Po tom, čo novelu v júli schválil parlament a podpísal prezident už nič nebráni tomu, aby zákon mohol začiatkom septembra vstúpiť do platnosti. Niektoré ustanovenia týkajúce sa dovoleniek však budú účinné až od 1.1.2012, aby mali zamestnávatelia možnosť sa na zmenu pripraviť.
Skúšobná doba môže byť dlhšia
Trojmesačná skúšobná doba po nástupe pre bežného zamestnanca zostáva zachovaná, zavedie sa však možnosť najviac šesťmesačnej skúšobnej doby pre vedúcich pracovníkov. Skúšobná doba však môže byť pre obe skupiny ešte o tri mesiace dlhšia, ak je to ustanovené v kolektívnej zmluve. Novela tiež zavádza zásadu, podľa ktorej zamestnávateľ nemôže v skúšobnej dobe bez udania dôvodu prepustiť tehotnú ženu, matku do deviateho mesiaca po pôrode a dojčiacu ženu. Urobiť tak bude môcť iba písomne a z dôvodu, ktorý nesmie súvisieť s jej tehotenstvom alebo materstvom.
Buď odstupné, alebo výpovedná lehota
Novela prináša zmeny aj v dĺžke výpovednej lehoty. Tá sa pri krátkych pracovných úväzkoch do jedného roka zníži zo súčasných dvoch mesiacov na jeden mesiac. Pri pracovných pomeroch od jedného do piatich rokov bude výpovedná lehota dva mesiace, v prípade úväzkov dlhších ako päť rokov bude trojmesačná. Zároveň sa zruší súbeh výpovednej doby a odstupného. Výška odstupného bude v závislosti od dĺžky úväzku od jedného do troch mesačných platov, oproti súčasným štyrom až šiestim.
Vyššia flexibilita pri dočasných úväzkoch
Zatiaľ čo dnes možno uzavrieť zmluvu na dobu určitú najviac na obdobie dvoch rokov, po novom to budú tri roky. V rámci týchto troch rokov pritom bude možné tento úväzok predĺžiť alebo opätovne dohodnúť najviac trikrát, oproti súčasným dvom. Pri niektorých profesiách ako sú vysokoškolskí zamestnanci alebo pracovníci vo vede a výskume bude možné pracovnú zmluvu na dobu určitú predĺžiť aj viackrát.
Dlhšia dovolenka bez dokladovania
Po novom bude mať každý zamestnanec, ktorý dovŕši najneskôr v danom kalendárnom roku 33 rokov, automaticky nárok na dovolenku v dĺžke najmenej päť týždňov. V súčasnosti má zamestnanec v tomto veku nárok na dovolenku v dĺžke piatich týždňov až po zdokladovaní, že už odpracoval 15 rokov. Opatrenie však bude účinné až od januára 2012, aby sa zamestnávatelia stihli na zmeny pripraviť.
Rodičovská dovolenka až do ôsmich rokov
Voľnejší bude zákon aj pri čerpaní rodičovskej dovolenky. Od septembra si už rodič nebude musieť vyčerpať rodičovskú dovolenku do troch rokov veku dieťaťa, resp. do šiestich v prípade nepriaznivého zdravotného stavu dieťaťa. Po novom si ju po dohode so zamestnávateľom bude môcť rozložiť na päť rokov, resp. osem rokov. „Budú tak môcť stráviť viac času s dieťaťom, keď to najviac potrebuje, a kedy to rodičom vyhovuje, napríklad počas letných prázdnin,“ uvádza ministerstvo.
Ďalšie zmeny
V snahe uľahčiť situáciu pracujúcim rodičom zavádza ministerstvo aj nový druh pracovného pomeru, tzv. delené pracovné miesto. Ide o jedno pracovné miesto, ktoré bude môcť zamestnávateľ rozdeliť medzi dvoch pracovníkov. Záležať bude na dohode týchto dvoch zamestnancov, akým spôsobom si prácu rozdelia.
Novela tiež zavádza konto pracovného času, vďaka ktorému bude môcť zamestnávateľ rozvrhnúť zamestnancovi pracovný čas podľa skutočnej potreby práce v určitých obdobiach. Napríklad, v jednom týždni je práce viac, druhý týždeň je práce menej alebo aj žiadna.
Zmení sa aj práca nadčas. Za jeden rok bude môcť jeden zamestnanec odpracovať maximálne 400 hodín nadčasov, pri vedúcich pracovníkoch najviac 550 hodín. Umožnená bude práca v nočnej zmene aj na obdobie dlhšie ako dva týždne, avšak iba na základe písomnej dohody so zamestnávateľom. Zamestnanci v zdravotníctve starší ako 50 rokov budú môcť odmietnuť prácu nadčas alebo tiež prácu v noci.