V nasledujúcich riadkoch sa dočítate, prečo je jeho uzatvorenie pred vycestovaním výhodné.
Cesta na vytúženú dovolenku, pracovnú cestu či výlet do hôr sa nemusí vždy končiť podľa predbežných očakávaní. Prípadná zlomená ruka alebo noha, rôzne druhy ochorení spojené s pobytom v nemocnici či náhla bolesť zubov, môžu rázom zmeniť pohodové chvíle oddychu a práce na hotové peklo. Preto je lepšie vziať rozum do hrsti a dopredu sa poistiť pred možnými neočakávanými udalosťami a eliminovať ich dopady.
Čo je cestovné poistenie a v čom spočívajú jeho výhody?
Laicky povedané, ide o poistenie osoby alebo skupiny osôb, pred vycestovaním mimo miesta svojho trvalého bydliska. V dnešnej dobe je už prakticky bežnou súčasťou každej turistickej alebo pracovnej cesty do hôr či zahraničia. Vo všeobecnosti zahŕňa poistenie liečebných nákladov v zahraničí, v prípade záujmu existuje možnosť dokúpenia aj ďalších pripoistení.
Jednou z hlavných výhod cestovného poistenia, kvôli ktorému si ho uzatvára väčšina migrujúceho obyvateľstva je fakt, že slovenský zdravotnícky systém, či už hovoríme o štátnom alebo súkromnom, poskytuje zdravotnícke služby v podobe ošetrenia, liečenia a liekov za výrazne nižšie ceny ako zahraničné zdravotné systémy iných krajín sveta. V prípade náhleho ochorenia alebo úrazu je vysoký predpoklad enormnej finančnej náročnosti aj pri bežných lekárskych zákrokoch. Ošetrenie obyčajnej chrípky, vyvrtnutého ramena či bolesti zubov sa tak môže vyšplhať na stovky eur, ktoré sa vo väčšine prípadov uhrádzajú ošetrujúcemu lekárovi či zdravotníckemu zariadeniu priamo na mieste. Bez patričného cestovného poistenia ich uhrádza na mieste poškodený. Po príchode domov sa mu cez verejný systém zdravotného poistenia vráti časť nákladov, ktoré musel uhradiť, avšak ich výška sa rovná iba sume, ktorá predstavuje výšku základného liečenia ochorenia alebo zranenia v domovskej krajine. Ostatné náklady presahujúce tento limit, nie sú preplatené, a práve pred týmto rizikom chráni cestujúcich poistenie. Jeho uzatvorením vám komerčné poisťovne na slovenskom trhu garantujú preplatenie všetkých základných zdravotných a liečebných zákrokov v zahraničí.
Uzatvorenie poistenia by ste nemali určite podceniť ani pri návšteve hôr, pretože od roku 2006 je v účinnosti novelizovaný zákon č. 544/2002 Z. z. o Horskej záchrannej službe. Podľa jeho znenia je každý návštevník hôr, ktorý bude nútený využiť služby Horskej záchrannej služby, povinný v plnej výške uhradiť všetky náklady spojené s technickou časťou takéhoto zásahu bez ohľadu na to, či porušil povinnosti ustanovené týmto zákonom. Odstrašujúcim príkladom bol prípad 10-ročného Thomasa, ktorého v Západných Tatrách hľadali desiatky záchranárov dva dni. Po úspešnej akcii napokon vystavili záchranári rodičom chlapca, ktorý nebol poistený, účet vo výške okolo 20-tisíc eur.
Cestovným poistením predídete prípadným problémom
Podľa vyššie uvedených informácií je prinajmenšom vhodné prehodnotiť možnosť cestovného poistenia pri vycestovaní. Na jednej strane môžu byť výdavky v prípade priaznivých okolností zbytočné, avšak v prípade nepriaznivých okolností môžu byť na nezaplatenie.
Spomínané poistenie ponúkajú na Slovensku viaceré komerčné poisťovne, sú to: Allianz – Slovenská poisťovňa, Európska cestovná poisťovňa, Generali Slovensko, Groupama poisťovňa, Komunálna poisťovňa, Kooperativa, Union, Uniqa či Wüstenrot. K cestovnému poisteniu ponúkajú aj úrazové poistenie, poistenie batožiny, poistenie zodpovednosti za škodu, poistenie stornovacích poplatkov či rôzne asistenčné služby.
Napokon suma poistenia sa u jednotlivých poskytovateľov líši v závislosti od viacerých ukazovateľov. Zohľadňuje sa doba pobytu v zahraničí, miesto pobytu, typ cesty, športové aktivity či doplnkové poistenia. Predbežnú cenu si môže každý potenciálny záujemca rýchlo a pohodlne zistiť prostredníctvom online stránok poisťovní. Priemerná cena základného poistenia do zahraničia sa pohybuje od 2 – 3 eur za deň, taktiež sa odvíja aj od počtu poistených dní. Pri poistení do hôr turisti zaplatia v priemere 0,50 eurocentov za deň.