Prevádzkovanie živnosti prostredníctvom zodpovedného zástupcu

Viliam Poništ | rubrika: Článok | 17. 11. 2011
Inštitút zodpovedného zástupcu je jeden so základných pilierovpodnikania, ak podnikateľ nespĺňa osobitné predpoklady na vykonávanieurčitej živnosti, prípadne má dve a viac prevádzkarní.
Prevádzkovanie živnosti prostredníctvom zodpovedného zástupcu

Zdroj: Shutterstock

Živnostenský zákon (t.j. zákon č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní v z.n.p.p. ďalej iba „zákon“) definuje zodpovedného zástupcu ako fyzickú osobu ustanovenú podnikateľom, ktorej prostredníctvom zabezpečuje odborné vykonávanie činnosti počas prevádzkovania živnosti. Ďalej určuje, že musí byť pri prevádzkovaní živnosti v pracovnom pomere k podnikateľovi (neplatí to v prípade, ak spĺňa podmienky uvedené v zákone o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní (zákon č. 82/2005 Z.z. v z.n.p.p.) a je manžel (manželka) podnikateľa alebo podnikateľov príbuzný v priamom rade alebo súrodenec, alebo ak ide o právnickú osobu, jej spoločník alebo člen, a ak ide o obec, jej starosta).

Kto môže a kto nemôže byť zodpovedným zástupcom

Okrem všeobecných podmienok prevádzkovania živnosti (vek 18 rokov, bezúhonnosť, spôsobilosť na právne úkony) musí spĺňať aj osobitné podmienky. Týmito osobitnými podmienkami sú odborná alebo iná spôsobilosť podľa zákona alebo osobitných predpisov, ak je vyžadovaná na prevádzkovanie živnosti. Zodpovedný zástupca musí mať bydlisko na území Slovenskej republiky alebo iné oprávnenie na pobyt.

Zákon ustanovuje aj negatívne vymedzenie zodpovedného zástupcu, t.j. upravuje kto nemôže byť zodpovedným zástupcom. Takouto osobou u právnickej osoby nemôže byť člen dozornej rady, prípadne iného kontrolného orgánu tejto právnickej osoby. Zodpovedným zástupcom fyzickej osoby ani právnickej osoby nemôže byť osoba, ktorej bolo zrušené živnostenské oprávnenie a to počas troch rokov od právoplatnosti rozhodnutia o zrušení živnostenského oprávnenia.

Právo alebo povinnosť mať zodpovedného zástupcu?

Okrem práva (možnosti) ustanoviť si zodpovedného zástupcu zákon ustanovuje v určitých prípadoch aj povinnosť mať takéhoto zástupcu. V prípade, ak je podnikateľom fyzická osoba, môže si ustanoviť zodpovedného zástupcu, ktorého prostredníctvom bude živnosť prevádzkovať. Ide o dobrovoľné ustanovenie zodpovedného zástupcu pri prevádzkovaní živnosti, pričom podnikateľ má povinnosť ohlásiť túto skutočnosť živnostenskému úradu. Pri jej nedodržaní mu hrozí pokuta až do výšky 663 eur.

Ak je podnikateľom právnická osoba, je povinná ustanoviť zodpovedného zástupcu, ak prevádzkuje remeselnú alebo viazanú živnosť. Ak podnikateľ (tak fyzická ako aj právnická osoba) nespĺňa osobitné podmienky prevádzkovania remeselnej živnosti alebo viazanej živnosti a tiež v prípade, ak tieto podmienky spĺňa, ale nemá bydlisko na území Slovenskej republiky alebo oprávnenie na pobyt, je povinný ustanoviť zodpovedného zástupcu.

Vzhľadom na to, že funkciu zodpovedného zástupcu nemožno vykonávať vo viac ako v jednej prevádzkarni má podnikateľ, ktorý má zriadených viac prevádzkarní a v nich prevádzkuje remeselnú živnosť alebo viazanú živnosť, povinnosť ustanoviť jedného zodpovedného zástupcu, prípadne viacerých zodpovedných zástupcov pre každú takúto prevádzkareň. Podnikateľ, ktorý je fyzickou osobou a spĺňa osobitné podmienky na prevádzkovanie živnosti môže úlohy spojené s výkonom funkcie zodpovedného zástupcu vykonávať aj osobne v jednej takejto prevádzkarni. V prípadoch keď je nevyhnutná povinnosť mať zodpovedného zástupcu a túto povinnosť podnikateľ nesplní môže mu byť uložená pokuta až do výšky 1659 eur.

