Čo robiť, ak je dlžník v úpadku?

Barbora Hodasová | rubrika: Článok | 24. 8. 2015
Témy konkurzov a reštrukturalizácií na Slovensku rezonujú najmä od medializácie kauzy Váhostav. Aký je vlastne medzi konkurzom a reštrukturalizáciou rozdiel a ako by sa mal veriteľ zachovať, ak sa dlžník dostane do úpadku?
Čo robiť, ak je dlžník v úpadku?

Zdroj: Shutterstock

Konkurz a reštrukturalizácia – čo je vlastne pre veriteľov výhodnejšie?

Konkurz aj reštrukturalizácia sú spôsoby riešenia úpadku dlžníka, ktorý má viacero veriteľov. Riadené uspokojovanie záväzkov dlžníka v úpadku zabezpečuje, aby jednotliví veritelia neboli pri uspokojovaní svojich pohľadávok bezdôvodne zvýhodnení na úkor iných veriteľov.

Konkurz je na rozdiel od reštrukturalizácie radikálny a likvidačný spôsob riešenia úpadku, ktorý spočíva v tom, že sa speňaží majetok dlžníka; veritelia sa následne uspokojujú z výťažku.

Reštrukturalizácia je pre dlžníka miernejšia – Pohľadávky veriteľov sa uspokojujú podľa dohodnutého reštrukturalizačného plánu. Dlžníkovi teda zostáva majetok a tento môže naďalej vykonávať svoju podnikateľskú činnosť. K reštrukturalizácii má zmysel pristúpiť len vtedy, ak situácia dlžníka dovoľuje ďalšie podnikanie, ktoré bude generovať zisk určený na uspokojenie pohľadávok veriteľov. Dodajme, že k reštrukturalizácii je možné pristúpiť aj za účelom odvrátenia hroziaceho úpadku.

Na to, aby reštrukturalizácia bola povolená, musí byť vypracovaný posudok, v ktorom poverený správcareštrukturalizáciu odporučí - táto však môže byť odporučená len vtedy, ak v prípade jej povolenia možno odôvodnene predpokladať väčší rozsah uspokojenia veriteľov dlžníka ako v prípade vyhlásenia konkurzu. Z uvedeného je teda zjavné, že ak je v prípade konkrétneho dlžníka reštrukturalizácia možná, mala by byť pre veriteľov výhodnejšia, než konkurz.

Či už bude úpadok riešený formou konkurzu alebo reštrukturalizácie, môžu do priebehu riešenia určitou formou zasiahnuť aj veritelia, a to prostredníctvom veriteľských orgánov.

Aby ste sa však ako veriteľ vôbec mohli stať členom veriteľského orgánu, musíte v prvom rade svoju pohľadávku do konania prihlásiť.

Prihlasovanie pohľadávok do konkurzu

Pre samotné prihlásenie pohľadávky je kľúčové, aby ste u všetkých svojich dlžníkov z času na čas preverovali, či u nich konkurzné alebo reštrukturalizačné konanie neprebieha. Kontrolu by ste mali v pravidelných intervaloch vykonávať tak, že vyhľadáte, aké informácie boli ohľadom dlžníka zverejnené v Obchodnom vestníku. Nečakajte, že vás správca alebo dlžník na vyhlásenie konkurzu či reštrukturalizácie upozorní – zákon im túto povinnosť neukladá.

V dnešnej dobe je našťastie možné kontrolu vykonať aj tzv. od stola, a to zadaním údajov dlžníka do vyhľadávacieho formulára na príslušných webových stránkach.

V konkurze sa pohľadávky uplatňujú písomnou prihláškou, ktorá sa podáva v jednom rovnopise správcovi a v jednom rovnopise na súd. Prihláška musí byť správcovi doručená v základnej prihlasovacej lehote do 45 dní od vyhlásenia konkurzu, inak nebudete môcť vykonávať hlasovacie právo a ďalšie práva spojené s prihlásenou pohľadávkou.

Právo na pomerné uspokojenie vašej pohľadávky tým nie je dotknuté; môžete však byť uspokojený len z výťažku zaradeného do rozvrhu zo všeobecnej podstaty, ktorého zámer zostaviť bol oznámený v Obchodnom vestníku po doručení prihlášky správcovi.

