Máte chuť rozbehnuť vlastný biznis a potrebujete nejaké peniaze na začiatok? Potom určite skúste svoje šance a zabojujte o príspevok pre začínajúcich živnostníkov.
Podmienky na získanie príspevku na podnikanie od štátu
O príspevok môže požiadať uchádzač o zamestnanie
- evidovaný na úrade práce najmenej 3 mesiace,
- ktorý úspešne absolvuje prípravu na začatie prevádzkovania alebo vykonávania SZČO,
- vypracuje podnikateľský plán spolu s kalkuláciou nákladov.
Podmienka najmenej 3 mesiacov neplatí pre znevýhodneného uchádzača o zamestnanie mladšieho ako 25 rokov, ktorý skončil sústavnú prípravu na povolanie v dennej forme štúdia pred menej ako dvomi rokmi a nezískal svoje prvé pravidelne platené zamestnanie.
Ak ste už podnikali ako SZČO, no činnosť dlhšie nevykonávate, môžete taktiež požiadať o príspevok. V evidencii uchádzačov o zamestnanie musíte figurovať po dobu minimálne 12 mesiacov, z ktorých už najmenej 6 mesiacov svoju podnikateľskú činnosť nerobíte. Živnosť možno mať aj pozastavenú.
Prečo sa oplatí žiadať o príspevok na podnikanie?
- Možnosť získania čiastky vo výške až 5 754 eur
- Netreba žiadať o úver na pokrytie nákladov na začiatok podnikania
- Z príspevku možno pokryť aj zdravotné a sociálne odvody
- Nie je povinnosť dosahovať zisky, uvádzané v podnikateľskom zámere
- Možnosť zamestnania sa, alebo založenia s.r.o. aj popri čerpaní príspevku
Postup ako získať príspevok na podnikanie od štátu
1. Navštívte úrad práce
Na oddelení sprostredkovateľských služieb vám povedia, či na príspevok máte nárok, a ak áno, v akej výške.
2. Môžete absolvovať prípravu
Úrad práce vám zabezpečí prípravu na získanie príspevku. Výhodou je že vám reálne pomôže s vypracovaním podnikateľského zámeru.
3. Podáte žiadosť o príspevok
Ak máte nárok na príspevok, začnete podaním prihlášky u kompetentného pracovníka úradu práce.
Čo všetko treba priložiť k prihláške?
- podnikateľský zámer vypracovaný podľa predpísanej osnovy spolu s kalkuláciou predpokladaných nákladov súvisiacich s konkrétnou SZČ, ktorú plánuje žiadateľ o príspevok prevádzkovať
- čestné vyhlásenie, že ste pred zaradením do evidencie nepodnikali, resp. neprevádzkovali alebo nevykonával žiadnu samostatne zárobkovú činnosť; v prípade, že ste pred zaradením do evidencie podnikali, dokladáte k žiadosti výpis zo Živnostenského registra nie však starší ako 3 mesiace
- vyhlásenie o prijatej/neprijatej pomoci - splnenie podmienok schémy de minimis (tlačivo poskytne úrad práce)
- vyhlásenie, že voči vám nie je nárokované vrátenie pomoci na základe predchádzajúceho rozhodnutia Komisie, v ktorom bola táto pomoc označená za neoprávnenú a nezlučiteľnú so spoločným trhom (tlačivo poskytne úrad práce)
4. Absolvujete test
Na malú chvíľu sa vrátite do školských čias. 30-minútový test je v písomnej forme a overí vaše zručnosti a poznatky z oblasti podnikania. Obsahuje 20 otázok, pri každej máte na výber tri odpovede a len jedna je správna.
5. Obhajoba pred komisiou
Opäť si zaspomínate na školské časy. Svoj podnikateľský zámer budete obhajovať z hľadiska hospodárnosti, efektívnosti a účelnosti.
6. Predloženie dokladov
Úrad bude od vás potrebovať kópiu živnostenského oprávnenia, doklady k miestu podnikania a kópiu písomnej zmluvy o založení podnikateľského účtu.
7. Podpísanie dohody a žiadosť o úhradu poplatku
Ak bude vaša žiadosť a obhajoba úspešná, nasleduje obojstranné podpísanie dohody. V nej sa zaväzujete vykonávať či prevádzkovať živnosť nepretržite najmenej tri roky. Úradu napokon predložíte žiadosť o úhradu poplatku.
8. Vyplatenie príspevku
Na čo ho môžete použiť, si zistite na úrade v zozname oprávnených a neoprávnených výdavkov.
Od čoho sa odvíja výška príspevku štátu?
- miesta, v ktorom plánuje uchádzať prevádzkovať svoj podnikateľský plán
- priemernej miery evidovanej nezamestnanosti v mieste plánovaného podnikania oproti celoslovenskému priemeru v kalendárnom roku, ktorý predchádza tomu, v ktorom sa príspevok poskytuje
- celkovej ceny práce vypočítanej z priemernej mzdy zamestnanca v hospodárstve za prvý až tretí štvrťrok kalendárneho roka, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom sa príspevok poskytuje
Ako štát kontroluje, na čo bol príspevok vynaložený?
Povinnosťou podnikateľa je predkladať správu o prevádzkovaní samostatnej zárobkovej činnosti, o čerpaní príspevku za každý rok, na ktorý bol poskytnutý. Príspevok sa neposkytuje naraz v plnej výške, je rozdelený na dve časti - najprv úspešný uchádzač získa 60% sumy, neskôr po predložení prvej správy o prevádzkovaní SZČO získa zvyšných 40% z celkovej sumy (po 12 mesiacoch). Ak do troch rokov prestanete podnikať, budete musieť vrátiť pomernú časť príspevku.
Napríklad v bratislavskom kraji možno získať príspevok do výšky 3 596,30 eur, v ostatných krajoch s väčšou nezamestnanosťou to môže byť pokojne 4 312,56 eur až 5 754,08 eur.
Roland Regely
Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.