Cestovanie s Európskym zdravotným preukazom

Judita Smatanová | rubrika: Článok | 2. 6. 2010
Zdravotné problémy vás môžu stretnúť ako na túre v Slovenskom raji, tak aj v londýnskom múzeu voskových figurín. Zaistí vám Európsky preukaz zdravotného poistenia dostatočný nárok na zdravotnú starostlivosť?
Cestovanie s Európskym zdravotným preukazom

Zdroj: Shutterstock

Členstvo v Európskej únii zjednodušilo pobyt v zahraničí aj turistom. Keď platíte zdravotné poistenie na Slovensku, pri prechodnom pobyte v inej členskej krajine EÚ máte nárok na rovnakú zdravotnú starostlivosť ako domáci občania. Ak si vytknete členok na talianskom pobreží, predložíte Európsky preukaz zdravotného poistenia a necháte sa ošetriť. Jednoduché a bezproblémové?

Áno, ale počítajte s tým, že budete musieť zaplatiť rovnakú spoluúčasť ako miestni poistenci. Rozhodne tiež nie je vhodné požiadať o ošetrenie najbližšieho lekára, ktorého nájdete. Zdravotnú starostlivosť musíte čerpať v zdravotníckych zariadeniach, ktoré sú financované z verejných zdrojov. Informácie o nich vedia poskytnúť miestne zdravotné poisťovne alebo príslušné úrady. V zdravotníckych zariadeniach, ktoré nie sú napojené na verejný systém, budete musieť zaplatiť spravidla celú starostlivosť.

Nárok na zdravotnú starostlivosť tiež napr. nikdy nepokrýva náklady na prepravu späť do vlasti, prevoz telesných pozostatkov do vlasti.

Ak ste už z nejakého dôvodu museli za ošetrenie zaplatiť v hotovosti, máte po návrate do SR nárok na vrátenie vynaložených nákladov, a to do výšky úhrad zdravotnej poisťovne v štáte, v ktorom bola zdravotná starostlivosť poskytnutá alebo do výšky úhrad slovenským poskytovateľom zdravotnej starostlivosti. Náklady na spoluúčasť poistenca, ktorá je v jednotlivých krajinách EÚ rôzna, refundované zdravotnou poisťovňou nebudú.


Čo robiť pred vycestovaním

Nárok na lekársky nevyhnutnú zdravotnú starostlivosť máte na území členských štátov EÚ,  v Nórsku, Lichtenštajnsku, na Islande a vo Švajčiarsku. Na cesty za hranice starého kontinentu odporúčame uzatvoriť si aj komerčné cestovné poistenie.

Ak ešte nemáte Európsky preukaz zdravotného poistenia, o jeho bezplatné vydanie môžete požiadať na ktorejkoľvek pobočke svojej zdravotnej poisťovne, ktorá je povinná preukaz vydať najneskôr do 30 dní od podania písomnej žiadosti. Ak cestujete skôr, než uplynie uvedená lehota, na základe požiadania dostanete Náhradný certifikát k EPZP, ktorý dočasne nahrádza EPZP. Platnosť náhradného certifikátu je v súčasnej dobe maximálne 3 mesiace, dĺžku platnosti si môže zdravotná poisťovňa určiť sama.

Čerpanie zdravotnej starostlivosti

Pokiaľ lekárovi v inom členskom štáte predložíte Európsky preukaz zdravotného poistenia alebo Náhradný certifikát k EPZP, máte nárok na lekársky nevyhnutnú zdravotnú starostlivosť za rovnakých podmienok, teda v rovnakom rozsahu a podľa rovnakých kritérií, ako domáci poistenci. To znamená, že ak existuje za zdravotnú starostlivosť v členských krajinách EÚ spoluúčasť, poistenec ju zaplatí tak, ako poistenec tej-ktorej krajiny EÚ. Miestny systém zdravotného poistenia za vás zaplatí ošetrenie do tej výšky, akú by zaplatil za svojho poistenca. Je potrebné počítať s tým, že vo väčšine krajín EÚ sa za starostlivosť pripláca, napr. vo Francúzsku je to 30 % z ceny výkonu, v Grécku 25 % z ceny liekov, prípadne pacient musí hradiť lieky v plnej výške. Platí to napríklad v Taliansku. Tieto náklady zdravotná poisťovňa nepreplatí, aj keď máte Európsky preukaz zdravotného poistenia.