Obzvlášť dôležité je včasné uplatnenie v prípade zabezpečených pohľadávok (napr. záložným právom) – ak totiž zabezpečovacie právo nie je uplatnené v základnej prihlasovacej lehote 45 dní od vyhlásenia konkurzu, zanikne.

Prihláška musí byť podaná na predpísanom tlačive, ktoré je možné získať z webových stránok Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky (sekcia vzory a formuláre).

Správca prihlásenú pohľadávku porovná s účtovnou a inou dokumentáciou úpadcu, zoznamom záväzkov, prihliadne na vyjadrenia úpadcu a iných osôb a vykoná aj vlastné šetrenie. Ak pri skúmaní zistí, že vami prihlásená pohľadávka je sporná, je povinný ju v spornom rozsahu poprieť.

Ak bola vaša pohľadávka popretá, máte právo domáhať sa na súde určenia popretej pohľadávky žalobou. Žaloba musí byť podaná voči všetkým, ktorí popreli pohľadávku. Žalobu musíte podať do 30 dní od doručenia písomného oznámenia správcu o popretí pohľadávky, inak právo domáhať sa určenia popretej pohľadávky zanikne (a tým pádom sa uspokojenia pohľadávky s najväčšou pravdepodobnosťou nedomôžete, a to ani čiastočne).

Prihlasovanie pohľadávok do reštrukturalizácie

Pre prihlasovanie pohľadávok do reštrukturalizácie sa uplatní veľmi podobný postup, ako pre prihlasovanie do konkurzu. Prihláška sa však podáva v jednom rovnopise len u správcu a správcovi ju musíte doručiť do 30 dní od povolenia reštrukturalizácie. V prípade povolenia reštrukturalizácie však sledujte prihlasovaniu lehotu veľmi starostlivo – na rozdiel odkonkurzu sa totiž na prihlášku doručenú po lehote neprihliada.

Barbora Hodasová

 Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Bohatý život Patrika Tkáča: Začínal na džúsoch, dnes zveľaďuje Devín a domov lieta vrtuľníkom

29. 11. 2024 | Natália Stašíková

Bohatý život Patrika Tkáča: Začínal na džúsoch, dnes zveľaďuje Devín a domov lieta vrtuľníkom

Patrik Tkáč, jeden z najbohatších Slovákov, začal svoju podnikateľskú kariéru v 90. rokoch počas kupónovej privatizácie. Dnes, spolu so svojím otcom, patrí medzi top 3 najbohatších... celý článok

Ako založiť firmu: Akú formu podnikania zvoliť, aby sa to oplatilo?

19. 11. 2024 | Redakce

Ako založiť firmu: Akú formu podnikania zvoliť, aby sa to oplatilo?

Začínate podnikať a váhate, či si zvoliť živnosť alebo obchodnú spoločnosť? Výber správnej formy podnikania závisí od vašich potrieb, financií a plánov. Poradíme vám, kedy sa oplatí... celý článok

Minimálne odvody 2025: Koľko peňazí zaplatia štátu živnostníci?

13. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Minimálne odvody 2025: Koľko peňazí zaplatia štátu živnostníci?

Minimálne odvody pre SZČO sa v roku 2025 zvýšia o viac ako 30 eur. Tento nárast je priamym dôsledkom rastúcej priemernej mesačnej mzdy, ktorá v roku 2023 dosiahla 1 430 eur. Na základe... celý článok

Sociálna poisťovňa pripomína živnostníkom: Máte posledné hodiny na splnenie dôležitej povinnosti

7. 11. 2024 | Redakcia

Sociálna poisťovňa pripomína živnostníkom: Máte posledné hodiny na splnenie dôležitej povinnosti

Sociálna poisťovňa upozorňuje živnostníkov a iné SZČO, ktoré odložili daňové priznanie na jún 2024, na kľúčový termín 8. novembra 2024. V tento deň musia uhradiť prvú platbu novovymedzeného... celý článok

Kedy musí byť konateľ zároveň zamestnancom s.r.o.?

7. 11. 2024 | Barbora Magočová

Kedy musí byť konateľ zároveň zamestnancom s.r.o.?

Podnikáte prostredníctvom s.r.o.? Potom možno premýšľate aj nad tým, či pre vás bude lepšie zostať len konateľom alebo by ste sa v spoločnosti mali aj zamestnať. Možno vás však prekvapí,... celý článok