vo svojom názve slovo „povinnosť“ len tak. V prípade, že si ho neuzatvoríte, môže odľahčiť vašu peňaženku aj o niekoľko tisíc eur. Ruku zákona na neplatičov dvíha štát vo forme výkonnej zložky. Ak ste majiteľom motorového vozidla a nemáte uzatvorené povinné zmluvné poistenie a spôsobíte škodu, máte problém. Slovenská kancelária poisťovateľov (SKP) síce odškodní poškodených z garančného fondu, ktorý pre takéto účely vedie, no celú škodu bude od vás následne vymáhať v plnej výške. Fakt, že pri vážnych nehodách sa môže čiastka vyšplhať až na závratné čísla, nemusíme ani zdôrazňovať. Avšak týmto sa váš problém ani zďaleka nekončí. SKP drží vo vlastníctve zoznam nepoistených motorových vozidiel, ktorý ochotne posúva štátnym orgánom, tie môžu takémuto „nepoctivému“ držiteľovi vozidla uvaliť pokutu až do výšky viac ako 3300 eur.

Biela a zelená karta

Poistenie je platné, v ten deň, ktorý si zvolíte sami pri začiatku poistenia a uzatvára sa na dobu neurčitú, pričom poistné obdobie je jeden rok. Vedeli ste o tom, že jednu poistnú zmluvu, môžete na to isté poistné obdobie uzatvoriť iba v jednej poisťovacej spoločnosti? Ich súbeh totižto nie je povolený. Ako potvrdenie, že ste si svoju zákonnú povinnosť splnili, získate takzvanú „bielu karu“, ktorá slúži ako doklad na území Slovenskej republiky. Čo sa týka PZP a zahraničia, pre tieto účely vydávajú poisťovne tzv. „zelené karty“ (každá poisťovňa ma jasne stanovené, v ktorej krajine jej zelená karta platí).  V prípade, že by ste zelenú kartu nemali, museli by ste si v cudzine uzatvoriť tzv. „hraničné poistenie.“ V skratke to znamená, že napríklad vodič cudzozemského motorového vozidla je povinný uzatvoriť si na území SR so Slovenskou kanceláriou poisťovateľov zmluvu o poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou cudzozemského motorového vozidla na území SR a uzatvára sa pri vstupe do našej krajiny, avšak ak je cudzinec držiteľom zelenej karty, platnej na území Slovenska, hraničné poistenie si uzatvárať nemusí, podobne to platí v prípade, že Slováci cestujú cez územie iných štátov.

Na čo si dávať pozor pri výbere poistenia

Pri výbere PZP je dobré zvážiť, či sa vám oplatí uzatvoriť poistenie s najnižším poistným, alebo sa informujete a zistíte, či drahšie poistky neposkytujú niečo navyše. Napríklad aj rôzne doplnkové poistenia (poisťovne ponúkajú napríklad výhodné sadzby, ak máte u nich už nejakú poistku uzatvorenú, garantovanú výšku poistného na 3 roky, výhodné úrazové poistenia osôb v aute či zľavy súvisiace s vekom – polovičná zľava pre dôchodcov, odpustenie prvej nehody...) alebo asistenčné služby. Asistenčné služby dnes už štandardne ponúkajú všetky poisťovne, avšak aj tu platí, že nie je služba ako služba. Tak napríklad niektorá poisťovacia spoločnosť vám iba odťahovú služby vybaví, no iná vám ju môže aj zaplatiť. Podľa Ústredného portálu verejnej správy SR sú rozdielne aj maximálne sumy, do ktorých sú poisťovne ochotné zaplatiť jednotlivé asistenčné služby. Zvyčajne poisťovne inak pristupujú aj k autám, ktoré sú nepojazdné pre nehodu a ktoré odstavila porucha. V prípade nehody motorista väčšinou získa odtiahnutie zdarma, kým pri poruche mu poisťovňa odťah len zabezpečí, no zaplatiť ho musí vodič.

Chcete si zmeniť poisťovňu?

Zmena sa dá uskutočniť počas výročia poistnej zmluvy, a to najneskôr šesť týždňov pred koncom poistného obdobia. Do tohto termínu je potrebné, aby bola pôvodnej poisťovni doručená výpoveď, ak to nestihnete, musíte v nej ostať aj celý nasledujúci rok. Podotýkame, že zmluva sa nedá zrušiť nezaplatením poistného ako tomu bolo v minulosti (ak ste nezaplatili poistku, poisťovňa vám automaticky zrušila zmluvu a vy ste sa mohli poistiť v inej spoločnosti). 

Najvýhodnejšie cestovné poistenie

Chcem sa poistiť

Naša online kalkulačka vám umožní porovnať ceny a podmienky rôznych poisťovní, aby ste mohli cestovať bez starostí.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Úmrtie je rana pre dušu aj peňaženku. Väčšina Slovákov potrebuje finančnú pomoc od rodiny

31. 10. 2024 | Ivana Sladkovská

Úmrtie je rana pre dušu aj peňaženku. Väčšina Slovákov potrebuje finančnú pomoc od rodiny

Pri úmrtí blízkeho len málokto rieši finančnú stránku. Podľa prieskumu pre Simplea je to však veľký nápor na peňaženku, až tri štvrtiny Slovákov sa musia po úmrtí blízkeho obrátiť na... celý článok

Vodiči, zbystrite. Čoskoro začne platiť zmena, ktorá vám uľaví

22. 10. 2024 | Natália Stašíková

Vodiči, zbystrite. Čoskoro začne platiť zmena, ktorá vám uľaví

Od začiatku roka 2025 dôjde k významnej zmene v systéme preukazovania povinného zmluvného poistenia (PZP). Vodiči v krajinách, ktoré sú súčasťou systému zelenej karty, budú môcť pri... celý článok

NBS odňala známej poisťovni licenciu a mala byť zlikvidovaná. Súd teraz rozhodol úplne inak

7. 10. 2024 | Ivana Sladkovská

NBS odňala známej poisťovni licenciu a mala byť zlikvidovaná. Súd teraz rozhodol úplne inak

Krajský súd v Bratislave nedávno rozhodol v prospech poisťovne NOVIS, čím prekvapil mnohých, ktorí očakávali jej likvidáciu po odobratí licencie Národnou bankou Slovenska. Spor sa ťahá... celý článok

Dokedy musí poisťovňa poškodenému vyplatiť poistné plnenie z PZP?

25. 9. 2024 | Barbora Magočová

Dokedy musí poisťovňa poškodenému vyplatiť poistné plnenie z PZP?

Ako dlho trvá poisťovni, kým vyplatí poistné plnenie po dopravnej nehode? Ako spotrebiteľ máte po istom čase nárok na úroky z omeškania. Aké ďalšie nástroje môžete využiť, ak sa poisťovňa... celý článok

Ako zmeniť zdravotnú poisťovňu: Na podanie prihlášky ostáva pár dní

23. 9. 2024 | Ivana Sladkovská

Ako zmeniť zdravotnú poisťovňu: Na podanie prihlášky ostáva pár dní

Prinášame kompletný návod ako zmeniť zdravotnú poisťovňu. Blíži sa termín, do ktorého je potrebné odoslať prihlášku na zmenu zdravotnej poisťovne od budúceho roka. Ak to nestihnete,... celý článok