V niektorých krajinách, napr.  vo Francúzsku musíte zaplatiť pri ambulantnom ošetrení celý účet a s týmto účtom zájsť na miestnu zdravotnú poisťovňu, ktorá vám preplatí výdavky v zmysle pravidiel francúzskeho práva. Lieky dostanete v lekárňach na recept, ktorý vám vystaví lekár. Pri vyzdvihovaní lieku je potrebné sa preukázať Európskym preukazom zdravotného poistenia alebo Náhradným certifikátom. Prípadný prevoz späť na územie Slovenskej republiky nie je kryté a musíte si ho sami zaplatiť.

Platba v hotovosti

Ak ste z akéhokoľvek dôvodu uhradili ošetrenie alebo lieky v hotovosti, uschovajte si potvrdenia o zaplatení a po návrate na Slovensko sa s originálmi dokladov (lekársky  nález a účty za zdravotnú starostlivosť) obráťte na kontaktné miesto svojej zdravotnej poisťovne. Tá vám tieto náklady preplatí do výšky, ktorú by uhradila zdravotná poisťovňa v krajine, kde sa ošetrenie poskytlo alebo do výšky úhrad, ktoré hradí slovenským poskytovateľom.

Prečo je dobré mať aj komerčné poistenie?

Ak sa chcete vyhnúť tomu, aby ste na svoj účet znášali náklady na spoluúčasť alebo prevoz späť do vlasti, môžete pred cestou do zahraničia uzatvoriť komerčné cestovné poistenie. Poistenie rizika liečebných nákladov pokrýva všetky náklady pri ošetrení, vrátane liekov, hospitalizácie, prevozu do nemocnice a tiež repatriácie na Slovensko a prevoz telesných pozostatkov. V prípade zdravotného poistenia sú ošetrenie a lieky hradené len v tom rozsahu, v akom sú hradené občanom daného štátu, čo často znamená vysoké spoluúčasti. Kým na základe európskeho zdravotného preukazu sa poskytuje ošetrenie len u lekára vo verejnej resp. štátnej sieti, komerčné cestovné poistenie zahŕňa aj ošetrenie u súkromného lekára.

Autorka pracuje ako vedúca odboru komunikácie Union Zdravotná poisťovňa a Union Poisťovňa Union_zp_162x80.jpg  Union_poistovna_162x80.jpg

Judita Smatanová

 Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Slováci si často sporia na dôchodok „mŕtvym“ produktom, ktorý má doma takmer každý

2. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Slováci si často sporia na dôchodok „mŕtvym“ produktom, ktorý má doma takmer každý

Investičné životné poistenie, kedysi populárny produkt na Slovensku, sa dnes dostáva pod drobnohľad odborníkov, ktorí ho považujú za zastaraný a nevýhodný. Kombinácia poistenia a investovania... celý článok

Poznáme najlepšie finančné produkty za rok 2024

3. 3. 2025 | Redakcia

Poznáme najlepšie finančné produkty za rok 2024

Portál Finparáda, ktorý sa špecializuje na hodnotenie finančných produktov, vyhlásil 3. ročník súťaže Finparáda - Finančný produkt roka 2024.

PZP 2025: Vodiči, pripravte sa na zdraženie poistenia a na tisícové pokuty

14. 1. 2025 | Ivana Sladkovská

PZP 2025: Vodiči, pripravte sa na zdraženie poistenia a na tisícové pokuty

Povinné zmluvné poistenie (PZP) na Slovensku prešlo výraznými zmenami, ktoré ovplyvňujú ceny aj pravidlá. Nové opatrenia prinášajú vyššie krytie škôd, ale aj prísnejšie sankcie za nepoistené... celý článok

Koľko zaplatíte štátu na odvodoch v roku 2025? Nová kalkulačka od Sociálnej poisťovne

17. 12. 2024 | Ivana Sladkovská

Koľko zaplatíte štátu na odvodoch v roku 2025? Nová kalkulačka od Sociálnej poisťovne

Sociálna poisťovňa prichádza s kalkulačkou pre mnohých podnikateľov a dobrovoľne poistené osoby. Od 1. januára 2025 sa totiž menia minimálne a maximálne vymeriavacie základy pre výpočet... celý článok

Ako na najvýhodnejšie povinné zmluvné poistenia auta

22. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Ako na najvýhodnejšie povinné zmluvné poistenia auta

Povinné zmluvné poistenie (PZP) auta je dnes viac než len zákonnou povinnosťou. Vďaka online nástrojom si môžete vybrať to najvýhodnejšie a ušetriť peniaze. V našom článku sa dozviete,... celý článok