Hneď na začiatok je potrebné objasniť, že pojem „sídlo“ právne predpisy spojujú s obchodnými spoločnosťami, zatiaľ čo miestom podnikania sa rozumie adresa, na ktorej nájdete podnikajúcu fyzickú osobu (napr. živnostníka).
Zmena sídla spoločnosti s ručením obmedzeným
Zmenu sídla obchodnej spoločnosti musíte vykonať v obchodnom registri, ktorý vedie príslušný okresný súd. Za vykonanie uvedenej zmeny momentálne zaplatíte súdny poplatok vo výške 66 EUR. K tomu je treba pripočítať aj náklady na úradne osvedčenie podpisov a prípadne tiež náklady na vyhotovenie príslušných dokumentov potrebných pre vykonanie zmeny v obchodnom registri, ktoré môžete ušetriť, ak ich zvládnete vypracovať či zabezpečiť sami. Dokumentmi, ktoré je potrebné podať na súd, sú:
- Rozhodnutie o zmene sídla
Prvým krokom pri zmene sídla spoločnosti s ručením obmedzeným je vyhotovenie písomného rozhodnutia o zmene sídla. Ak má spoločnosť viac spoločníkov, je toto rozhodnutie prijímané formou uznesenia valného zhromaždenia spoločnosti. V prípade, že je spoločnosť jednočlenná, prijíma rozhodnutie o zmene sídla jediný spoločník.
Či už o zmene sídla rozhoduje valné zhromaždenie alebo jediný spoločník, nesmie v rozhodnutí chýbať dostatočne určité a zrozumiteľné vyjadrenie vôle presunúť sídlo spoločnosti na novú adresu. V rozhodnutí by ďalej malo byť vyjadrené, že v súvislosti so zmenou sídla sa mení tiež obsah spoločenskej zmluvy (resp. zakladateľskej listiny), v ktorej sa po zmene už uvádza nové sídlo. K uzneseniu valného zhromaždenia by mala byť pripojená prezenčná listina, ktorá bude obsahovať mená spoločníkov, ktorí sa zasadania valného zhromaždenia zúčastnili a ich vlastnoručné podpisy. Podpísané a datované musí byť aj rozhodnutie jediného spoločníka.
Rozhodnutie o zmene sídla spoločnosti nevyžaduje úradne osvedčené podpisy.
- Súhlas vlastníka s umiestnením sídla
Súhlas vlastníka nehnuteľnosti s umiestnením sídla spoločnosti musí byť písomný a mal by obsahovať špecifikáciu nehnuteľnosti podľa údajov uvedených v katastri nehnuteľností, adresného miesta nehnuteľnosti a samozrejme označenie spoločnosti s ručením obmedzeným, ktorej vlastník nehnuteľnosti udeľuje súhlas s umiestnením sídla do jeho nehnuteľnosti. Podpis vlastníka nemusí byť úradne osvedčený. Súhlas vlastníka môže vyplývať aj zo zmluvy, na základe ktorej je spoločnosť oprávnená užívať priestory, v ktorých bude jej sídlo umiestnené (napr. nájomná zmluva).
K návrhu na zápis zmeny sídla do obchodného registra sa ďalej prikladá list vlastníctva evidujúci nehnuteľnosť, ktorá bude slúžiť ako sídlo spoločnosti. Drvivej väčšine súdov postačí list vlastníctva stiahnutý z webových stránok Úradu geodézie, kartografie a katastra (tzv. katastrálneho portálu).
- Úplné znenie spoločenskej zmluvy, resp. zakladateľskej listiny
V neposlednom rade je potrebné v súvislosti so zmenou sídla vyhotoviť nové úplné znenie spoločenskej zmluvy (ak má spoločnosť viac spoločníkov) alebo zakladateľskej listiny (ak je spoločnosť jednočlenná), v ktorom uvediete zmenené sídlo. Nové úplné znenie vyhotoví konateľ (príp. konatelia) spoločnosti; podpis nemusí byť úradne osvedčený – spoločenskú zmluvu (alebo zakladateľskú listinu) však priložte k návrhu na zmenu sídla v dvoch vyhotoveniach.
- Návrh na zápis zmeny sídla do obchodného registra
Posledným dokumentom, ktorý je pre realizáciu zmeny sídla potrebný, je návrh na zápis zmeny sídla do obchodného registra. Návrh sa podáva na predpísanom formulári, ktorý je možné stiahnuť z webových stránok Ministerstva spravodlivosti SR (v sekcii Obchodný register). Návrh podpisuje konateľ alebo konatelia oprávnení za spoločnosť konať; ak títo k vykonaniu zmeny splnomocnili inú osobu, podpíše ho splnomocnenec – v takom prípade však musí byť k návrhu pripojené splnomocnenie s úradne osvedčeným podpisom konateľa (či konateľov). Návrh na zápis zmeny sídla do obchodného registra vyžaduje úradne osvedčený podpis osoby, ktorá podáva návrh za navrhovateľa (t.j. buď podpis konateľa alebo osoby splnomocnenej konateľom).
Zmena miesta podnikania fyzickej osoby – živnostníka
Ak nie je živnostník – fyzická osoba zapísaný v obchodnom registri, postačí, ak zmenu oznámi živnostenskému úradu. Aj tu sa oznamuje na predpísanom formulári, vybavenie záležitosti vás však bude stáť len 3 EURÁ.
Pozor na daňový úrad a riadne označenie prevádzky
Zmenu sídla či miesta podnikania nezabudnite oznámiť aj obchodným partnerom, zdravotnej a sociálnej poisťovni a daňovému úradu. Ak ste platcovia DPH, vystaví vám správca dane zároveň nové osvedčenie o registrácii pre daň z pridanej hodnoty so zmenenou adresou.
Ak budete mať v novom sídle či mieste podnikania aj prevádzkareň (jej definíciu nájdete v ustanovení § 17 ods. 1 zákona č. 455/1991 Zb., o živnostenskom podnikaní), nezabudnite si ju na vhodnom a trvale viditeľnom mieste označiť obchodným menom a sídlom alebo miestom podnikania, menom a priezviskom osoby zodpovednej za činnosť prevádzkarne a prevádzkovou dobou určenou pre spotrebiteľa.
Barbora Magočová
Barbora Magočová je právnička. Venuje sa najmä obchodnému a občianskemu právu a popri právnej praxi rozvíja aj publikačnú činnosť. Pre Peniaze.sk píše články týkajúce sa hlavne právnych aspektov podnikania a obchodných záväzkových... Ďalšie články autora.