3 prekvapivé dôvody, pre ktoré s vami môže byť ukončený pracovný pomer

Barbora Magočová | rubrika: Článok | 18. 7. 2016
Zákonník práce vymedzuje dôvody pre ukončenie pracovného pomeru len všeobecne; bližšie ich konkretizuje judikatúra. Poďte sa s nami pozrieť na 3 konkrétne prehrešky, za ktoré vás zamestnávatelia podľa súdov môžu vyhodiť.
3 prekvapivé dôvody, pre ktoré s vami môže byť ukončený pracovný pomer

Zdroj: Shutterstock

Za súkromnú komunikáciu v pracovnom čase hodinová výpoveď

Vybavovanie súkromných záležitostí počas pracovnej doby si radšej odpustite. Podľa rozhodnutia Krajského súdu v Trenčíne je totiž nevyužívanie pracovného času na plnenie pracovných úloh dôvodom, z ktorého zamestnávateľ môže skončiť váš pracovný pomer okamžite. Túto možnosť využil aj zamestnávateľ, ktorý zistil, že jeho zamestnanec viedol v pracovnej dobe súkromné rozhovory s iným zamestnancom. Zamestnanec navyše komunikoval cez počítač, ktorý bol vo vlastníctve zamestnávateľa a v rozhovoroch zazneli aj vulgárne vyjadrenia na adresu ostatných zamestnancov firmy. 

Krajský súd v Trenčíne (bližšie rozhodnutie vydané pod sp.zn. 4CoPr/1/2012) uzavrel, že súkromná komunikácia zamestnanca v pracovnej dobe jednoznačne napĺňa znaky porušovania pracovnej disciplíny. Súd neprihliadol ani na obranu zamestnanca, že zamestnávateľ mu nemôže kontrolovať súkromnú e-mailovú konverzáciu. Na margo listového tajomstva, tajomstva prepravovaných správ a telekomunikačného tajomstva uznal, že zamestnávateľ by všeobecne nemal zasahovať do súkromia zamestnanca, a to ani v oblasti komunikácie prostredníctvom elektronickej pošty.

E-mailový účet zamestnanca však môže monitorovať, ak zamestnanca preukázateľným spôsobom poučí, že ide o e-mail zriadený na pracovné účely a zároveň si vyžiada súhlas zamestnanca s kontrolou  elektronickej pošty. V predmetnom prípade bol zamestnanec riadne oboznámený so smernicou zamestnávateľa, z ktorej výslovne vyplývalo, že výpočtová technika môže byť využívaná len pre firemné účely a že práca s ňou môže byť kontrolovaná; monitoring e-mailového účtu bol teda posúdený ako oprávnený.

S obchodnými partnermi zamestnávateľa buďte radšej zadobre

Ak v rámci vašej profesie prichádzate do častého kontaktu s klientami či obchodnými partnermi a máte chuť im tzv. od pľúc povedať, čo si o nich myslíte, skúste to vydržať. Krajský súd v Hradci Králové totiž uznal ako platné okamžité skončenie pracovného pomeru, ku ktorému došlo z dôvodu použitia hrubého a urážlivého výrazu voči obchodnému partnerovi zamestnávateľa (konkrétne išlo o oslovenie „ty buzerant“).

Krajský súd v Hradci Králové (bližšie rozhodnutie vydané pod sp.zn. 21 Co 258/2002) ďalej k incidentu uviedol, že vôbec nie je rozhodujúce, či zamestnávateľ spor so zákazníkom nakoniec urovnal a či nakoniec úspešne realizoval obchod, pri dojednávaní ktorému došlo k vulgárnemu vyjadreniu. Medzi oprávnené záujmy zamestnávateľa totiž patrí snaha o spokojnosť zákazníkov a o vybudovanie dobrého mena v obchodných vzťahoch. Ak sa teda zamestnanec dopustí voči klientom zamestnávateľa natoľko urážlivého vyjadrenia, ako v posudzovanom prípade, nie je spravodlivé od zamestnávateľa požadovať, aby takého zamestnanca naďalej zamestnával.

Ani kopírovanie firemných materiálov pre osobnú potrebu sa nemusí vyplatiť

Najvyšší súd ČR (bližšie rozhodnutie vydané pod sp.zn. 21 Cdo 1307/2006) posúdil ako dôvod pre okamžité skončenie pracovného pomeru aj zálohovanie dát, ktoré predstavovali obchodné tajomstvo zamestnávateľa.

