Od septembra sa menia dovolenky aj práca nadčas

Ondrej Lehocký | rubrika: Článok | 8. 9. 2011
Novela zákonníka práce, ktorá je účinná od začiatku septembra, prinášaokrem zmien v skúšobnej dobe alebo práci na dobu určitú tiež zmeny v pravidlách pre čerpaniedovolenky, prácu nadčas alebo využívanie flexikonta.
Od septembra sa menia dovolenky aj práca nadčas

Zdroj: Shutterstock

Novela zákonníka práce priniesla zmeny aj v zamestnávaní na dobu určitú ako aj v skúšobnej lehote, ktorým sme sa venovali v predchádzajúcom článku  Zmenia sa pravidlá pri nástupe do zamestnania.

Na dlhšiu dovolenku postačí vek

Štandardná zákonná dĺžka dovolenky štyri týždne pre bežného zamestnanca sa nemení. Mení, alebo lepšie ruší sa podmienka, pre nárok na dovolenku v dĺžke piatich týždňov. Zatiaľ čo po starom musel zamestnanec zdokladovať, že má odpracovaných aspoň 15 rokov, podľa nového je jedinou podmienkou, aby ste v najneskôr danom kalendárnom roku dovŕšili 33 rokov. Ak túto podmienku splníte, automaticky vám vznikne nárok na dovolenku v dĺžke najmenej piatich týždňov. Táto zmena, hoci je súčasťou novely pracovného kódexu, platiť bude až od januára budúceho roka, aby sa zamestnávatelia stihli na zmeny pripraviť.

V prípade, že si dovolenku nemôžete čerpať kvôli práceneschopnosti, alebo vám zamestnávateľ v danom roku neurčí jej čerpanie, budete si ju môcť vyčerpať v nasledujúcom roku. Výhodu, ktorú dnes majú iba zamestnanci na materskej alebo rodičovskej dovolenke, tak po novom získajú všetci zamestnanci.

Zamestnávateľ môže tiež z prevádzkových dôvodov nariadiť hromadné čerpanie dovolenky, alebo celozávodné voľno. Jeho trvanie môže byť od septembra až tri týždne, teda o týždeň viac ako doteraz. Podmienkou však je, aby zamestnávateľ oznámil zamestnancom plánovanú odstávku výroby šesť mesiacov vopred.

V ústrety rodičom

Novela zákona mení tiež spôsob čerpania rodičovskej dovolenky. Rodič si po dohode so zamestnávateľom môže rozložiť rodičovskú dovolenku do piatich rokov veku dieťaťa, alebo do ôsmich rokov v prípade nepriaznivého zdravotného stavu dieťaťa. Po starom to boli tri, resp. šesť rokov. Ministerstvo chce týmto spôsobom umožniť rodičom tráviť viac času so svojim dieťaťom, kedy im to najviac vyhovuje.

Okrem toho môžu rodičia od septembra využívať nový inštitút – tzv. delené pracovné miesto. Zamestnávateľ rozdelí jedno pracovné miesto medzi dvoch pracovníkov, pričom je na dohode týchto zamestnancov, akým spôsobom si prácu rozdelia.

Podobným opatrením, ktoré zavádza novela pre zvýšenie flexibility práce, je konto pracovného času alebo tiež flexikonto. Toto, hoci sa v praxi v niektorých podnikoch využíva už dlhšie, sa súčasťou pracovného kódexu stáva až teraz. Vďaka nemu môže zamestnávateľ rozvrhnúť pracovný čas zamestnancovi podľa aktuálnej potreby práce v určitom období. Napríklad, pracovná doba sa skráti keď je potreba práce nižšia, a naopak.

Prácu nadčas môžete odmietnuť

V práci môžeme od septembra tráviť viac času. Zamestnávateľ totiž po novom môže požadovať od zamestnanca, aby odpracoval ročne až 400 hodín nadčasov, pričom na to nebude potrebovať „vážne dôvody“, tak ako tomu bolo doteraz. Vedúci pracovníci môžu počas roka odpracovať až 550 hodín nadčasov. Prácu nadčas však môžu odmietnuť pracovníci v zdravotníctve starší ako 50 rokov, čo je tiež novinka. Títo pracovníci môžu rovnako odmietnuť prácu v noci. U ostatných pracovníkov existovala pri nočnej práci iba podmienka, že po týždni nočnej práce musí nasledovať týždeň práce cez deň, s výnimkou niektorých povolaní. Od septembra už možno pracovať v noci aj dva týždne po sebe. Dlhšie ako dva týždne nočnej práce po sebe je možné pracovať iba na základe písomnej dohody so zamestnávateľom.

Novelizovaný pracovný kódex ošetruje aj poskytovanie náhradného voľna za prácu nadčas. Hoci forma náhrady za nadčas naďalej zostáva na dohode, zavádza sa pravidlo, že zamestnávateľ musí poskytnúť zamestnancovi náhradné voľno najneskôr do dvanástich mesiacov.

Ondrej Lehocký

 Ďalšie články autora.

Najvýhodnejšie cestovné poistenie

Chcem sa poistiť

Naša online kalkulačka vám umožní porovnať ceny a podmienky rôznych poisťovní, aby ste mohli cestovať bez starostí.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Ako založiť firmu: Akú formu podnikania zvoliť, aby sa to oplatilo?

19. 11. 2024 | Redakce

Ako založiť firmu: Akú formu podnikania zvoliť, aby sa to oplatilo?

Začínate podnikať a váhate, či si zvoliť živnosť alebo obchodnú spoločnosť? Výber správnej formy podnikania závisí od vašich potrieb, financií a plánov. Poradíme vám, kedy sa oplatí... celý článok

Minimálne odvody 2025: Koľko peňazí zaplatia štátu živnostníci?

13. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Minimálne odvody 2025: Koľko peňazí zaplatia štátu živnostníci?

Minimálne odvody pre SZČO sa v roku 2025 zvýšia o viac ako 30 eur. Tento nárast je priamym dôsledkom rastúcej priemernej mesačnej mzdy, ktorá v roku 2023 dosiahla 1 430 eur. Na základe... celý článok

Sociálna poisťovňa pripomína živnostníkom: Máte posledné hodiny na splnenie dôležitej povinnosti

7. 11. 2024 | Redakcia

Sociálna poisťovňa pripomína živnostníkom: Máte posledné hodiny na splnenie dôležitej povinnosti

Sociálna poisťovňa upozorňuje živnostníkov a iné SZČO, ktoré odložili daňové priznanie na jún 2024, na kľúčový termín 8. novembra 2024. V tento deň musia uhradiť prvú platbu novovymedzeného... celý článok

Kedy musí byť konateľ zároveň zamestnancom s.r.o.?

7. 11. 2024 | Barbora Magočová

Kedy musí byť konateľ zároveň zamestnancom s.r.o.?

Podnikáte prostredníctvom s.r.o.? Potom možno premýšľate aj nad tým, či pre vás bude lepšie zostať len konateľom alebo by ste sa v spoločnosti mali aj zamestnať. Možno vás však prekvapí,... celý článok

Oplatí sa zamestnať alebo byť SZČO? Expert ukázal šokujúce porovnanie

21. 10. 2024 | Ivana Sladkovská

Oplatí sa zamestnať alebo byť SZČO? Expert ukázal šokujúce porovnanie

Oplatí sa byť na Slovensku ešte zamestnancom? Známy expert na dane a odvody ukázal príklad, v ktorom firma vynaloží na prácu dvoch ľudí rovnaké množstvo peňazí, no jeden z nich dostane... celý článok