Zatiaľ čo životopis vnímame už dlhú dobu ako nedeliteľnú súčasť procesu uchádzania sa o nové zamestnanie, motivačný list zostával a stále ešte tak trochu zostáva v pozadí záujmu väčšiny uchádzačov o prácu.
Pritom je to práve správne napísaný list to, čo môže rozhodnúť o tom, či sa uchádzač vôbec dostane k pohovoru či nie.
Prečo? Zatiaľ čo životopis obsahuje všeobecné informácie o uchádzačovi – jeho dosiahnuté vzdelanie či získané pracovné skúsenosti, motivačný list by mal úplne korektným spôsobom reagovať na ponúkanú pracovnú pozíciu.
Akým spôsobom a ako ho napísať čo najefektívnejšie sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.
Ako začať písať motivačný list
V hlavičke motivačného listu by mali byť uvedené kontaktné údaje:
- meno a priezvisko, titul
- adresa bydlisko
- kontakty – mail a telefon
Potom už je dobré prejsť bez rôznych zdvorilostných fráz k samotnému textu motivačného listu. Udáva sa, že personalisti mávajú približne okolo minúty na prečítanie životopisu a motivačného listu jedného uchádzača. To nie je mnoho.
Na začiatok preto hneď konkretizujte, aká pozícia vás zaujala a odkiaľ ste sa o nej dozvedeli.
Najdôležitejšia časť motivačného listu
Pokračujte informáciami, prečo ste vhodným kandidátom na konkrétnu pozíciu. Táto časť motivačného listu by mala personalistu zaujať natoľko, že po jej prečítaní vás pozve na pracovný pohovor. Musíte ju teda na rozdiel od životopisu písať unikátne pre každú pracovnú pozíciu, na ktorú sa hlásite.
Tu musíte preukázať znalosť konkrétneho odboru a firmy, pre ktorú by ste chceli pracovať. Všetky informácie tu uvádzané zamerajte na to, čo všetko môžete pre danú firmu urobiť.
Ukážte, akým prínosom pre ňu môžete byť. Vyzdvihnite práve tie pracovné skúsenosti a povahové vlastnosti, ktoré zamestnávateľ v ponuke požaduje.
Môžete tu uviesť aj príklady vašich najväčších úspechov z predchádzajúcich zamestnaní. Odkazujte na „tie správne“ informácie z vášho životopisu.
Buďte stručný, nie je nutné zdĺhavo vypisovať mnoho činností, v ktorých vynikáte. V konečnom dôsledku úplne stačí len jedna, ktorá je pre danú pozíciu najdôležitejšia.
V motivačnom liste rozhodne nie je miesto pre informácie o rodinných pomeroch, osobných problémoch, dôvodoch ukončenia predchádzajúcich zamestnaní či koníčkoch.
Na čo nezabudnúť na záver motivačného listu
Na záver nesmiete zabudnúť požiadať o pozvanie na pohovor a rozlúčiť sa.
Práve tu napíšte, kedy a akým spôsobom vám môže personalista kontaktovať, a že sa radi prispôsobíte jeho požiadavkám na termín.
Pokiaľ list posielate poštou, určite ho podpíšte. Extrémne dôležité je poriadne si motivačný list po sebe prečítať. Nesmie obsahovať pravopisné chyby a preklepy.