Poistenie domácnosti a čomu treba predísť?

Miriam Tinková | rubrika: Článok | 9. 6. 2010
Po zakúpení nehnuteľnosti vo forme bytu alebo domu častokrát premýšľame nad poistením domácnosti. Je vôbec potrebné a k čomu to slúži?
Poistenie domácnosti  a čomu treba predísť?

Zdroj: Shutterstock

Poistiť je možné všetky predmety, ktoré slúžia k chodu a k uspokojeniu potrieb v domácnosti. Ide o nábytok, odevy, obuv, domáce spotrebiče, športové potreby, fotoaparáty a kamery, audiovizuálna technika a iná spotrebná elektronika, ale aj predmety umeleckej alebo historickej hodnoty, peniaze v hotovosti, osobné počítače s príslušenstvom. V prípade, že bývate v prenajatom alebo družstevnom byte, môžete si poistiť aj stavebné úpravy, výmenu dverí, podláh. Jedná sa o náklady, ktoré ste vynaložili k oprave.

Proti akým základným rizikám sa dá poistiť domácnosť?

Sú to napríklad:

  • živelné pohromy, napr. požiar, úder blesku, výbuch, víchrica, krupobitie, záplava, povodeň, zosuv pôdy a lavín, tiaž snehu, dym, náraz vozidla
  • škody spôsobené vodou z vodovodného zariadenia
  • riziko náhodného rozbitia skla
  • odcudzenie
  • vandalizmus

Ak sa rozhoduje o poistení domácnosti, tak je dôležité  stanoviť poistnú sumu. Poistná suma by mala byť určená tak, aby zodpovedala nákladom na znovuobstaranie poistnou udalosťou poškodenej alebo zničenej veci. V prípade, že si stanovíte poistnú sumu výrazne nižšiu ako je skutočná nová hodnota zariadenia domácnosti, vystavujete sa riziku podpoistenia.

Príklad podpoistenia:

Poistná hodnota – skutočná hodnota:  40 000 eur
Poistná hodnota uvedená v zmluve:     20 000 eur
Výška škody:                                       7 000 eur
Poistné plnenie:                                    3 500 eur

Poistné plnenie bude vypočítané v takom pomere k výške škody, v akom pomere je poistná suma ku skutočnej hodnote. V tomto prípade ide o 50% pomer. Podpoistenie sa teda nevypláca a je vhodnejšie uviesť skutočnú cenu majetku.

Opačným prípadom je nadpoistenie. Ak stanovíte poistnú sumu  o 10% vyššiu ako je skutočná hodnota majetku, dochádza k nadpoisteniu. Výsledkom je, že zbytočne platíte vysoké poistné.

Nové alebo časové ceny

Pri poistení domácnosti sa môžete stretnúť s termínom, že poistenie je uzatvorené na nové alebo časové ceny. Čo to vôbec znamená?

Niektoré poisťovne stanovujú poistnú sumu v cene, v ktorej by daná vec stála aktuálne – ide o novú cenu. Alebo sa používajú ceny časové. Túto cenu vypočítame po odpočte za opotrebovanie poškodených alebo zničených vecí stanovených v percentách podľa ich veku .

Radi by sme upozornili, že  takisto je potrebné si veľmi dobre preštudovať poistné podmienky pred podpisom zmluvy.

Aký je postup, keď nastane poistná situácia:

Vrátite sa domov a zistíte, že došlo k vytopeniu domácnosti v dôsledku prasknutia potrubia.  Ale pozor, niektoré poisťovne plnia v nových cenách len za škody do istého veku napr. do 20 rokov. Pri presiahnutí stanoveného veku bude majetok krátený o amortizáciu, tá môže byť od 0,5 % do 1,5 % za každý rok, ktorý uplynul od kolaudácie.

Povodeň, vytopenie a poistenie domácnosti:

Vek budovy: 40 rokov
Technické opotrebenie: 1%
Pri technickom opotrebení 1% a veku budovy 40 rokov si vypočítame opotrebenie ako 1x40=40%.

Výška škody vytopením:          6000 eur
Opotrebenie:                         - 2400 eur
Poistné plnenie:                        3600 eur 

Z toho vyplýva, že je potrebné poznať jasné podmienky zazmluvnenia. V tomto prípade nám bude vyplatená iba časť sumy ku krytiu škody.

Následky tejto nepríjemnej situácie sa dájú zmierniť len poistením. Ponuka jednotlivých poisťovní je veľmi odlišná, preto je dôležité si dobre vybrať. Každé poistenie pokrýva rôzne riziká a má aj rozdielne poistné sumy. 

Miriam Tinková

 Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Slováci si často sporia na dôchodok „mŕtvym“ produktom, ktorý má doma takmer každý

2. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Slováci si často sporia na dôchodok „mŕtvym“ produktom, ktorý má doma takmer každý

Investičné životné poistenie, kedysi populárny produkt na Slovensku, sa dnes dostáva pod drobnohľad odborníkov, ktorí ho považujú za zastaraný a nevýhodný. Kombinácia poistenia a investovania... celý článok

Poznáme najlepšie finančné produkty za rok 2024

3. 3. 2025 | Redakcia

Poznáme najlepšie finančné produkty za rok 2024

Portál Finparáda, ktorý sa špecializuje na hodnotenie finančných produktov, vyhlásil 3. ročník súťaže Finparáda - Finančný produkt roka 2024.

PZP 2025: Vodiči, pripravte sa na zdraženie poistenia a na tisícové pokuty

14. 1. 2025 | Ivana Sladkovská

PZP 2025: Vodiči, pripravte sa na zdraženie poistenia a na tisícové pokuty

Povinné zmluvné poistenie (PZP) na Slovensku prešlo výraznými zmenami, ktoré ovplyvňujú ceny aj pravidlá. Nové opatrenia prinášajú vyššie krytie škôd, ale aj prísnejšie sankcie za nepoistené... celý článok

Koľko zaplatíte štátu na odvodoch v roku 2025? Nová kalkulačka od Sociálnej poisťovne

17. 12. 2024 | Ivana Sladkovská

Koľko zaplatíte štátu na odvodoch v roku 2025? Nová kalkulačka od Sociálnej poisťovne

Sociálna poisťovňa prichádza s kalkulačkou pre mnohých podnikateľov a dobrovoľne poistené osoby. Od 1. januára 2025 sa totiž menia minimálne a maximálne vymeriavacie základy pre výpočet... celý článok

Ako na najvýhodnejšie povinné zmluvné poistenia auta

22. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Ako na najvýhodnejšie povinné zmluvné poistenia auta

Povinné zmluvné poistenie (PZP) auta je dnes viac než len zákonnou povinnosťou. Vďaka online nástrojom si môžete vybrať to najvýhodnejšie a ušetriť peniaze. V našom článku sa dozviete,... celý článok