Najviac faktúr uhradených na čas bolo v apríli a júni, platobná neschopnosť rastie (zaujímavosti 2019)

Roland Regely | rubrika: Článok | 13. 12. 2019
Platobná neschopnosť v Európe i vo svete rastie, ukazuje európsky prieskum.
Najviac faktúr uhradených na čas bolo v apríli a júni, platobná neschopnosť rastie (zaujímavosti 2019)

Zdroj: Shutterstock

Apríl až jún sú mesiace, kedy sú zákazníci najviac disciplinovaní pri platení faktúr. Týka sa to platobného správania sa v západnej ako aj východnej Európe. Podľa reprezentatívnej štúdie „European Payment Practices 2019“ skupiny EOS, európske spoločnosti zaznamenali v druhom kvartáli roka len 2 percentá oneskorených platieb. V ostatnom období to bolo 6 až 7 percent úhrad po termíne. 

Tri štvrtiny respondentov však v prieskume uviedlo, že načasovanie nehrá rolu z pohľadu akumulácie neskorých platieb.  

Načasovanie úhrad po termíne splatnosti

Ak sa bližšie pozrieme na Slovensko, rozdiely v platobnej disciplíne z hľadiska časového obdobia nebadá 79 percent oslovených spoločností. Pre tých, ktorí rozdiely vidia, bola horšia druhá polovica roka (júl až december, zhodne po 6 % neskorých platieb v oboch kvartáloch). Počas druhého kvartálu u nás firmy zaznamenali len 2 percentá úhrad po termíne. Január až marec to bolo 5 %.                                                               

„Zlá platobná disciplína zákazníkov môže vážne skomplikovať chod podnikania a v krajnom prípade aj ohroziť existenciu danej firmy. Odporúčam preto obrátiť sa na spoločnosti zaoberajúce sa správou a manažmentom pohľadávok, ktoré vám ochotne pomôžu v prípade problémov s oneskorenými úhradami faktúr,“ poznamenal Michal Šoltes, konateľ spoločnosti EOS KSI Slovensko.

Do prieskumu bolo zapojených viac ako 3 400 spoločností v 17 európskych štátoch. Predmetom analýzy sa stali názory odborníkov na manažment pohľadávok zo spoločností, ktoré majú ročné príjmy v priemere 28 milión eur s počtom zamestnancov 180.

 

platenie faktúr na čas štatistiky

Niekoľko „naj“ v európskych krajinách:

  • medzi západoeurópskymi krajinami sa najviac neskorých platieb (14 %) nahromadilo v období júl – september v Dánsku
  • rovnako v Dánsku bolo najmenej platieb po termíne v apríli až júni (0 %)
  • spomedzi krajín vo východnej Európe bolo najviac neskorých úhrad v júli až septembri v Slovinsku ( 20 %)
  • Slovinsko malo tiež najmenej názorov, že načasovanie rolu nehrá (48 %)
  • žiadne rozdiely z časového hľadiska nebadá najviac respondentov v rámci celej Európy v Poľsku (81 %)   

Ďalší prieskum ukazuje rastúcu neschopnosť platiť vo svete

Spomedzi všetkých hodnotených krajín v rámci analýzy spoločnosti Euler Hermes patrí Slovensko k tým krajinám, kde sa očakáva najvyšší nárast platobnej neschopnosti firiem. V roku 2019 by mal počet prípadov insolvencií u nás narásť o +27 %. 

Analytici spoločnosti Euler Hermes, ktorá sa venuje poisteniu obchodných pohľadávok, nemajú dobré správy ani v prípade globálneho indexu platobnej neschopnosti – odhadujú medziročné zvýšenie o + 8% (2019/2020).

Analýza ďalej očakáva, že v 2 z 3 krajín sveta sa v roku 2020 zhorší platobná neschopnosť podnikov a takmer 3 z 5 krajín skončia s väčším počtom platobných neschopností, ako mali pred globálnou hospodárskou krízou v rokoch 2008 – 2009. Kým na Slovensku sa očakáva výrazný nárast insolvencií (+27%), naši českí susedia by si mali pohoršiť o +5 %, Poľsko o +3%, naopak v Maďarsku sa predpovedá zlepšenie o -10%.

Rok 2019 nebol úplne ideálny

„Rok 2019 možno označiť za rok kolísania trhu, politickej neistoty a klesajúcich výsledkov hospodárskej politiky vo svete,“ konštatuje Peter Mucina, riaditeľ spoločnosti Euler Hermes na Slovensku.

