Je jedno či má spoločnosť s ručením obmedzeným desať, pätnásť, či iba jedného spoločníka, robiť medzi nimi nejaké rozdiely nie je možné. A Obchodný zákonník to ani nechce. No pri spoločnosti s iba jedným spoločníkom umožňuje spoločníkovi rozhodovať aj inak ako len na valnom zhromaždení, no nie je to povinnosť. Spoločník ju nemusí nikdy využiť.
Rozhodovanie o najdôležitejších veciach je v rámci štruktúr spoločnosti s ručením obmedzeným zverené do pôsobnosti valného zhromaždenia spoločnosti. Tento orgán je samotným Obchodným zákonníkom chápaný ako orgán najvyšší (v hierarchií orgánov).
Do jeho pôsobnosti patria otázky:
- schvaľovania konaní urobených osobami konajúcimi v mene spoločnosti pred jej vznikom, schvaľovanie stanov a ich zmien, schvaľovanie riadnej i mimoriadnej individuálnej účtovnej závierky a rozhodnutie o rozdelení zisku alebo úhrade strát,
- rozhodovania o zmene spoločenskej zmluvy (ak je zákonom alebo spoločenskou zmluvou zverené do pôsobnosti valného zhromaždenia), rozhodovanie o zvýšení alebo znížení základného imania a rozhodovanie o nepeňažnom vklade,
- rozhodovania o zrušení spoločnosti alebo o zmene právnej formy, ak to spoločenská zmluva pripúšťa, rozhodovanie o schválení zmluvy o predaji podniku alebo zmluvy o predaji časti podniku,
- vymenovania, odvolania a odmeňovania konateľov a taktiež vymenovania, odvolania a odmeňovania členov dozornej rady,
- vylúčenia spoločníka pri nesplnení vkladovej povinnosti alebo dodatkovej vkladovej povinnosti, ďalej rozhodovanie o podaní návrhu na vylúčenie spoločníka súdom a ďalšie otázky, ktoré do pôsobnosti valného zhromaždenia zveruje zákon, spoločenská zmluva alebo stanovy spoločnosti.
Vzhľadom na výsostné postavenie valného zhromaždenia platí, že si môže vyhradiť rozhodovanie vecí, ktoré inak patria do pôsobnosti iných orgánov spoločnosti.
Valné zhromaždenie
Valné zhromaždenie je tvorené všetkými spoločníkmi a Obchodný zákonník vymedzuje mnoho podmienok, ktoré musia byť splnené aby boli rozhodnutia prijaté na valnom zhromaždení v súlade so zákonom. Z praktického hľadiska je to pri spoločnostiach s iba jedným spoločníkom, najmä ak je zároveň jediný spoločník aj konateľom zbytočne komplikované. Obchodný zákonník myslel aj na podobnú situáciu a umožňuje jedinému spoločníkovi nahradiť rozhodnutie valného zhromaždenia rozhodnutím jediného spoločníka.
Podľa ustanovenia §132 Obchodného zákonníka v prípade, ak má spoločnosť jediného spoločníka vykonáva tento spoločník pôsobnosť valného zhromaždenia. Rozhodnutie jediného spoločníka urobené pri výkone pôsobnosti valného zhromaždenia musí mať písomnú formu a musí ho podpísať.
Z uvedeného je zrejmé, že rozhodovanie jediného spoločníka je z formálneho hľadiska jednoduchším spôsobom rozhodovania. Nevyžaduje si zaslanie pozvánky, zvolenie zapisovateľa, či predsedu ako je tomu pri valnom zhromaždení a taktiež ani zápisnicu s priloženými návrhmi a vyhlásenia predloženými na valnom zhromaždení na prerokovanie a listinou prítomných spoločníkov.
Jediné čo je treba splniť je forma rozhodnutia. Toto musí byť povinne písomné a rozhodnutie musí byť samotným spoločníkom podpísané. Rozhodovanie jediného spoločníka podľa uvedeného ustanovenia §132 Obchodného zákonníka napomáha flexibilite rozhodovania pri spoločnostiach s ručením obmedzeným. Takto je napríklad možné rýchlejšie odvolať a vymenovať konateľa, či člena dozornej rady.
Z hľadiska obchodného zákonníka je jedno z akého dôvodu je spoločnosť s ručením obmedzeným iba jednoosobová. Či bola spoločnosť založená iba jednou osobou alebo niektorý zo spoločníkov odkúpil ostatné obchodné podiely a stal sa tak jediným spoločníkom je irelevantné. Dôležitou ostáva tá skutočnosť, že tu je spoločnosť iba s jedným spoločníkom a tento vykonáva pôsobnosť valného zhromaždenia.