Pre pravidlo „jeden zodpovedný zástupca = jedna prevádzkareň“ existuje aj výnimka, ktorú v  opodstatnených prípadoch môže živnostenský úrad povoliť. V prípade, ak by živnostenský úrad nepovolil výnimku a aj napriek tomu by jeden zodpovedný zástupca vykonával funkciu vo viacerých prevádzkarniach môže mu byť uložená pokuta vo výške až 663 eur.

Oznamovacie povinnosti voči živnostenskému úradu

Podnikateľ má vo vzťahu k živnostenskému úradu niekoľko oznamovacích povinností. V prvom rade ide o povinnosť informovať o ustanovení zodpovedného zástupcu do funkcie v lehote 15 dní. Rovnakú lehotu musí podnikateľ dodržať aj v prípade ukončenia výkonu funkcie zodpovedného zástupcu. Podnikateľ musí ohlasovať živnostenskému úradu aj tú skutočnosť, že zodpovedný zástupca pre prevádzkovanie živnosti už nemá bydlisko na území Slovenskej republiky. V prípade neoznámenia týchto skutočností hrozí podnikateľovi pokuta do výška 663 eur.

Ak by nastala situácia, že by zodpovedný zástupca prestal vykonávať funkciu, musí podnikateľ v lehote 15 dní ustanoviť nového zodpovedného zástupcu. Do ustanovenia nového zodpovedného zástupcu môže pokračovať v prevádzkovaní živnosti, ak tým neohrozí život, zdravie a bezpečnosť ľudí. Toto neplatí, ak v živnosti pokračuje podnikateľ, ktorý je fyzickou osobou, má bydlisko na území Slovenskej republiky a spĺňa všeobecné i osobitné podmienky na prevádzkovanie živnosti.

Pod hrozbou pokuty až do výšky 663 eur je podnikateľ, ktorý má zriadených viac ako jednu prevádzkareň alebo združenú prevádzkareň a v nich prevádzkuje remeselnú živnosť alebo viazanú živnosť, povinný zabezpečiť aby potrebné doklady alebo ich kópie o ustanovení zodpovedného zástupcu a jeho odbornej spôsobilosti boli v každej prevádzkarni a v združenej prevádzkarni.

Najvýhodnejšie cestovné poistenie

Chcem sa poistiť

Naša online kalkulačka vám umožní porovnať ceny a podmienky rôznych poisťovní, aby ste mohli cestovať bez starostí.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

-1
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Ako založiť firmu: Akú formu podnikania zvoliť, aby sa to oplatilo?

19. 11. 2024 | Redakce

Ako založiť firmu: Akú formu podnikania zvoliť, aby sa to oplatilo?

Začínate podnikať a váhate, či si zvoliť živnosť alebo obchodnú spoločnosť? Výber správnej formy podnikania závisí od vašich potrieb, financií a plánov. Poradíme vám, kedy sa oplatí... celý článok

Minimálne odvody 2025: Koľko peňazí zaplatia štátu živnostníci?

13. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Minimálne odvody 2025: Koľko peňazí zaplatia štátu živnostníci?

Minimálne odvody pre SZČO sa v roku 2025 zvýšia o viac ako 30 eur. Tento nárast je priamym dôsledkom rastúcej priemernej mesačnej mzdy, ktorá v roku 2023 dosiahla 1 430 eur. Na základe... celý článok

Sociálna poisťovňa pripomína živnostníkom: Máte posledné hodiny na splnenie dôležitej povinnosti

7. 11. 2024 | Redakcia

Sociálna poisťovňa pripomína živnostníkom: Máte posledné hodiny na splnenie dôležitej povinnosti

Sociálna poisťovňa upozorňuje živnostníkov a iné SZČO, ktoré odložili daňové priznanie na jún 2024, na kľúčový termín 8. novembra 2024. V tento deň musia uhradiť prvú platbu novovymedzeného... celý článok

Kedy musí byť konateľ zároveň zamestnancom s.r.o.?

7. 11. 2024 | Barbora Magočová

Kedy musí byť konateľ zároveň zamestnancom s.r.o.?

Podnikáte prostredníctvom s.r.o.? Potom možno premýšľate aj nad tým, či pre vás bude lepšie zostať len konateľom alebo by ste sa v spoločnosti mali aj zamestnať. Možno vás však prekvapí,... celý článok

Oplatí sa zamestnať alebo byť SZČO? Expert ukázal šokujúce porovnanie

21. 10. 2024 | Ivana Sladkovská

Oplatí sa zamestnať alebo byť SZČO? Expert ukázal šokujúce porovnanie

Oplatí sa byť na Slovensku ešte zamestnancom? Známy expert na dane a odvody ukázal príklad, v ktorom firma vynaloží na prácu dvoch ľudí rovnaké množstvo peňazí, no jeden z nich dostane... celý článok