Pokiaľ podnikateľ nie je na webe ako keby neexistoval. Len málo zákazníkov prvotne upriami pozornosť na živnostenský alebo obchodný register. Zákazník vyhľadáva a zväčša aj nachádza všetko potrebné práve na webe. Preto ani táto skutočnosť neunikla svojej zákonnej úprave a boli predpísané povinné údaje, ktoré musí každá podnikateľská stránka obsahovať.
Spomenutá ostatná novela Obchodného zákonníka, t.j. zák. č. 513/1991 Zb. v znení neskorších právnych predpisov je účinná od 30. júna 2011 a v celom texte zákona zmenila „internetovú stránku podnikateľa“ na „webové sídlo podnikateľa.“ V praxi to na veci veľa nemení, pretože uvádzať povinné údaje majú podnikatelia už viac ako štyri a pol roka. No aspoň sčasti to má pripomenúť, že aj internetová stránka, či webové sídlo sa u podnikateľov riadi pravidlami, ktoré nezávisia len od podnikateľským potrieb a ich foriem prezentácie, ale aj zákonnými ustanoveniami.
Povinné údaje, ktoré musí obsahovať každé webové sídlo sú tie isté aké musí podniakteľ udávať aj na svojich obchodných dokumentoch a v písomnom úradnom styku. Ide o obchodné meno, sídlo alebo miesto podnikania, právnu formu právnickej osoby a identifikačné číslo, ak je pridelené. Ak je podnikateľ zapísaný v obchodnom registri alebo v inej evidencii podnikateľov musí uvádzať aj označenie registra, ktorý ho zapísal a aj číslo zápisu. Pokiaľ podnikateľ chce uviesť aj výšku základného imania má povinnosť spolu s ňou uviesť aj rozsah jeho splatenia. Okrem povinnosti udávať tieto údaje má zahraničná osoba alebo jej organizačná zložka povinnosť uvádzať údaj o zápise podniku alebo organizačnej zložky podniku do obchodného registra.
Základné údaje, ktoré spoľahlivo určia podnikateľa uvádza každý podnikateľ, pričom prax ukázala, že ide o nevyhnutnosť. Ide o údaje o obchodnom mene, sídle (resp. mieste podnikania) a identifikačnom čísle (a ďalšie kontaktné údaje, ktoré so zákona povinné nie sú). S týmito údajmi nie je problém takmer na žiadnej stránke (webovom sídle). Najväčší problém je pri registrovaných podnikateľoch, pretože práve tí zabúdajú uvádzať aj označenie registra, ktorý ich zapísal a číslo tohto zápisu. Naozaj iba málo podnikateľov túto informáciu zverejňuje.
Informácia o výške základného imania je postavená na báze dobrovoľnosti, no v prípade, ak ju podnikateľ chce uviesť nesmie zabudnúť ani na zákonnú povinnosť uviesť aj rozsah jeho splatenia. Tieto údaje však nie sú príliš frekventovanými údajmi na webových sídlach a takmer vôbec sa nevyskytujú.
Vzhľadom na to, že Obchodný zákonník nerieši kde presne majú byť tieto údaje uvádzané a dokonca ani nie akú majú mať formu možno ich nájsť najmä v pätičkách jednotlivých stránok ale aj a v odkazoch typu „kontakty,“ „o nás,“ „o spoločnosti“ a podobne. Ale samozrejme aj dnes môžete nájsť webové sídla podnikateľov bez uvedenia akýchkoľvek údajov. Táto skutočnosť nemusí predznamenať neznalosť jednotlivých podnikateľov alebo prevádzkovateľov v tejto oblasti, ale môže ísť aj o strach zverejňovať tieto údaje z dôvodu aby neboli zneužívané tretími osobami. Podľa všetkého nie je tento strach opodstatnený, pretože ide o verejné údaje, ktoré si môže každý nájsť v živnostenskom, obchodnom, či inom registri. No samozrejme môže ísť aj o oveľa prozaickejšie vysvetlenie neuvádzania týchto údajov - podvod.
Povinnosť zobrazovať na svojej stránke predmetné údaje máme od polovice januára 2007 a nie je to výmysel nášho zákonodarcu, pretože ten bol nútený túto oblasť upraviť na základe smernice EÚ a preto sa podobnými pravidlami riadia aj všetky ostatné členské štáty. Napríklad v Českej republike platí táto povinnosť od roku 2008 a podobne ako u nás je veľa podnikateľov, ktorí na túto zmenu nezareagovali včas alebo vôbec. Ale na druhej strane Živnostenský úrad v ČR už rozdával aj finančné sankcie za nedodržanie tejto povinnosti. Do akej miery je povinnosť uvádzať tieto informácie na webovom sídle podnikateľa kontrolovaná u nás je otázne.