Mravce na hotelovej izbe? Cena dovolenky sa môže znížiť až o 50 %

Barbora Magočová | rubrika: Článok | 1. 6. 2016
Chystáte sa na dovolenku a tŕpnete, že vybavenie hotela a pláž nebudú také, ako sľubuje katalóg? Vedzte, že za väčšinu nedostatkov môžete žiadať pomerne slušnú zľavu. Poďte sa s nami pozrieť, ako na to.
Mravce na hotelovej izbe? Cena dovolenky sa môže znížiť až o 50 %

Zdroj: Shutterstock

Pozornosť venujte už obsahu zmluvy s cestovnou kanceláriou

Blankytné more, krásna piesková pláž s množstvom lehátok, čistučké a priestranné hotelové izby s výhľadom na more. Takto vyzerá väčšina reklamných fotografií v katalógoch, ktoré vás nalákajú na kúpu vašej vysnívanej dovolenky. Pri jednaní s cestovnou kanceláriou však dajte pozor, aby ste nekúpili mačku vo vreci. Právny úkon, ktorý založí vaše právo na zabezpečenie dovolenky, sa nazýva zmluva o obstaraní zájazdu; práve túto zmluvu je potrebné starostlivo skontrolovať, než ju odovzdáte podpísanú do rúk zamestnanca cestovnej kancelárie.

Ak máte špeciálne požiadavky (bazén na hoteli, výhľad na more či klimatizácia na izbe) vždy trvajte na tom, aby zo zmluvy vyplývalo, že sú zahrnuté v cene zájazdu. Vymedzenie zájazdu môže byť nahradené aj odkazom na číslo zájazdu alebo iné označenie v katalógu, katalóg však v takom prípade musí obsahovať všetky relevantné informácie a musí vám byť odovzdaný.

Do zahraničia s cestovným poistenim! Čítajte o tipoch a trikoch k cestovnému poisteniu:

Cestovné poistenie: tipy a triky

Nedostatky si nafoťte a nápravu požadujte bezodkladne

Hneď ako zistíte akékoľvek nedostatky či vady, ktoré majú služby oproti dojednanému alebo obvyklému štandardu, obráťte sa na prítomného delegáta. Ak delegát nie je k dispozícii, kontaktujte obsluhu hotela (či poskytovateľa iných služieb) alebo priamo na cestovnú kanceláriu. Vytknutie nedostatkov si od delegáta nechajte vždy písomne potvrdiť. Cestovná kancelária je ako obstarávateľ zájazdu po vytknutí nedostatkov povinná bezodkladne urobiť také opatrenia, aby zájazd mohol pokračovať v súlade s uzatvorenou zmluvou. Ak Vás teda napriek tomu, že ste si dojednali výhľad na more,  ubytovali v izbe s výhľadom na vnútrobloku hotela, je cestovná kancelária povinná bezodkladne zabezpečiť výmenu izby.

Pri reklamácii akéhokoľvek nedostatku poskytnutých služieb vždy myslite aj na to, že v prípade sporu budete potrebovať dôkaz. Akékoľvek vizuálne nedostatky (pleseň, hrdza, hmyz na izbe) si nafoťte. U vád typu jednostranná strava je ideálne nadviazať kontakty s inými účastníkmi zájazdu a dôkazový materiál v podobe fotografií podporiť vzájomným písomným vyhlásením, že sa nedostatok opakoval viacero dní.

Do Tatier, na Malú či Veľkú Fatru len s cestovným poistením na hory. Zásah horskej služby by Vám výlet pekelne predražil.

Poistenie na hory

Čo ak cestovná kancelária nedostatky bezodkladne nenapraví

Cestovná kancelária zodpovedá za porušenie uzatvorenej zmluvy o obstaraní zájazdu bez ohľadu na to, či má záväzky zo zmluvy fakticky plniť sama, alebo ich za ňu majú plniť iní dodávatelia služieb, ktoré by vám mali byť počas dovolenky poskytnuté. V prípade, že cestovná kancelária neurobila bezodkladne také opatrenia, aby ste mohli dovolenku tráviť v súlade s uzatvorenou zmluvou, spíšte všetky nedostatky po skončení dovolenky a reklamujte ich priamo v cestovnej kancelárii. Reklamáciu musíte stihnúť najneskôr do troch mesiacov od skončenia zájazdu, inak vaše práva zanikajú. Spolu s reklamáciou predložte aj fotografie nedostatkov a záznam o vytknutí vady, ktoré ste si ešte počas dovolenky nechali potvrdiť delegátom cestovnej kancelárie.

Akú výšku zľavy žiadať

Pri formulácii písomnej reklamácie nezabúdajte na to, že nestačí iba vymenovať nedostatky zájazdu. Najrýchlejšie sa k vyplateniu kompenzácie za pokazenú dovolenku dostanete, ak budete už v reklamácii požadovať aj konkrétnu zľavu z ceny zájazdu. S určením výšky zľavy za jednotlivé nedostatky vám pomôžu všeobecne uznávané kompenzačné tabuľky, ktoré slúžia pre ocenenie hodnoty vád zájazdu.

