Tomáš Chrenek patrí medzi najvplyvnejších podnikateľov v strednej Európe. S odhadovaným majetkom vo výške 2 miliárd eur sa v roku 2024 stal najbohatším Slovákom podľa rebríčka Forbes. Jeho podnikateľská cesta viedla cez hutnícky priemysel, zdravotníctvo a nehnuteľnosti, pričom jeho meno je spájané s úspešnými aj kontroverznými obchodmi.
V súčasnosti je jeho meno známe najmä v súvislosti so zdravotníctom a skupinou Agel. Sieť nemocníc v minulosti označil za „filantropiu“, no práve tento biznis mu v poslednej dobe zabezpečuje prítomnosť v rebríčku najbohatších Slovákov.
Začiatky v zahraničnom obchode
Tomáš Chrenek sa narodil v Nitre a vyštudoval zahraničný obchod na Vysokej škole ekonomickej v Bratislave. Počas socializmu pracoval v podniku zahraničného obchodu Kerametal, kde sa venoval dovozu železnej rudy pre československé hutníctvo. Táto skúsenosť mu poskytla cenné kontakty a prehľad o trhu s priemyselnými surovinami, čo neskôr využil pri budovaní vlastného podnikania.
„Aj keď prednášam na vysokých školách, hovorím, že najviac som sa v praxi naučil v PZO (podniku zahraničného obchodu, pozn. red.). Bol tam jednoduchý a racionálny systém,“ ozrejmil v roku 2002 pre magazín Trend.
Po páde socializmu spolu s partnermi založil spoločnosť Cosmotrade, ktorá sa venovala obchodovaniu s hutníckymi komoditami. Tento krok ho nasmeroval k strategickým obchodným príležitostiam, ktoré mu otvorili dvere k väčším investíciám.
Prelomový obchod so železiarňami
Najväčší zlom v jeho kariére však nastal v 90. rokoch, keď sa stal spoluvlastníkom Třineckých železiarní. Akcie kúpil od kontroverzného podnikateľa Milana Šrejbera, ktorý bol zapletený do aféry fiktívnych darov pre českú politickú stranu ODS. Napriek počiatočným pochybnostiam sa Chrenekovi podarilo stabilizovať železiarne a premeniť ich na prosperujúci podnik.
Třinecké železiarne sa pod jeho vedením stali jednou z najúspešnejších hutníckych spoločností v regióne. Vďaka modernizácii a efektívnemu manažmentu dokázali odolať výzvam globalizovaného trhu a posilniť svoju pozíciu medzi lídrami v odvetví.
„Po ukončení vnútornej konsolidácie sme sa z pôvodného počtu 18-tisíc zamestnancov dostali na šesťtisíc, a to už aj s niektorými novými závodmi, ktoré sme medzičasom získali, či už kúpou, alebo prenájmom,“ vyjadril sa v roku 2002 pre Hospodárske noviny.
Vstup na zdravotnícku scénu
V roku 2002 Tomáš Chrenek rozšíril svoje podnikateľské aktivity aj do oblasti zdravotníctva, keď založil skupinu Agel. Tento krok bol dôsledkom jeho vízie, že efektívny zdravotnícky systém by mal spojiť verejné a súkromné financovanie, čím sa stane udržateľným a kvalitným.
Skupina Agel sa postupne stala najväčšou zdravotníckou sieťou v strednej Európe a ovládla nemocnice v Česku a na Slovensku. Chrenek sa zameral na strategické akvizície, ktoré umožnili rýchly rozvoj siete a zabezpečili kvalitnú zdravotnú starostlivosť pre širokú verejnosť.
Vďaka tomuto podnikateľskému kroku sa Agel stal dominantným hráčom v regióne, pričom jeho systém poskytovania zdravotnej starostlivosti je dnes uznávaný pre svoju efektivitu a vysokú úroveň. Týmto spôsobom sa Tomáš Chrenek stal jedným z najvýznamnejších lídrov v oblasti zdravotníctva v strednej Európe.
