Ak neplatiteľ DPH obchoduje len v rámci Slovenskej republiky, má v porovnaní s platiteľmi omnoho menej administratívnych povinností.
Mnohých neplatiteľov DPH so sídlom či miestom podnikania na Slovensku preto môže prekvapiť skutočnosť, že ak chcú obchodovať s podnikateľmi z iných štátov v rámci Európskej únie, budú sa musieť pre podstatnú časť zahraničných transakcií registrovať pre DPH.
Poskytnutie služieb do iného členského štátu EÚ
Ak sa chystáte ako neplatiteľ DPH do iných štátov v rámci Európskej poskytnúť službu (napríklad grafickú, reklamnú, programátorskú, sprostredkovateľskú či inžiniersku službu alebo rôzne druhy konzultačných či poradenských činností vrátane právnych či účtovných služieb), ste povinní podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň z pridanej hodnoty podľa ustanovenia § 7a ods. 2 zákona č. 222/2004 Z.z., o dani z pridanej hodnoty ešte pred prvým poskytnutím (resp. v zmysle zákona o dani z pridanej hodnoty „dodaním“) služby.
Daňový úrad vám následne vydá osvedčenie o registrácii pre DPH a pridelí vám identifikačné číslo pre daň z pridanej hodnoty (IČ DPH), a to najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu. Pre úplnosť dodajme, že žiadosť o registráciu nemusíte podávať, ak ste už požiadali o registráciu v súvislosti s nadobúdaním tovaru z iného členského štátu podľa ustanovenia § 7 zákona o dani z pridanej hodnoty.
Ak poskytnete službu podnikateľovi s miestom dodania v inom členskom štáte EÚ, ktorý je povinný platiť DPH, máte ďalej povinnosť podať súhrnný výkaz za každý kalendárny štvrťrok, v ktorom službu poskytnete, a to najneskôr do 25 dní po skončení obdobia, za ktoré súhrnný výkaz podávate. Súhrnný výkaz musí obsahovať vaše IČ DPH osoby a IČ DPH príjemcu služby, pod ktorým mu bola služba dodaná a celkovú hodnotu dodaných služieb pre každého príjemcu služieb zaokrúhlenú na celé eurá do 0,5 eura nadol a od 0,5 eura vrátane nahor. Osobou povinnou platiť daň je príjemca služby.
Prijatie služieb z iného členského štátu EÚ
Žiadosť o registráciu pre DPH ste povinný ako neplatiteľ DPH podať daňovému úradu aj pred prvým prijatím služby od zahraničnej osoby z iného členského štát, ak miesto dodania služieb určené podľa ustanovenia § 15 ods. 1 zákona o dani z pridanej hodnoty je v Slovenskej republike. Aj tu platí, že žiadosť o registráciu nemusíte podávať, ak ste už požiadali o registráciu podľa ustanovenia § 7 zákona o dani z pridanej hodnoty v súvislosti s nadobúdaním tovaru z iného členského štátu.
Registráciou podľa § 7a zákona o dani z pridanej hodnoty sa nestávate platiteľom dane. Pri prijatí služieb z iného členského štátu s miestom dodania na Slovensku však máte povinnosť podať daňové priznanie do 25 dní po skončení kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikla daňová povinnosť a v rovnakej lehote zaplatiť DPH z prijatej služby ak je táto vyššia ako 5 EUR; nárok na odpočítanie dane však nemáte.
Nadobúdanie tovarov z EÚ
Ak ako neplatiteľ nadobúdate v rámci svojej podnikateľskej činnosti v tuzemsku tovar z iného členského štátu EÚ, vzniká vám povinnosť podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre DPH ešte pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez DPH nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku 14 000 EUR. Žiadosť o registráciu pre DPH môžete podať aj dobrovoľne – t.j. ak hodnota vami nadobudnutého tovaru z iných členských štátov nedosiahne v kalendárnom roku 14 000 EUR bez DPH.
Podobne ako pri registrácii pre poskytovanie a prijímanie služieb, aj v tomto prípade obdržíte od daňového úradu osvedčenie o registrácii pre DPH a IČ DPH najneskôr do 7 dní od doručenia žiadosti o registráciu. Žiadosť o registráciu nemusí podávať neplatiteľ, ktorý požiadal o registráciu v súvislosti s poskytovaním alebo prijímaním služieb z iného členského štátu podľa ustanovenia § 7a zákona o dani z pridanej hodnoty.
Pozor na výnimky a obchodovanie s nepodnikateľmi
Výnimky z vyššie popísaných pravidiel platia hlavne v oblasti služieb – vždy sa napríklad oplatí skontrolovať, či práve vami riešená služba nie je od dane oslobodená alebo či nepôjde o službu, pri ktorej je na základe zákonom stanoveného kritéria povinný platiť DPH poskytovateľ. Iné pravidlá pre účtovanie DPH sa môžu uplatniť aj pri obchodovaní s nepodnikateľmi.
Barbora Magočová
Barbora Magočová je právnička. Venuje sa najmä obchodnému a občianskemu právu a popri právnej praxi rozvíja aj publikačnú činnosť. Pre Peniaze.sk píše články týkajúce sa hlavne právnych aspektov podnikania a obchodných záväzkových... Ďalšie články autora.