Patrik Tkáč začínal s podnikaním v 90.rokoch na kupónovej privatizácii. Dnes sa spoločne so svojím otcom objavuje na tretej pozícii najbohatších Slovákov. Za posledný rok si polepšili a ich majetok stúpol na 1,89 miliardy eur, čím sa najnovšie umiestnili v rebríčku top 3 najbohatších ľudína Slovensku. Veľká časť ich financií pochádza z J&T Finance Group, kde majú najväčší podiel.
Patrik ako spoluzakladateľ spomínanej finančnej skupiny J&T koncom augusta zmenil dokonca pozíciu. Skončil na pozícii predsedu predstavenstva J&T Banky a ujal sa funkcie predsedu predstavenstva bankového holdingu J&T Finance Group. Ten ako zastrešujúca organizácia vlastní a riadi banky a finančné inštitúcie celej skupiny, uvádza Trend.
Prvé kroky v biznise
Patrik Tkáč sa narodil v roku 1973 v Bratislave do rodiny finančníka Jozefa Tkáča, ktorý mal veľký vplyv na jeho ďalší kariérny smer. Už od mladosti bol obklopený biznisom a zo všetkých strán vnímal podnikateľský svet.
Po gymnáziu sa rozhodol pokračovať v štúdiu na Ekonomickej univerzite v Bratislave, kde nadviazal priateľstvo a partnerstvo so spolužiakom Ivanom Jakabovičom. Toto priateľstvo neskôr prerástlo do jedného z najúspešnejších podnikateľských spojení na Slovensku.
Ich prvým podnikateľským projektom bola skupina J&T, ktorú založili v roku 1994. Vtedy ešte nemali ani zďaleka predstavu o tom, kam ich ambície povedú. Prvé významné peniaze zarobili na špecifickom projekte počas návštevy pápeža Jána Pavla II. na Slovensku v roku 1990, keď sa rozhodli predávať džúsy na zhromaždení.
Tento počin sa ukázal ako veľmi úspešný, keď sa im podarilo predať nápoj za dvojnásobnú cenu, než bola jeho bežná hodnota. Tento prvý úspech sa stal základom pre ich ďalší rast.
Cesta ku kupónovej privatizácii
V priebehu 90. rokov sa začala formovať éra kupónovej privatizácie, ktorá mala zásadný vplyv na rozvoj slovenských podnikateľských gigantov. Tkáč s Jakabovičom sa chopili príležitosti a rozhodli sa investovať do akcií, ktoré získavali prostredníctvom kupónových kníh. Tento krok im priniesol prvý veľký zisk – až milión korún. Získané prostriedky umožnili, aby sa im podnikateľské impérium začalo stabilizovať a rásť.
„Ja som bol na začiatku skôr kreatívec, ktorý to hnal dopredu. Ivan dával pozor, aby sme nešli do problémov,“ povedal Patrik pre portál Finweb.
V tomto období sa Tkáč naučil o hodnote investícií a začal sa zameriavať na dlhodobé podnikateľské možnosti. Na začiatku mu pomohla aj podpora jeho otca Jozefa, ktorý poskytol Tkáčovi s Jakabovičom pôžičku na rozbeh ich biznisu. Táto finančná injekcia bola kľúčová pre stabilizáciu a neskorší rozvoj ich spoločného podnikania.
Nafta Gbely a veľké zisky
Jedným z hlavných krokov vpred pre Tkáča a Jakaboviča bola investícia do Nafty Gbely. Táto investícia ich posunula na úplne novú úroveň a priniesla im zisk vo výške viac ako 600 miliónov korún.
Vďaka tejto investícii sa ich podnikanie začalo výrazne rozrastať a stabilizovať. Postupne si začali budovať silné portfólio v oblasti energetiky, ktoré im prinieslo ďalšie zisky a pomohlo im vybudovať základy pre ďalšie podnikateľské kroky.
Vzostup J&T Banky
Na začiatku 21. storočia sa Tkáč a Jakabovič začali viac zameriavať na finančné služby, a tak sa rozhodli posilniť svoju pozíciu v bankovom sektore. V roku 2001 vznikla J&T Banka, ktorá sa postupne stala jednou z najdôležitejších finančných inštitúcií na Slovensku.
J&T Banka neustále napreduje a v posledných rokoch sa zameriava na emisie podnikových dlhopisov, ktoré sa stali veľmi populárne. V roku 2019 banka vydala 17 emisií dlhopisov s celkovou hodnotou viac ako miliardu eur, uvádza Forbes.