Kritika a kontroverzie Tomáša Chreneka
Chrenek, ktorý je považovaný za úspešného podnikateľa, čelil však nejednej kritike počas svojej kariéry. Bol často spájaný s politikmi, najmä v súvislosti s Moravia Energo. V roku 2007, keď sa objavila kauza rýchleho zbohatnutia bývalého českého premiéra Stanislava Grossa, sa ukázalo, že práve on mal v tejto spoločnosti podiel.
Neskôr sa objavili aj jeho väzby na ďalších politikov, vrátane sponzorovania prezidentského kandidáta Jana Fischera a jeho priateľských vzťahov s ministrom Ivanom Langerom.
Chrenekova skupina Agel, ktorá vlastní nemocnice v Česku a na Slovensku, sa tiež dostala do konfliktu, a to so zdravotnými poisťovňami. S jeho menom sa spájali aj rôzne výhodné zákazky a obvinenia z nejasných obchodných praktík v zdravotníckom sektore.
Okrem toho bol tiež často spájaný s exministerkou zdravotníctva Zuzanou Dolinkovou. Tvrdenia o ich stretnutiach a možnom ovplyvnení nominácií v štátnom zdravotníctve vyvolali kritiku zo strany opozície aj koaličných partnerov.
Predseda SNS Andrej Danko otvorene obvinil „oligarchov“ z neprimeraného vplyvu na zdravotnícky sektor. Agel tieto tvrdenia rázne odmietol a označil ich za konšpirácie. Hovorkyňa Eva Peterová zdôraznila, že nominácie do štátnych funkcií sú mimo záujmu spoločnosti, ktorá sa zameriava na skvalitnenie zdravotnej starostlivosti.
Jedným z najväčších krachov v jeho kariére bol bankrot firmy Moravia Energo, ktorá v dôsledku hospodárskej krízy zanechala dlhy v hodnote takmer päť miliárd korún. K záchrane firmy sa však nepripojil, a jeho ďalšie podniky z toho profitovali.
Politické a podnikateľské prepojenia
Chrenek neustále čelil obvineniam z prepojení na politiku a získavania výhodných štátnych zákaziek, najmä v súvislosti so zdravotníckym biznisom. V roku 2014 bol Agel obvinený z krytia vlastníckej štruktúry a obchodovania cez schránkové firmy. Tieto kontroverzie však nebránili jeho ďalšiemu rastu a vplyvu v podnikateľskej sfére.
Napriek tomu, že Tomáš Chrenek pred viac ako dvadsiatimi rokmi tvrdil, že podnikanie na Slovensku ho nepriťahuje, dnes sa tu úspešne angažuje nielen v zdravotníctve, ale aj v ďalších oblastiach.
Je majiteľom známeho Kernovho domu na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave a stojí aj za sieťou predajní Pet Center, ktoré sa špecializujú na potreby pre domácich miláčikov.
V minulosti sa dokonca zaujímal aj o košické železiarne, ktoré považoval za vhodný doplnok k tým v Třinci, avšak rokovania sa neuskutočnili.
Filmové štúdiá a televízia Barrandov
V Česku vlastní filmové štúdiá AB Barrandov a zohral kľúčovú rolu pri zakladaní televízie Barrandov, ktorú neskôr predal podnikateľovi Jaromírovi Soukupovi.
Zaujímavý je aj jeho post honorárneho konzula Kostariky na Slovensku a jeho vášeň pre poľovníctvo. Pri príležitosti svojich päťdesiatych narodenín dostal od priateľov z Třineckých železiarní dar v podobe lovu ľadového medveďa. Po zistení, že ho čaká náročná a dlhá cesta, sa však rozhodol vymeniť túto výpravu za lov bieleho leva,uvádza Sme.
Aj keď sa v posledných rokoch drží skôr v pozadí, jeho podnikateľský vplyv sa rozrastá a je stále silnejší, nielen v Česku, ale aj na Slovensku. Forbes ho v minulom roku označil za najbohatšieho Slováka, pričom jeho majetok odhadol na dve miliardy eur.
Natália Stašíková
Prispievateľka portálu Peniaze.sk. Venuje sa ekonomickým témam a natívnemu obsahu. Ďalšie články autora.