Aktuálne podľa neho vstupujeme do dlhodobého obdobia s nízkym rastom, pričom sa očakáva, že svetový obchod s tovarom a službami v tomto roku porastie len o 1,5 %, čo je najnižšia miera od roku 2009. „Napriek tomu, že recesia je už viditeľná v odvetviach obchodu s tovarom a vo výrobe, plnohodnotná recesia sa v roku 2020 neočakáva. Obzvlášť tvrdo zasiahnutý je však automobilový priemysel, najmä v Nemecku, pretože musí zvládnuť spomalenie dopytu v USA, prvé zníženie dopytu v Číne za dekádu, rýchle spomalenie na indickom trhu, následky Brexitu a nové emisné normy v Európe.“ 

Globálne HDP by malo budúci rok rásť

Po automobilovom priemysle nasleduje elektrotechnický sektor. Vo všeobecnosti možno povedať, že priemyselnou recesiou sú postihnuté najmä vstupy do výroby a medziprodukty. Celkovo sa vo svete očakáva mierne spomalenie rastu globálneho HDP na 2.4% v roku 2020.

Rastú negatívne dopady veľkých insolvencií (bankroty spoločností s ročným obratom presahujúcim 50 mil. EUR). V prvej polovici roku 2019 bolo celosvetovo zaznamenaných viac ako 150 insolvencií takýchto firiem a to s celkovým obratom vo výške 88,2 miliárd EUR, čo predstavuje výrazný nárast proti rovnakému obdobiu 2018 (+37%). Z hľadiska počtu platobnej neschopnosti boli za sledované obdobie najviac zasiahnuté odvetvia obchodu (24), stavebníctva (20) a metalurgie (16). Naproti tomu  strojársky priemysel zaznamenal výrazný pokles počtu insolvencií (-10).

V snahe o obmedzenie rizika v dôsledku globálnej platobnej neschopnosti Peter Mucina odporúča firmám poistenie ich pohľadávok. „Vďaka nemu budete mať k dispozícii efektívne hodnotenie potenciálnych odberateľov doma aj v zahraničí, čím získate ochranu pred možným neuhradením faktúr a zaistenie plynulého chodu vášho podnikania.“  

Anketa

Platia vaši dodávatelia faktúry načas?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+5
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Slovenské firmy budú po novom platiť štátu za existenciu. Novinka zasiahne až 200 000 subjektov

23. 1. 2025 | Ivana Sladkovská

Slovenské firmy budú po novom platiť štátu za existenciu. Novinka zasiahne až 200 000 subjektov

Daňové licencie pre firmy sa vracajú, no tentokrát majú názov minimálne dane. Firmy zaplatia ročne stovky až tisícky eur len za to, že na Slovensku podnikajú a existujú. Aké budú nové... celý článok

Štát musí pritvrdiť. Chcel chytiť 100 000 fiktívnych živnostníkov, odhalil ich len 52

21. 1. 2025 | Ivana Sladkovská

Štát musí pritvrdiť. Chcel chytiť 100 000 fiktívnych živnostníkov, odhalil ich len 52

Napriek tomu, že v roku 2024 odhalili inšpektoráty práce len 52 prípadov, odhady hovoria o približne 100 000 takýchto falošných SZČO. Tento jav, známy ako švarc systém, umožňuje firmám... celý článok

Daň z motorových vozidiel 2025: Pozor na nové pravidlá a termín splatnosti

20. 1. 2025 | Ivana Sladkovská

Daň z motorových vozidiel 2025: Pozor na nové pravidlá a termín splatnosti

Podnikateľom na Slovensku sa blíži termín na podanie daňového priznania a úhradu dane z motorových vozidiel za rok 2024, pričom daňovníci majú čas do 31. januára 2025. Sadzby dane sú... celý článok

Najväčší daňový podvod Slovenska odhalila náhoda. 130 miliónov je fuč, vinný nie je nikto

10. 1. 2025 | Ivana Sladkovská

Najväčší daňový podvod Slovenska odhalila náhoda. 130 miliónov je fuč, vinný nie je nikto

Najväčší daňový podvod na Slovensku roky uniká pozornosti, hoci štát pri ňom prišiel o šialenú sumu 130 miliónov eur. Reč je o spoločnosti Clean Trade Energy, ktorá sa síce tvárila... celý článok

Čierny rok 2024: Na Slovensku skrachovalo rekordne veľa firiem

9. 1. 2025 | Redakcia

Čierny rok 2024: Na Slovensku skrachovalo rekordne veľa firiem

Rok 2024 sa zapíše ako rekordný, pokiaľ ide o bankroty firiem na Slovensku. V tomto roku sa do konkurzu dostalo až 339 firiem a živnostníkov, čím sa dosiahol najvyšší počet od roku... celý článok