Vplyvom hospodárskej krízy sa nezamestnanosť minulý rok prudko zvyšovala. Od marca 2010 dochádzalo ku klesajúcej tendencii. V septembri 2010 bol opäť zaznamenaný rast nezamestnanosti na úrovni 12,42%. Mnohí sa snažia zamestnať aspoň na skrátený pracovný úväzok alebo prácovať na základe osvedčenia o živnostenskom podnikaní.
Príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť je poskytovaný Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny (ďalej iba Úrad práce) v zmysle §49 zákona č. 5/2004 Z.z. o službách zamestnanosti v znení neskorších predpisov. Príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť je nástrojom aktívnych opatrení na trhu práce na podporu vytvárania pracovných miest formou samozamestnania. Je určený na úhradu nákladov súvisiacich so samostatnou zárobkovou činnosťou, je nenávratný, poskytuje sa formou jednorazovej paušálnej platby zo zdrojov štátneho rozpočtu a ESF, je právne nárokovateľný.
Aké sú podmienky na získanie príspevku otvorení živnosti?
Každý uchádzač o zamestnanie, ktorý je evidovaný na Úrade práce najmenej 3 mesiace môže o tento príspevok žiadať.
Ako by ste mali postupovať, aby ste príspevok obdržali?
- Požiadajte o príspevok písomne v územnom obvode, kde začnete prevádzkovať samostatnú zárobkovú činnosť.
- Následne budete musieť absolvovať prípravu na začatie vykonávania alebo prevádzkovania samostatnej zárobkovej činnosti, vrátane praktickej prípravy podnikateľského zámeru, stratégie prípravy a rozvoja podnikania.
- Po absolvovaní prípravy nasleduje vyhotovenie podnikateľského zámeru s predpokladanými nákladmi z vašej strany.
- Predložíte príslušnému Úradu práce kópiu osvedčenia o živnostenskom podnikaní.
- Ďalej s Úradom práce uzatvoríte dohodu o poskytnutí príspevku, v ktorej sa zaväzujete, že začnete vykonávať samostatnú zárobkovú činnosť a budete ju vykonávať nepretržite najmenej dva roky v súlade s predloženou žiadosťou, podnikateľským zámerom a jeho kalkuláciou nákladov.
- Príspevok je možné opätovne poskytnúť najskôr po uplynutí troch rokov odo dňa nasledujúceho po uplynutí dvoch rokov od začatia prevádzkovania alebo vykonávania SZČ, na ktorú bol príspevok poskytnutý.
Dohoda o poskytnutí príspevku obsahuje najmä:
- druh samostatnej zárobkovej činnosti,
- maximálnu výšku príspevku,
- spôsob poskytovania príspevku,
- dátum začatia prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti,
- spôsob a lehotu na preukázanie použitia poskytnutého príspevku,
- spôsob vrátenia príspevku alebo jeho časti v prípade nesplnenia dohodnutých podmienok,
- záväzok uchádzača o zamestnanie, že oznámi úradu každú zmenu dohodnutých podmienok najneskôrdo 30 kalendárnych dní.
Štruktúra podnikatelského plánu pri žiadosti o príspevok pri začatí podnikaniaV skutočnosti neexistuje žiadna univerzálna šablóna podnikateľského plánu. Dôvodom je rozmanitosť podnikania a s tým súvisiace i špeciálne požiadavky, ktoré prinášajú jednotlivé situácie v podnikaní.
Na základe odbornej literatúry sa odporúča následovná štruktúra častí podnikateľského plánu:
- Zhrnutie ("Executive Summary"), 1. Manažment, 2. Produkt/služba, 3. Marketing, 4. Výroba, 5. Finančné projekcie, 6. Kapitálová potreba, 7. Riziká, Prílohy
Výška príspevku je pre jednotlivé regióny odlišná
Je závislá od celkovej ceny práce, typu regiónu oprávneného na poskytovanie štátnej pomoci a od priemernej miery evidovanej nezamestnanosti v okrese, v ktorom bude uchádzač vykonávať samostatnú zárobkovú činnosť. Zohľadňuje sa aj znevýhodnenie uchádzača.
Aktuálna miera nezamestnanosti je v mesiaci októbri na úrovni 12,3%. V okresoch s najvyššou nezamestnanosťou môžu dostať začínajúci živnostníci viac ako 3 700 eur. Úrady práce v Žiline, v Prešove a v Nitre informujú na svojich webových stránkach o týchto sadzbách pre jednotlivé okresy:
- okres Žilina 2 497, 38 eur
- okres Bytča a Kysucké Nové Mesto 3 902,16 eur
- okres Prešov 3 902,16 eur
- okres Nitra a Zlaté Moravce 2 497,38 eur