Vedľa samotnej mzdy motivujú mnohé firmy svojich zamestnancov aj rôznymi benefitmi. Poďte sa s nami pozrieť, čo všetko medzi ne patrí; stravenkami to nekončí ale začína.
Poskytovanie rôznych benefitov a zamestnaneckých výhod prichádza na rad hlavne vtedy, keď chce spoločnosť dosiahnuť nižšej fluktuácie zamestnancov a zamestnávať dlhodobo spokojných a produktívnych ľudí.
V spoločnostiach, kde pracujú zamestnanci na dohody, na dobu určitú, rôzni agentúrni zamestnanci a kde dochádza k častému striedaniu zamestnancov, sa so zamestnaneckými výhodami takmer nestretneme. Často krát ide o rôzne výrobne či montovne.
V odvetviach kde je ťažšie nájsť a udržať si kvalitných zamestnancov sa naopak stretávame so zamestnaneckými výhodami pomerne často.
Zamestnávatelia poskytujú najčastejšie takéto zamestnanecké benefity:
- Služobné auto aj na súkromné účely
- Flexibilná pracovná doba
- spoločnosti určujú zamestnancom len časť dňa, kedy musia byť zaručene v práci, príchod a odchod nechávajú na nich. Dôležité je, aby bol splnený denný 8-hodinový alebo týždenný 40-hodinový limit.
- napr. pani Polnišovej určil zamestnávateľ, aby v bola v kancelárii určite od 9.00 do 14.00. Je mu už jedno, či pani Polnišová začne svoj pracovný deň o 7.00 a skončí 15.30 alebo či začne v 9.00 a skončí 17.30.
- Nápoje na pracovisku zadarmo
- spoločnosti umožňujú zamestnancom kávu alebo čaje zadarmo, najčastejšie formou bezplatného použitia kávového automatu
- Teambuildingy
- účelom takýchto akcií by malo byť stmeľovanie vzťahov na pracovisku
- môže isť o vianočný večierok či iné firemné víkendové akcie
- Príspevok na vzdelávanie
- pomerne často sa jedná o príspevok na štúdium cudzích jazykov
- Motivačná zložka platu
- je častá predovšetkým v nadnárodných spoločnostiach. Zodpovedný pracovník môže dostať odmenu za nejaký zlepšovák, prípadne za dobre ukončený projekt
- Možnosť práce z domu
- 13. plat
- Mobilný telefón na súkromné účely resp. možnosť využiť telefonovania aj kvôli súkromným účelom
- Notebook aj na súkromné účely
- Príspevok na stravu
- okrem straveniek, sa môže jednať aj o zriadenie závodných jedální, kde je stravovanie dotované zamestnávateľom a tak sa zamestnanci môžu najesť lacnejšie
- Príspevok na doplnkové dôchodkové sporenie
- Príspevok na dopravu
- Príspevok na športové či kultúrne aktivity
- Príspevok pri narodení dieťaťa/svadbe
- Sick day (plne hradený voľný pracovný deň bez dokladovania)
- tzv. dni na zotavenie, sú taká vymoženosť „zo západu“. Často ich poskytujú práve firmy s americkým alebo anglickým manažmentom.
- Sú to vlastne dni voľna nad rámec Zákonníka práce. Nebýva neobvyklé, že ich firmy poskytujú zamestnancom až po vyčerpaní dovolenky a neprevádzajú sa do ďalšieho roka.
- napríklad pán Latiniak má k svojim 20 dňom dovolenky ešte 5 sick day. V roku 2016 si vyčerpal už 18 dní dovolenky. Počas Vianoc by chcel čerpať 6 dní voľna. Bude teda čerpať 2 dni dovolenky a 4 sick day. Posledný jeden sick day mu prepadne. Pani Zunová vyčerpala len 10 dní dovolenky. Zostáva jej čerpať ešte 10 dní dovolenky a využiť do konca roka môže ešte 5 dní sick day. Ona však vyčerpala len 6 dní dovolenky. Do nasledujúceho roka jej tak zamestnávateľ prevedie 4 dni zákonnej dovolenky a sick days jej prepadnú.
- Dovolenka navyše nad rámec Zákonníka práce
- Nadštandardná zdravotná starostlivosť
- zamestnanec môže preplatiť zamestnancom nejaké špecializované vyšetrenie
- Nákupné poukážky
- Plne hradená PN (prvých 3-10 dní)
Využívanie resp. poskytovanie firemných benefitov sa líši či už vzhľadom k odvetviu, tak aj vzhľadom k regionálnym zvyklostiam, kde spoločnosť pôsobí.
Na jar 2016 realizovala personálna agentúra Grafton Slovakia prieskum aké benefity sa poskytujú v oblasti IT technológií. „Rebríček zamestnávateľských výhod pre zamestnancov vedie možnosť vzdelávania (93%), flexibilná pracovná doba, notebook či možnosť pracovať z miesta bydliska. Tento rebríček uzatvára možnosť využívať automobil na súkromné účely,“ uviedol Miroslav Garaj, Country Manager Grafton Slovakia.
Miroslava Hrášková
V článkoch sa najradšej venuje problematike daní, dávok a dôchodkov. Okrajovo spracováva aj oblasť financovania bývania, termínovaných vkladov a sporenia. Vyštudovala hospodársku politiku na ekonomicko-právnej fakulte Masarykovej... Ďalšie články autora.