Pod vedením Tkáča a jeho dlhoročného partnera Jakaboviča sa J&T rozdelila na štyri holdingy, ktoré dnes zastrešujú realitné projekty, hotelové investície, financie a aktivity vo Vysokých a Nízkych Tatrách.
Vlastnil Spartu a má dosah aj na médiá
Významným míľnikom Tkáča bolo aj vlastníctvo futbalového klubu Sparta Praha od roku 2004, ktorú neskôr prevzal český podnikateľ Daniel Křetínský, Tkáčov partner v mnohých ďalších projektoch.
Na konte má aj podiel vo firma Czech Media Invest (CMI), ktorú ovláda spoločne Danielom Křetínským. Pred rokom sa dokonca stali vlastníkom 45 % podielu vo francúzskej firme, ktorá produkuje videá a šíri ich na sociálnych sieťach, informoval o tom francúzsky hospodársky denník Les Echos.
Československá spolupráca
Tkáč a Křetínský sú dôkazom, že československá spolupráca môže dosiahnuť globálny úspech. Spoločne riadia spoločnosť EP Global Commerce, významného hráča na poli akvizícií, a sú akcionármi Energetického a priemyselného holdingu (EPH), ktorý má významné postavenie v slovenskej energetike.
Ide o „akvizičnú skupinu spoločností, kontrolovanú Danielom Křetínským. Ten v súčasnej dobe vlastní 53 % jej akcií a jedná vo vzájomnej zhode s Patrikom Tkáčom, ktorý je so 47 % podielom druhým akcionárom spoločnosti,“ píše sa na stránke EP Global Commerce.
Nakupovali aj počas krízy
Rok 2020 sa pre Křetínskeho a Tkáča niesol v znamení úspechu, a to napriek tomu, že koronakríza zasiahla mnohé firmy a spôsobila pokles na trhoch. Kým iní zápasili o prežitie, oni ďalej rozširovali svoje portfólio.
Medzi ich najvýznamnejšie investície patrili akcie reťazca Macy’s a podiel v americkej spoločnosti Foot Locker, ako uvádza Forbes.
Fond Vesa Equity Investment, ktorý založili, sa stal ich hlavným nástrojom pre strategické investície. Jeho webová stránka pripomína dizajn spoločnosti EP Global Commerce, ktorá je tiež spojená s ich aktivitami.
V čase, keď nakupovali akcie Macy’s, sa spoločnosti nedarilo – ohlásila zatváranie 125 predajní a rušenie tisícok pracovných miest, píše CNBC. Akcie vtedy dosahovali hodnotu približne 5,4 dolára. S postupným otváraním predajní ich cena presiahla 10 dolárov, čo prinieslo Křetínskemu a Tkáčovi značné zisky, hoci presný čas predaja nie je známy.
Vo Foot Lockeri sa Vesa Equity Investment stala štvrtým najväčším podielnikom, pričom za akcie zaplatila 154,5 milióna eur.
Investovali však aj do tradičných značiek – napríklad britskej Royal Mail, založenej v roku 1516 Henrichom VIII. Podľa denníka E15 vlastnili v roku 2020 až 13 % spoločnosti, čím sa stali najväčšími akcionármi.
Tkáč ukázal počas pandémie aj svoju štedrosť. Už v marci 2020 darovali jeho spoločnosti J&T a EPH dva milióny respirátorov N95 na pomoc Slovensku a Česku.
Známy aj z developerského sveta
J&T sa aktívne angažuje v developerských projektoch. Tie delí do viacerých kategórií: medzi multifunkčné patria Nové Lido, Eurovea 2, Klingerka či River Park. V oblasti administratívnych projektov vynikajú East Tower, Landererova 12 a Javor Praha. Medzi rezidenčné projekty sa radia Ovocné sady v Trnávke, Zelené Terasy Devín a rezidencia Kampa.
Medzi hotelové projekty patria špičkové hotely po celom svete. Na Slovensku sa radia k developerom hotelov Kempinski vo Vysokých Tatrách a DoubleTree By Hilton v Košiciach. Skupine stále patrí päťhviezdičkový Hotel Baltschug Kempinski Moscow, ktorý sa nachádza v historickom centre Moskvy a ponúka výhľad na Kremeľ a Červené námestie, no J&T Banka v roku 2023 opustila ruský trh a skupina v súčasnosti spomínaný hotel predáva.
