Ako na motivačný list

Michal Ruml | rubrika: Článok | 23. 6. 2016
Okrem životopisu sa dnes už motivačný list pomaly ale isto stáva neoddeliteľnou súčasťou každej žiadosti o prácu. Poradíme vám, ako motivačný list správne napísať a na čo by ste pri jeho tvorbe nemali zabudnúť.
Ako na motivačný list

Zdroj: Shutterstock

Zatiaľ čo životopis vnímame už dlhú dobu ako nedeliteľnú súčasť procesu uchádzania sa o nové zamestnanie, motivačný list zostával a stále ešte tak trochu zostáva v pozadí záujmu väčšiny uchádzačov o prácu.

Pritom je to práve správne napísaný list to, čo môže rozhodnúť o tom, či sa uchádzač vôbec dostane k pohovoru či nie.

Prečo? Zatiaľ čo životopis obsahuje všeobecné informácie o uchádzačovi – jeho dosiahnuté vzdelanie či získané pracovné skúsenosti, motivačný list by mal úplne korektným spôsobom reagovať na ponúkanú pracovnú pozíciu.

Akým spôsobom a ako ho napísať čo najefektívnejšie sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

Ako začať písať motivačný list

V hlavičke motivačného listu by mali byť uvedené kontaktné údaje:

  • meno a priezvisko, titul
  • adresa bydlisko
  • kontakty – mail a telefon

Potom už je dobré prejsť bez rôznych zdvorilostných fráz k samotnému textu motivačného listu. Udáva sa, že personalisti mávajú približne okolo minúty na prečítanie životopisu a motivačného listu jedného uchádzača. To nie je mnoho. 

Na začiatok preto hneď konkretizujte, aká pozícia vás zaujala a odkiaľ ste sa o nej dozvedeli.

Najdôležitejšia časť motivačného listu

Pokračujte informáciami, prečo ste vhodným kandidátom na konkrétnu pozíciu. Táto časť motivačného listu by mala personalistu zaujať natoľko, že po jej prečítaní vás pozve na pracovný pohovor. Musíte ju teda na rozdiel od životopisu písať unikátne pre každú pracovnú pozíciu, na ktorú sa hlásite.

Tu musíte preukázať znalosť konkrétneho odboru a firmy, pre ktorú by ste chceli pracovať. Všetky informácie tu uvádzané zamerajte na to, čo všetko môžete pre danú firmu urobiť.

Ukážte, akým prínosom pre ňu môžete byť.  Vyzdvihnite práve tie pracovné skúsenosti a povahové vlastnosti, ktoré zamestnávateľ v ponuke požaduje.

Môžete tu uviesť aj príklady vašich najväčších úspechov z predchádzajúcich zamestnaní. Odkazujte na „tie správne“ informácie z vášho životopisu.

Buďte stručný, nie je nutné zdĺhavo vypisovať mnoho činností, v ktorých vynikáte. V konečnom dôsledku úplne stačí len jedna, ktorá je pre danú pozíciu najdôležitejšia.

V motivačnom liste rozhodne nie je miesto pre informácie o rodinných pomeroch, osobných problémoch, dôvodoch ukončenia predchádzajúcich zamestnaní či koníčkoch.

Na čo nezabudnúť na záver motivačného listu

Na záver nesmiete zabudnúť požiadať o pozvanie na pohovor a rozlúčiť sa.

Práve tu napíšte, kedy a akým spôsobom vám môže personalista kontaktovať, a že sa radi prispôsobíte jeho požiadavkám na termín.

Pokiaľ list posielate poštou, určite ho podpíšte. Extrémne dôležité je poriadne si motivačný list po sebe prečítať. Nesmie obsahovať pravopisné chyby a preklepy.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Tomáš Chrenek: Cesta od obchodníka v hutníctve k najbohatšiemu Slovákovi

31. 3. 2025 | Natália Stašíková

Tomáš Chrenek: Cesta od obchodníka v hutníctve k najbohatšiemu Slovákovi

Tomáš Chrenek, jeden z najvplyvnejších podnikateľov strednej Európy, zaujíma prvé miesto v rebríčku najbohatších Slovákov s majetkom odhadovaným na 2 miliardy eur. Jeho podnikateľská... celý článok

Transakčná daň skrýva pascu pre subjekty s výnimkou, ukladá im skytú povinnosť

21. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Transakčná daň skrýva pascu pre subjekty s výnimkou, ukladá im skytú povinnosť

Od 1. apríla začína platiť transakčná daň a musia ju platiť všetky subjekty, okrem tých, čo majú výnimku v zákone. No aj neziskové organizácie, občianske združenia a školy musia včas... celý článok

Ako ušetriť vyše 700 eur na odvodoch? Legálna „finta“ pre nových živnostníkov

21. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Ako ušetriť vyše 700 eur na odvodoch? Legálna „finta“ pre nových živnostníkov

Ak ste začali podnikať v roku 2024, musíte si podať daňové priznanie za tento rok, no nemusíte to stihnúť do konca marca. Ak si požiadate o odloženie daňového priznania, vznikne vám... celý článok

Ste živnostník a máte zamestnanca? Na toto dajte pozor, inak môžete prísť o zákazníkov

20. 3. 2025 | Barbora Magočová

Ste živnostník a máte zamestnanca? Na toto dajte pozor, inak môžete prísť o zákazníkov

Podnikanie sa vám sľubne rozvíja a zišla by sa vám ďalšia pracovná sila? Potom si vopred dobre premyslite, ako do budúcna ochránite svoje záujmy. Pri niektorých druhoch zárobkovej činnosti... celý článok

Princípy úspechu podľa Baťu: Čo nás môže naučiť dnes?

17. 3. 2025 | Redakcia

Princípy úspechu podľa Baťu: Čo nás môže naučiť dnes?

Vo Vrábľoch ožil duch Tomáša Baťu! Diskusné fórum INOVATO prilákalo podnikateľov, inovátorov a nadšencov, ktorí sa nechali inšpirovať jeho odkazom. Diskusie sa sústredili na to, ako... celý článok