Gastrolístky a výdavky na stravné v roku 2016

Roland Regely | rubrika: Článok | 26. 8. 2016
Povinnosťou každého zamestnávateľa je poskytnúť svojim zamestnancom stravovanie. Jedným z najobľúbenejších spôsobov, ako si túto povinnosť firmy plnia sú gastrolístky. Aké pravidlá pre ne platia v roku 2016?
Gastrolístky a výdavky na stravné v roku 2016

Zdroj: Shutterstock

Gastrolístky teda inak povedané stravovacie poukážky ako výdavok na stravné využívajú dva typy daňovníkov, a to zamestnávatelia alebo daňovníci s príjmami z podnikania (napr. živnostníci) a z inej samostatnej zárobkovej činnosti.

Zamestnávateľ môže zabezpečiť stravovanie pre svojich zamestnancov:

  • vo vlastnom stravovacom zariadení
  • v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa
  • prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby

Kedy má zamestnanec nárok na poskytnutie stravy

Povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť stravu pre svojich zamestnancov vyplýva priamo zo zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov.

Nárok na poskytnutie ma zamestnanec, ktorý odpracuje v rámci jednej pracovnej zmeny alebo vykonáva prácu viac ako 4 hodiny. Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť pre svojho zamestnanca ďalšie teplé hlavné jedlo.

Minimálna hodnota stravného lístka v roku 2016 predstavuje 3,15 eura.

Zamestnávateľ je povinný prispievať na stravovanie zamestnancov v sume najmenej 55% ceny jedla, najviac však na každé jedlo do sumy 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín.

Výdavky na stravné v roku 2016 pri pracovnej ceste

Pre rok 2016 je suma stravného pri pracovnej ceste po Slovensku stanovená pre jednotlivé časové pásma nasledovne:

  • prvé časové pásmo v rozpätí od 5 do 12 hodín - 4,20 eur
  • druhé časové pásmo v rozpätí od 12 do 18 hodín - 6,30 eur
  • tretie časové pásmo nad 18 hodín - 9,80 eur

Papierové lístky alebo dobíjacia karta

Po novom majú gastrolístky dve formy. Teda klasické papierové lístky a najnovšie aj tzv. dobíjaciu kartu. Ak vám však zamestnávateľ prispieva na stravu hotovosťou, alebo neprispieva vôbec, porušuje zákon.

Čo ak nestihnete použiť gastrolístok do konca platnosti

Ak zamestnávateľ gastrolístok do konca príslušného roka nepoužije, je možné ho v lehote podľa podmienok poskytovateľa tohto stravného lístku vymeniť za stravné lístky pre ďalší rok.

Vydáva sa z gastrolístkov alebo nie?

Vydávanie hotovosti pri platbe stravnými lístkami slovenská legislatíva jednoznačne neupravuje. Toto pravidlo si zaviedli samotní obchodníci a reštaurácie. V podstate vám pokladník alebo čašník z lístka vydať musí, ak ho o to požiadate.

Čo všetko možno kúpiť za gastrolístky

Obchody síce disponujú informáciou o tom, koľko lístkov prijali, no nedá sa zistiť, čo presne si za ne zákazníci kúpili. Majú vlastné pravidlá, čo si za gastrolístky môžete v danej prevádzke kúpiť a čo nie, no legislatívne a účtovne na tom nezáleží. Zákon totiž nehovorí, že si za lístky môžete kúpiť len potraviny.

Hovorí sa v ňom iba o príspevku na stravu - ten môže mať podobu poukážky alebo elektronickej karty. Pravidlo, že si za lístky nekúpite nič iné, si vymysleli samotní obchodníci.

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Najvýhodnejšie cestovné poistenie

Chcem sa poistiť

Naša online kalkulačka vám umožní porovnať ceny a podmienky rôznych poisťovní, aby ste mohli cestovať bez starostí.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+5
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Ako založiť firmu: Akú formu podnikania zvoliť, aby sa to oplatilo?

19. 11. 2024 | Redakce

Ako založiť firmu: Akú formu podnikania zvoliť, aby sa to oplatilo?

Začínate podnikať a váhate, či si zvoliť živnosť alebo obchodnú spoločnosť? Výber správnej formy podnikania závisí od vašich potrieb, financií a plánov. Poradíme vám, kedy sa oplatí... celý článok

Minimálne odvody 2025: Koľko peňazí zaplatia štátu živnostníci?

13. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Minimálne odvody 2025: Koľko peňazí zaplatia štátu živnostníci?

Minimálne odvody pre SZČO sa v roku 2025 zvýšia o viac ako 30 eur. Tento nárast je priamym dôsledkom rastúcej priemernej mesačnej mzdy, ktorá v roku 2023 dosiahla 1 430 eur. Na základe... celý článok

Sociálna poisťovňa pripomína živnostníkom: Máte posledné hodiny na splnenie dôležitej povinnosti

7. 11. 2024 | Redakcia

Sociálna poisťovňa pripomína živnostníkom: Máte posledné hodiny na splnenie dôležitej povinnosti

Sociálna poisťovňa upozorňuje živnostníkov a iné SZČO, ktoré odložili daňové priznanie na jún 2024, na kľúčový termín 8. novembra 2024. V tento deň musia uhradiť prvú platbu novovymedzeného... celý článok

Kedy musí byť konateľ zároveň zamestnancom s.r.o.?

7. 11. 2024 | Barbora Magočová

Kedy musí byť konateľ zároveň zamestnancom s.r.o.?

Podnikáte prostredníctvom s.r.o.? Potom možno premýšľate aj nad tým, či pre vás bude lepšie zostať len konateľom alebo by ste sa v spoločnosti mali aj zamestnať. Možno vás však prekvapí,... celý článok

Oplatí sa zamestnať alebo byť SZČO? Expert ukázal šokujúce porovnanie

21. 10. 2024 | Ivana Sladkovská

Oplatí sa zamestnať alebo byť SZČO? Expert ukázal šokujúce porovnanie

Oplatí sa byť na Slovensku ešte zamestnancom? Známy expert na dane a odvody ukázal príklad, v ktorom firma vynaloží na prácu dvoch ľudí rovnaké množstvo peňazí, no jeden z nich dostane... celý článok