3 veci, čo ste nevedeli o nájme bytu

Barbora Magočová | rubrika: Článok | 2. 2. 2017
Neplatná nájomná zmluva môže stáť prenajímateľa aj nájomcu veľa peňazí. Čítajte, ako nájom ošetriť, aby ste neprerobili a inšpirujte sa pripojeným vzorom zmluvy o nájme bytu.
3 veci, čo ste nevedeli o nájme bytu

Zdroj: Shutterstock

1. Nájom bytu sa riadi dvojakým právnym režimom

Slovenský právny poriadok rozlišuje dva rôzne režimy nájmu bytu.

Ak dojednaná dĺžka nájmu nepresiahne dva roky, môže byť nájomná zmluva uzatvorená podľa zákona č. 98/2014 Z.z., o krátkodobom nájme bytu; pokiaľ je nájom dohodnutý na dlhšie obdobie, spravuje sa Občianskym zákonníkom.

Zmluva spísaná podľa zákona o krátkodobom nájme bytu je pre prenajímateľa oveľa výhodnejšia; umožňuje mu napríklad ukončiť nájom za lepších podmienok.

Aby však prenajímateľ mohol dojednať ukončenie nájmu vo výhodnejšom režime, musí splniť vo vzťahu k prenájmu povinnosť registrácie u správcu dane.

Dodajme, že účinnosť nájomnej zmluvy uzatvorenej podľa osobitného zákona môže byť predĺžená na ďalšie dva roky, a to až dvakrát; krátkodobý nájom bytu teda môže dovedna trvať až šesť rokov.

2. Úhrada za služby musí byť v zmluve vymedzená zvlášť

V mnohých nájomných zmluvách je odplata za užívanie bytu vymedzená jednou sumou, ktorá okrem nájomného zahrňuje aj cenu služieb poskytovaných v súvislosti s užívaním bytu. Výška úhrady za plnenia spojené s užívaním bytu však musí byť (napríklad aj kvôli vyúčtovaniu skutočnej spotreby) v zmluve dojednaná zvlášť.

Pre úplnosť dodajme, že každá nájomná zmluva musí okrem základných náležitosti každej zmluvy (t.j. napríklad jednoznačnej identifikácie zmluvných strán) obsahovať:

  • Označenie bytu a rozsahu užívania
  • Výšku nájomného alebo spôsob jeho výpočtu
  • Výšku úhrady za plnenia spojené s užívaním bytu alebo spôsob jej výpočtu

Nájomná zmluva uzatváraná podľa zákona o krátkodobom nájme bytu musí navyše obsahovať:

  • Presne štruktúrovanú identifikáciu zmluvných strán (meno, priezvisko, miesto trvalého pobytu a dátum narodenia fyzickej osoby, obchodné meno, miesto trvalého pobytu, dátum narodenia, miesto podnikania a identifikačné číslo fyzickej osoby – podnikateľa, obchodné meno, sídlo a identifikačné číslo právnickej osoby a meno a priezvisko osoby oprávnenej za túto konať)
  • Opis stavu bytu, opis príslušenstva a vybavenia bytu, ako aj opis závad bytu, jeho príslušenstva a vybavenia, ktoré sú prenajímateľovi známe v čase uzavretia nájomnej zmluvy,
  • Určenie doby nájmu,
  • Vyhlásenie nájomcu, že si je vedomý skutočnosti, že nájomná zmluva sa uzaviera podľa zákona o krátkodobom nájme bytu.

3. V  zmluve nemožno dohodnúť okamžité ukončenie nájmu pre neplatenie nájomného

Nejeden prenajímateľ sa v zmluve snaží presadiť dojednanie, ktoré by mu umožňovalo okamžitú výpoveď či odstúpenie od zmluvy pre neplatenie nájomného.

Takéto zmluvné ustanovenie je však neplatné. Ak sa zmluva riadi Občianskym zákonníkom, môže prenajímateľ zmluvu pre neplatenie vypovedať len vtedy, ak nájomca dlhuje nájomné alebo úhradu za služby za dlhší čas ako tri mesiace;

výpovedná lehota je navyše až trojmesačná – to znamená, že prenajímateľ si od vzniku prvého dlhu nájomcu musí na skončenie nájmu počkať aj viac, než pol roka.

V prípade, že sa zmluva spravuje zákonom o krátkodobom nájme bytu, môže byť výpoveďou potrestané neplatenie nájomného alebo úhrady za služby, ktoré trvá dlhšie, než dva mesiace; výpovedná lehota je v tomto prípade minimálne 15 dní. 

Barbora Magočová

Autor článku Barbora Magočová

Barbora Magočová je právnička. Venuje sa najmä obchodnému a občianskemu právu a popri právnej praxi rozvíja aj publikačnú činnosť. Pre Peniaze.sk píše články týkajúce sa hlavne právnych aspektov podnikania a obchodných záväzkových... Ďalšie články autora.

Najvýhodnejšie cestovné poistenie

Chcem sa poistiť

Naša online kalkulačka vám umožní porovnať ceny a podmienky rôznych poisťovní, aby ste mohli cestovať bez starostí.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Ako založiť firmu: Akú formu podnikania zvoliť, aby sa to oplatilo?

19. 11. 2024 | Redakce

Ako založiť firmu: Akú formu podnikania zvoliť, aby sa to oplatilo?

Začínate podnikať a váhate, či si zvoliť živnosť alebo obchodnú spoločnosť? Výber správnej formy podnikania závisí od vašich potrieb, financií a plánov. Poradíme vám, kedy sa oplatí... celý článok

Minimálne odvody 2025: Koľko peňazí zaplatia štátu živnostníci?

13. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Minimálne odvody 2025: Koľko peňazí zaplatia štátu živnostníci?

Minimálne odvody pre SZČO sa v roku 2025 zvýšia o viac ako 30 eur. Tento nárast je priamym dôsledkom rastúcej priemernej mesačnej mzdy, ktorá v roku 2023 dosiahla 1 430 eur. Na základe... celý článok

Sociálna poisťovňa pripomína živnostníkom: Máte posledné hodiny na splnenie dôležitej povinnosti

7. 11. 2024 | Redakcia

Sociálna poisťovňa pripomína živnostníkom: Máte posledné hodiny na splnenie dôležitej povinnosti

Sociálna poisťovňa upozorňuje živnostníkov a iné SZČO, ktoré odložili daňové priznanie na jún 2024, na kľúčový termín 8. novembra 2024. V tento deň musia uhradiť prvú platbu novovymedzeného... celý článok

Kedy musí byť konateľ zároveň zamestnancom s.r.o.?

7. 11. 2024 | Barbora Magočová

Kedy musí byť konateľ zároveň zamestnancom s.r.o.?

Podnikáte prostredníctvom s.r.o.? Potom možno premýšľate aj nad tým, či pre vás bude lepšie zostať len konateľom alebo by ste sa v spoločnosti mali aj zamestnať. Možno vás však prekvapí,... celý článok

Oplatí sa zamestnať alebo byť SZČO? Expert ukázal šokujúce porovnanie

21. 10. 2024 | Ivana Sladkovská

Oplatí sa zamestnať alebo byť SZČO? Expert ukázal šokujúce porovnanie

Oplatí sa byť na Slovensku ešte zamestnancom? Známy expert na dane a odvody ukázal príklad, v ktorom firma vynaloží na prácu dvoch ľudí rovnaké množstvo peňazí, no jeden z nich dostane... celý článok