Najviac rizikových firiem z celého Slovenska podniká v Bratislavskom a Nitrianskom kraji. Informovala o tom poradenská spoločnosť Bisnode na základe svojej analýzy rozloženia rizikovosti a stability spoločností v jednotlivých krajoch Slovenska, kde hodnotila viac ako 201 tisíc spoločností.
Rizikové spoločnosti sa podľa Bisnode vyznačujú negatívnym ratingom, v rámci ktorého sa dá predpokladať ich zlá platobná schopnosť či následný krach v krátkodobom horizonte.
Ako možno získať nálepku „riziková firma“
Výsledky analýzy vychádzajú z metodiky skóringového modelu spoločnosti Bisnode, ktorého cieľom je odhadnúť riziko úpadku firmy v nasledujúcich 12 mesiacoch. „Firmy zaradené v rizikových stupňoch skóringu sú podľa našich databáz častejšie nespoľahlivými platcami DPH, častejšie majú virtuálnu adresu alebo sa vyhýbajú plneniu informačných povinností,“ spresňuje analytička Bisnode Petra Štěpánová.
Každá šiesta firma je ohrozená krachom
Analýza podnikateľskej základne ukázala, že na slovenskom trhu je krachom ohrozená každá šiesta firma. Ich najväčší počet pritom pripadá na tie, ktoré sídlia v okolí Bratislavy a Nitry. Veľmi tesne za týmito krajmi sa však nachádzajú aj podniky z okolia Košíc.
Práve v týchto krajoch pôsobí najväčší podiel spoločností so skóringovým stupňom „rizikový“ alebo „úpadok“ – v Bratislavskom kraji ide bezmála o 16 percent firiem, v Nitrianskom o 15,39 percenta a v Košickom o 15,09 percenta. „Bratislavský kraj je považovaný za najrizikovejší aj preto, lebo v ňom sídli najviac podnikateľov,“ ozrejmuje Petra Štěpánová. Naopak, najstabilnejšie firmy na Slovensku sídlia v Trenčianskom a Prešovskom kraji.
Najväčším strašiakom podnikania je prerušenie výroby
V roku 2018 sa podnikatelia najviac obávajú prerušenia prevádzky (42 %), ďalej kybernetických rizík (40 %) a následkov prírodných katastrof (30 %). Tohtoročný rebríček najväčších hrozieb zase pre firmy zostavila spoločnosť Allianz Global Corporate & Specialty (AGCS) na základe odpovedí viac ako 1900 expertov na poistné riziká z 80 krajín sveta.
Prerušenie výroby je vnímané aj na Slovensku ako jedno z najväčších rizík. "Dlhé roky boli príčinou škôd vzniknutých prerušením výroby prírodné živly, najmä požiar a priemyselné nehody. V dnešnom digitálne prepojenom hospodárstve pribudli ďalšie riziká ako kybernetické útoky, výpadky informačných systémov, štrajky alebo teroristické útoky. Škody spôsobené výpadkom výroby môžu byť pritom omnoho vyššie ako náklady na postavenie nových priestorov,"vysvetľuje Ole Ohlmeyer z AGCS, zodpovedný za región východnej Európy.
Scenár majetkovej škody v státisícoch eur a následnej finančnej škody z prerušenia prevádzky v miliónoch eur začína byť pomerne bežný a má jednoznačne rastúci trend.
Samostatnou kategóriou je tzv. kontingentné prerušenie prevádzky, keď k zastaveniu výroby u klienta dochádza z dôvodu majetkovej škody, napríklad požiaru, u klientovho dodávateľa.
Viete, ako vám záznam v úverovom registri môže pokaziť túžby o hypotéke? Pozrite si tento článok.
Roland Regely
Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.