Investoval aj do logistických a priemyselných projektov, ku ktorým patria – haly v Trnave, Nitre či v Ilave. V portfóliu má aj nejeden retailový projekt, napríklad nákupné centrum Eperia v Prešove.
Súkromie a luxus
S úspechom a bohatstvom prichádza aj zmysel pre luxus. Patrik Tkáč nie je len finančník, ale aj človek, ktorý si potrpí na luxusný životný štýl. V roku 2018, keď sa jeho rodina rozrástla o dve deti, sa rozhodol postaviť luxusnú haciendu na Devíne, ktorá sa nachádza na vrchole kopca a ponúka nádherný výhľad na Devín a okolitú prírodu.
Cena nehnuteľnosti sa odhaduje na 4 až 6 miliónov eur a nehnuteľnosť je vybavená bazénom, wellnessom a dokonca aj vlastným vinárstvom.
„Bez bližšieho pohľadu je nemožné stanoviť presnú cenu. Vzhľadom na pozemok, nadštandard prevedenia a pravdepodobne aj nadštandard vybavenia je cena nehnuteľnosti na úrovni 4 – 6 mil. eur, a možno aj viac. Je zjavné, že ide o riešenie na mieru klienta a obdobnú nehnuteľnosť by sme ťažko hľadali,“ povedal pred pár rokmi Novému Času Martin Lazík, ktorý sa zaoberá nehnuteľnosťami
Haciendu navrhovali architekti z jeho obľúbeného štúdia GFI, ktoré sa podieľa aj na výstavbe ďalších prestížnych projektov, ako sú Eurovea 2 alebo Grand Hotel Kempinski vo Vysokých Tatrách.
Patrik Tkáč je známym milovníkom vína, vo Francúzsku, v oblasti Bordeaux preto vyrástol jeho „srdcový“ projekt, vinárstvo Le Dôme. Na unikátnej stavbe sa podieľali aj slovenskí dizajnéri a výrobu vína tu má pod palcom majster Jonathan Maltus.
Zveľaďuje Devín
Okrem haciendy Tkáč investuje aj do miestnych projektov. V roku 2021 spustil inovatívny projekt nonstop potravín „Potraviny od našich“. Ako naznačuje samotný názov, prevádzka sa špecializuje na tradičné slovenské produkty, ktoré kladú dôraz na kvalitu, zdravie a poctivú výrobu.
Podnikateľská aktivita Patrika Tkáča týmto nekončí. Hoci je známy predovšetkým ako spoluzakladateľ finančnej skupiny J&T, jeho záujmy sa v posledných rokoch výrazne rozšírili. V Devíne, kde je „doma“, rozbehol aj luxusnú reštauráciu Eck a vináreň.
Vrtuľník a netypická doprava
Súkromné záležitosti Patrika Tkáča nikdy neboli veľkým tajomstvom, milionár sa rád popýši najnovšími „vychytávkami“ na sociálnych sieťach. Jedným z najväčších luxusov, ktoré si Tkáč zaobstaral, je vrtuľník. Ide o špičkový model vrtuľníka Airbus Eurocopter Half 145 Mercedes - Benz s úpravou AMG, ktorý patrí medzi najprestížnejšie helikoptéry v strednej triede. Údajne ním lieta nielen po Bratislave, ale aj do Tatier a do zahraničia.
„Kedysi sme jednali vo Východoslovenských železiarňach a chceli sme tam prísť ako páni. Tak sme si na štyridsať minút požičali lietadlo. Zmenilo nám to život,“ cituje Tkáča Plus 7 dní.
Tkáč si svoje podnikanie neustále vychutnáva a hľadá nové možnosti, ako expandovať do rôznych oblastí. Okrem toho, že investuje do nehnuteľností, financií a energetiky, stále sa zameriava na nové príležitosti, ktoré môžu priniesť zisky a hodnotu. Jeho najnovším projektom je Dius AI postavený na umelej inteligencii.
Tkáčova úspešná kariéra je dôkazom jeho podnikateľského ducha a schopnosti správne identifikovať príležitosti, ktoré mu pomohli stať sa jedným z najbohatších Slovákov.
Natália Stašíková
Prispievateľka portálu Peniaze.sk. Venuje sa ekonomickým témam a natívnemu obsahu. Ďalšie články autora.