V prvom rade treba mať jasno v tom, v čom chceme podnikať. Zoznam odporúčaných voľných, remeselných a viazaných živností je dostupný napríklad na stránkach Ministerstva vnútra SR. Výber predmetov činností starostlivo zvážte, za každý jeden treba zaplatiť poplatok – pri voľnej živnosti je to 5 eur a pri viazanej živnosti 15 eur. Keďže nie každá činnosť môže byť živnosťou, je dobré poradiť sa o tej svojej s vyškolenými pracovníkmi úradu. Pre každý zvolený predmet činnosti vám živnostenský úrad vystaví osvedčenie o živnostenskom oprávnení.
Koncesné živnosti sú už minulosťou
Podľa charakteru činnosti, ktorú budeme vykonávať, si vyberieme druh živnosti. Od minulého roka sa už živnosti nedelia na ohlasovacie a koncesované, ale rozlišujeme medzi remeselnými, viazanými a voľnými živnosťami. Na prevádzkovanie remeselnej živnosti potrebujete odbornú spôsobilosť preukázať vyučením v odbore, pri viazanej živnosti je síce tiež potrebná odbornosť, ale môže byť získaná iným spôsobom. Pri voľnej živnosti preukazovať odbornosť nemusíte.
Ďalej je potrebné zvoliť si obchodné meno, pod ktorým chcete podnikať. Pri obchodných menách fyzických osôb sa zvyčajne uvádza meno a priezvisko, za ktorým môže, ale nemusí nasledovať názov firmy. Napríklad Pavol Kováč - Satelitná technika.
Formulár pre registráciu do živnostenského registra nájdete buď na stránke Ministerstva vnútra, alebo priamo na obvodnom živnostenskom úrade.
V ohlásení uvediete*:
- meno a priezvisko, bydlisko, rodné číslo, a údaj, či vám súd alebo správny orgán uložil zákaz činnosti týkajúci sa prevádzkovania živnosti
- meno a priezvisko, akademický titul, bydlisko, rodné priezvisko, štátnu príslušnosť, miesto narodenia, pohlavie, rodné číslo a údaj, či vám súd alebo správny orgán uložil zákaz činnosti týkajúci sa prevádzkovania živnosti
- obchodné meno
- predmet podnikania
- identifikačné meno organizácie, ak bolo pridelené
- miesto podnikania
- adresy prevádzkarní, ak sú zriadené
- dobu ukončenia podnikania, ak zamýšľate prevádzkovať živnosť len po dobu určitú
- deň začatia živnosti, ak zamýšľate prevádzkovať živnosť neskorším dňom ako dňom ohlásenia.
*Zdroj: Slovenský živnostenský zväz
Na úrad stačí prísť iba raz
Vyplnené tlačivo zaneste spolu s občianskym preukazom a kolkami na živnostenský úrad. Ak splníte všetky podmienky, úrad vám vydá osvedčenie o živnostenskom oprávnení do piatich pracovných dní.
Od roku 2007 fungujú živnostenské úrady ako tzv. jednotné kontaktné miesta. Ich cieľom je odbremeniť začínajúcich podnikateľov od administratívnej záťaže a uľahčiť tak štart podnikania. Úrad napríklad za vás požiada o výpis z registra trestov, prihlási vás ako fyzickú osobu-podnikateľa do zdravotnej poisťovne a tiež vás prihlási na daňový úrad pre platenie dane z príjmov fyzických osôb. Výšku preddavkov na zdravotné poistenie však musíte ohlásiť zdravotnej poisťovne sami, a to do ôsmich dní od vydania živnostenského osvedčenia.
V prvom roku sociálne odvody neplatíte
Užitočné je založiť si osobitný podnikateľský účet, z ktorého budete uhrádzať preddavky. Oddelenie podnikateľských od osobných financií má význam najmä z dôvodu vedenia účtovníctva. Založenie účtu ste povinní nahlásiť daňovému úradu do 15 dní.
Keďže začínajúci živnostník je prvý rok oslobodený od platenia sociálnych odvodov, do Sociálnej poisťovne chodiť nemusíte. Odvody si však môžete platiť dobrovoľne. Sociálne poistenie v ďalších rokoch podnikania je povinné ak príjmy živnostníka v predchádzajúcom roku prekročia 12-násobok vymeriavacieho základu.