„Nezamestnanosť ako dôvod neplatenia faktúr býva z roka na rok už tradične na prvých priečkach v rámci reprezentatívnej EOS štúdie. Vyplýva z aktuálnej ekonomickej situácie, v akej sa krajina nachádza. Čo je ale osobnejší dôvod, je práve zábudlivosť, ktorá skončila hneď na druhej priečke,“ hovorí Michal Šoltes, konateľ spoločnosti EOS KSI Slovensko venujúcej sa manažmentu pohľadávok.
Ako vyplýva z EOS štúdie „European Payment Practices 2016“ , medzi hlavné tri dôvody, prečo Slováci uhrádzajú svoje faktúry s oneskorením alebo vôbec patrí nezamestnanosť, zábudlivosť alebo osobná platobná neschopnosť.
Graf: Najčastejšie dôvody neplatenia faktúr na Slovensku
Zdroj: European Payment Practices“ za rok 2016 Odpoveď na otázku: Aký máte názor na dôvody omeškania alebo neuhradenia faktúr? Vzorka na Slovensku (n=200); respondenti najmä z odvetví: obchod, priemysel, služby
Ako ďalšie dôvody uviedli opýtaní prechodnú krízu likvidity, úmyselné neplatenie (podvod), konjunktúru alebo reklamáciu plnenia.
Aj v rámci celej východnej Európy kraľuje v segmente B2C nezamestnanosť ako najčastejšia príčina vedúca k omeškaniu platieb. Tento dôvod uviedlo 49 % respondentov reprezentatívnej EOS štúdie „European Payment Practices“ za rok 2016 pochádzajúcich z krajín ako Rusko, Poľsko, Slovensko, Bulharsko, Rumunsko, Grécko, Maďarsko a Chorvátsko. Dôsledkom toho je, že v 22 % prípadoch (B2B aj B2C klientov) sa mešká s uhrádzaním faktúr. Až v 4 % prípadov nie sú faktúry zaplatené vôbec; na východe Európy sa platí v termíne len v 74 % prípadov.
Výsledky prieskumu platobných zvyklostí firiem a spotrebiteľov prináša EOS.
Redakcia
Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.