Pri objasňovaní prípadu súdy totiž súdy zistili, že zamestnanec mal v úmysle zálohované dáta použiť pre seba (prípadne pre tretiu osobu odlišnú od zamestnávateľa). Uvedenému záveru nasvedčovala aj skutočnosť, že k zálohovaniu došlo v deň, keď zamestnanec podal výpoveď z pracovného pomeru; zálohované boli informácie o obchodných ponukách, ktoré zamestnávateľ realizoval voči konkrétnym klientom, zápisy z jednaní, zmluvné dokumenty, kontakty na klientov či história e-mailovej komunikácie s klientami.

Zamestnanec sa proti hodinovej výpovedi bránil tvrdením, že pre zamestnávateľa pracoval vo funkcii obchodného riaditeľa a obsahom jeho pracovnej náplne bolo zoznamovať sa (okrem iného) aj s informáciami, ktoré boli zálohované; mnoho zo zálohovaných dokumentov dokonca sám vypracoval.

Najvyšší súd ČR však plne stotožnil s rozhodnutím odvolacieho súdu, keď uzatvoril, že zamestnanec musel zálohovať informácie v úmysle podniknúť kroky, ktoré by boli v rozpore s povinnosťou nekonať v rozpore s oprávnenými záujmami zamestnávateľa.

Zamestnanec totiž informácie skopíroval v takom rozsahu, ktorý nebol schopný vysvetliť z hľadiska konkrétneho plnenia svojich pracovných úloh. Zamestnancovi navyše nepomohla ani skutočnosť, že ku kopírovaniu došlo vtedy, keď už plánoval od zamestnávateľa sám odísť. 

Barbora Magočová

Autor článku Barbora Magočová

Barbora Magočová je právnička. Venuje sa najmä obchodnému a občianskemu právu a popri právnej praxi rozvíja aj publikačnú činnosť. Pre Peniaze.sk píše články týkajúce sa hlavne právnych aspektov podnikania a obchodných záväzkových... Ďalšie články autora.

Najvýhodnejšie cestovné poistenie

Chcem sa poistiť

Naša online kalkulačka vám umožní porovnať ceny a podmienky rôznych poisťovní, aby ste mohli cestovať bez starostí.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+1
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Ako založiť firmu: Akú formu podnikania zvoliť, aby sa to oplatilo?

19. 11. 2024 | Redakce

Ako založiť firmu: Akú formu podnikania zvoliť, aby sa to oplatilo?

Začínate podnikať a váhate, či si zvoliť živnosť alebo obchodnú spoločnosť? Výber správnej formy podnikania závisí od vašich potrieb, financií a plánov. Poradíme vám, kedy sa oplatí... celý článok

Minimálne odvody 2025: Koľko peňazí zaplatia štátu živnostníci?

13. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Minimálne odvody 2025: Koľko peňazí zaplatia štátu živnostníci?

Minimálne odvody pre SZČO sa v roku 2025 zvýšia o viac ako 30 eur. Tento nárast je priamym dôsledkom rastúcej priemernej mesačnej mzdy, ktorá v roku 2023 dosiahla 1 430 eur. Na základe... celý článok

Sociálna poisťovňa pripomína živnostníkom: Máte posledné hodiny na splnenie dôležitej povinnosti

7. 11. 2024 | Redakcia

Sociálna poisťovňa pripomína živnostníkom: Máte posledné hodiny na splnenie dôležitej povinnosti

Sociálna poisťovňa upozorňuje živnostníkov a iné SZČO, ktoré odložili daňové priznanie na jún 2024, na kľúčový termín 8. novembra 2024. V tento deň musia uhradiť prvú platbu novovymedzeného... celý článok

Kedy musí byť konateľ zároveň zamestnancom s.r.o.?

7. 11. 2024 | Barbora Magočová

Kedy musí byť konateľ zároveň zamestnancom s.r.o.?

Podnikáte prostredníctvom s.r.o.? Potom možno premýšľate aj nad tým, či pre vás bude lepšie zostať len konateľom alebo by ste sa v spoločnosti mali aj zamestnať. Možno vás však prekvapí,... celý článok

Oplatí sa zamestnať alebo byť SZČO? Expert ukázal šokujúce porovnanie

21. 10. 2024 | Ivana Sladkovská

Oplatí sa zamestnať alebo byť SZČO? Expert ukázal šokujúce porovnanie

Oplatí sa byť na Slovensku ešte zamestnancom? Známy expert na dane a odvody ukázal príklad, v ktorom firma vynaloží na prácu dvoch ľudí rovnaké množstvo peňazí, no jeden z nich dostane... celý článok