Frankfurtská tabuľka zliav

Z Nemecka k nám prenikla tzv. frankfurtská tabuľka zliav, ktorá rozdeľuje jednotlivé nedostatky do štyroch rôznych kategórií. Za každú vymenovanú vadu následne uvádza rovno výšku zľavy alebo rozpätie, v akom ju môžete vyčísliť.

  • Za príliš malú izbu napríklad môžete podľa frankfurtskej tabuľky žiadať zľavu vo výške 5 až 10 %.
  • Rovnakú výšku zľavy môžete žiadať za špinavé stoly v hotelovej reštaurácii. 
  • Ak vám dovolenku znepríjemnila pokazená strava podávaná v hoteli, mala by vám byť priznaná kompenzácia vo výške 20 až 30 %; 
  • dotieravý hmyz na izbe vám môže vyniesť zľavu od 10 až do 50 %.

 

ITQ kódex

Druhým štandardom, s ktorým pracujú už aj niektoré slovenské cestovné kancelárie, je tzv. ITQ (International Travel Quality) kódex. Táto tabuľka je veľmi podobná frankfurtskej. Ak váhate ktorú tabuľku pri určení výšky zľavy použiť, vždy skontrolujte či ste náhodou neuzatvorili zmluvu s cestovnou kanceláriou, ktorá pracuje s destináciami s ITQ kódexom. Ak zistíte, že cestovná kancelária deklaruje garanciu kvality služieb v súlade s ITQ kódexom, mali by ste pri určení výšky zliav vychádzať z neho.

Barbora Magočová

Autor článku Barbora Magočová

Barbora Magočová je právnička. Venuje sa najmä obchodnému a občianskemu právu a popri právnej praxi rozvíja aj publikačnú činnosť. Pre Peniaze.sk píše články týkajúce sa hlavne právnych aspektov podnikania a obchodných záväzkových... Ďalšie články autora.

Najvýhodnejšie cestovné poistenie

Chcem sa poistiť

Naša online kalkulačka vám umožní porovnať ceny a podmienky rôznych poisťovní, aby ste mohli cestovať bez starostí.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+1
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Obľúbené témy

Dovolenka, Hotel, Nemecko, Poistenie

Toto ste už čítali?

Ako založiť firmu: Akú formu podnikania zvoliť, aby sa to oplatilo?

19. 11. 2024 | Redakce

Ako založiť firmu: Akú formu podnikania zvoliť, aby sa to oplatilo?

Začínate podnikať a váhate, či si zvoliť živnosť alebo obchodnú spoločnosť? Výber správnej formy podnikania závisí od vašich potrieb, financií a plánov. Poradíme vám, kedy sa oplatí... celý článok

Minimálne odvody 2025: Koľko peňazí zaplatia štátu živnostníci?

13. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Minimálne odvody 2025: Koľko peňazí zaplatia štátu živnostníci?

Minimálne odvody pre SZČO sa v roku 2025 zvýšia o viac ako 30 eur. Tento nárast je priamym dôsledkom rastúcej priemernej mesačnej mzdy, ktorá v roku 2023 dosiahla 1 430 eur. Na základe... celý článok

Sociálna poisťovňa pripomína živnostníkom: Máte posledné hodiny na splnenie dôležitej povinnosti

7. 11. 2024 | Redakcia

Sociálna poisťovňa pripomína živnostníkom: Máte posledné hodiny na splnenie dôležitej povinnosti

Sociálna poisťovňa upozorňuje živnostníkov a iné SZČO, ktoré odložili daňové priznanie na jún 2024, na kľúčový termín 8. novembra 2024. V tento deň musia uhradiť prvú platbu novovymedzeného... celý článok

Kedy musí byť konateľ zároveň zamestnancom s.r.o.?

7. 11. 2024 | Barbora Magočová

Kedy musí byť konateľ zároveň zamestnancom s.r.o.?

Podnikáte prostredníctvom s.r.o.? Potom možno premýšľate aj nad tým, či pre vás bude lepšie zostať len konateľom alebo by ste sa v spoločnosti mali aj zamestnať. Možno vás však prekvapí,... celý článok

Oplatí sa zamestnať alebo byť SZČO? Expert ukázal šokujúce porovnanie

21. 10. 2024 | Ivana Sladkovská

Oplatí sa zamestnať alebo byť SZČO? Expert ukázal šokujúce porovnanie

Oplatí sa byť na Slovensku ešte zamestnancom? Známy expert na dane a odvody ukázal príklad, v ktorom firma vynaloží na prácu dvoch ľudí rovnaké množstvo peňazí, no jeden z nich dostane... celý článok