Poistenie nehnuteľnosti sa vzťahuje na celý dom ako budovu a nie na veci vo vnútri. Poistenie sa dojednáva na 3 typy nehnuteľností:
Poistenie domácnosti sa vzťahuje len na veci, ktoré sú súčasťou bytu ako napr. nábytok, cennosti, elektronika, ale nie na samostantný byt.
Výška poistky u domácnosti sa odvíja od hodnoty a vybavenia bytu, frekvencie splátok, výšky spoluúčasti a lokality. Drahšie sú rizikové lokality (záplavy, letiská, priemyselné zóny) a väčšie mestá.
Príklad 1: Rozdiel poistenia domácnosti v Bratislave a v malej obci u poisťovni AXA.
Máme záujem o poistenie domácnosti proti záplavám a poistíme sa na sumu 10.000 eur. Výška poistného v Bratislave je 37 eur ročne a v malej obci len 27 eur ročne.
Ako postupovať v prípade poistenej udalosti
Od začiatku 90 – tich rokov ceny nehnuteľností vzrástli vo veľkom. Ľudia musia vynaložiť oveľa viac finančných prostriedkov na kúpu bytu alebo domu, samozrejme záleží od lokality. Takisto s narastajúcim rizikom pohrôm ako napríklad nedávne povodne, ľudia tomu prikladajú oveľa väčší dôraz. Preto by sme radi uviedli pár situácií ako postupovať v prípade poistnej udalosti.
Príklad 2: Všimnete si poškodenú maľovku v byte a rozmočené koberce a neskôr zistíte, že je to v dôsledku poškodenia strechy. Ako budete postupovať? Budete uplatňovať poistenie domácnosti či nehnuteľnosti?
Riešenie: Poisťovne v tomto prípade radia, aby si klient túto poistnú udalosť uplatňoval prostredníctvom poistenia domácnosti. Ak by došlo k zatečeniu múrov a v dôsledku toho k prasknutiu múru, klient by si mohol uplatniť škodu z poistenia nehnuteľnosti.
Ale to nerieši problém poškodenej strechy? Ak bola strecha poškozená zanedbaním údržby alebo vplyvom času, nie je to možné riešiť ako poistnú udalosť. A tu sme sa dostali k situácii, keď za škodu môže neopatrnosť ľudskej bytosti.
Poistenie zodpovednosti občanov
Poistenie zodpovednosti občanov je poistenie proti škode , ktorá vznikla činnosťou člověka. Za túto škodu je človek zodpovedný a podľa zákona by malo dôjsť k úhrade.
Existujú 2 typy poistenia zodpovednosti:
- ak zamestnanec spôsobí škodu zamestnávateľovi
- ak škoda bola spôsobená v bežnom živote
Pri výkone povolania môžu nastať škody pri plnení pracovne–právnych úloh alebo na hnuteľných veciach, v rámci služobnej cesty, ktoré boli zamestnancovi zverené. Na základe neopatrnosti došlo k ich poškodeniu. Škody v bežnom živote môžu znamenať újmu na zdraví, škody na veciach, ktoré vznikli mimo pracovno–právny vzťah. Uvádzame príklad zodpovednosti škody v bežnom živote.
Príklad 3: Škoda bola spôsobená prasknutím rúrky a následne vytopením Vášho bytu. Spôsobil ju vlastník bytu, ktorý býva priamo nad Vami. Z akého poistenia to bude hradené?
Riešenie: Vlastník bytu by Vás mal odškodniť z poistenia zodpovednosti za škodu vyplývajúcu z vlastníctva bytu a nebytových priestorov, protože škodu sám zavinil.