Pracujete na živnostenský list? Aké to prináša výhody a nevýhody?

Miriam Tinková | rubrika: Článok | 2. 11. 2010
Čo robiť v situácii, keď firma od vás vyžadujeprácu na živnostenský list? Poznáte výhody a nevýhody tohto typu podnikania? Existuje nejaká formapríspevku v prípade, že som vedený na Úrade práce?
Pracujete na živnostenský list? Aké to prináša výhody a nevýhody?

Zdroj: Shutterstock

Pri práci na základe osvedčenia o živnostenskom oprávnení, hovoro aj živnostenského listu, vzniká  vzťah dodavateľsko – odberateľský.  Zadavateľ práce, je v podstate niekto ako zamestnávateľ, ktorý však za vás v tomto prípade nemusí odvádzať sociálne a zdravotné poistenie a okrem toho ušetrí aj na administratíve.

Vlastník živnostenského oprávnenia je pracovník, ktorý vykonáva činnosť za účeľom zisku. Pri tejto činnosti mu ide zároveň o jeho hlavný príjem, protože musí sám podávať daňové priznanie, sám platiť dane, sám platiť zdravotné a sociálne poistenie. Má za seba teda hlavnú zodpovednosť a všetky príslušné úrady k svojej činnosti si musí vyriadiť sám. Za všetky záväzky si ručí tiež sám.

Pre viacerých je to nevýhoda veľmi zásadná, že si seba ako živnostníka nedokážu predstaviť.  Jednanie s úradmi, trvalé príkazy z bankovného účtu na platby poistného, vedenie účtovníctva kôli daniam. To všetko obnáša podnikanie na živnostenský list.  Zamestnanec firmy sa o tieto povinnosti nestará, protože hlavná zodpovednosť je na firme, teda na zamestnávateľovi.

Výhodou u živnostníka je, že odvádza nižšie dane či platby Sociálnej a zdravotnej poisťovni a z toho vyplýva, že dosahuje vyššie príjmy. Táto výhoda sa mení v  nevýhodu až v okamžiku choroby alebo odchodu do dôchodku. Medzi výhodu uvádzame, že pri podnikaní na živnosť  si môžete znížiť daňový základ, čo v prípade zamestnanca nie je možné. Takisto niekomu vyhovuje viac pracovná voľnosť. Nemusí každý deň chodiť do práce v ten istý čas a dodržiavať pracovnú dobu. Živnostník má v tom voľnosť a stanovuje si to sám. Medzi formu podpory patrí i oslobodenie od platenia odvodov v prvý rok podnikania.

Nevýhoda a zároveň aj odradenie od tohoto typu podnikania je povinnosť vedenia účtovníctva, vyhotovenie daňového priznania. Dá sa to naučiť, ale nie každý má k tomu predpoklady. V tom prípade sa častokrát využívajú služby externých účtovníkov.

Pre prehľad uvádzame jednotlivé výhody a nevýhody:

Výhody

  • pracovná voľnosť
  • svoje služby môžete poskytovať viacerým obchodným partnerom
  • výdaje súvisiace s prevadzkovaním živnosti si môžete odpočítať zo základu dane, čím si ho môžete znížiť
  • ušetríte na odvodoch – v prvý rok podnikania neplatíte odvody do Sociálnej poisťovne a odvody do zdravotnej poisťovne vám budú vypočítané z minimálnej mzdy a nie z aktuálního zárobku

Nevýhody

  • nízke odvody sa odzrkadlia v nižšom dôchodku
  • nižšia nemocenská v prípade choroby
  • za všetky záväzky ručíte celým svojím majetkom
  • nie ste chráneným výpovednou lehotou, nemáte zamestnanecké výhody
  • administratíva = vedenie účtovníctva, podanie daňového priznania alebo ročného zúčtovania zdravotného poistenia

Ste nezamestnaný a dostali ste pracovnú ponuku na živnostenský list?

V prípade, že ste vedený na Úrade práce v evidencii uchádzačov o zamestnanie viac ako 3 mesiace, zaviažete sa podnikať na viac ako 2 roky a absolvujete prípravu, je možné obdržať tento príspevok. Výška príspevku sa neustále mení, pretože sa mení aj priemerná cena práce a miera nezamestnanosti v jednotlivých okresoch, od ktorých sa odvíja. Zákon navyše stanovuje rozdiely aj podľa regiónov.

V bratislavskom kraji môže byť príspevok najviac 35% zo 16-násobku celkovej ceny práce. Tá sa vypočíta z priemernej mzdy zamestnanca v národnom hospodárstve za prvý až tretí štvrťrok predchádzajúceho kalendárneho roka. V ostatných krajoch príspevok predstavuje najviac 45% zo 16-násobku  celkovej ceny práce.

Miriam Tinková

 Ďalšie články autora.

Najvýhodnejšie cestovné poistenie

Chcem sa poistiť

Naša online kalkulačka vám umožní porovnať ceny a podmienky rôznych poisťovní, aby ste mohli cestovať bez starostí.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Ako založiť firmu: Akú formu podnikania zvoliť, aby sa to oplatilo?

19. 11. 2024 | Redakce

Ako založiť firmu: Akú formu podnikania zvoliť, aby sa to oplatilo?

Začínate podnikať a váhate, či si zvoliť živnosť alebo obchodnú spoločnosť? Výber správnej formy podnikania závisí od vašich potrieb, financií a plánov. Poradíme vám, kedy sa oplatí... celý článok

Minimálne odvody 2025: Koľko peňazí zaplatia štátu živnostníci?

13. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Minimálne odvody 2025: Koľko peňazí zaplatia štátu živnostníci?

Minimálne odvody pre SZČO sa v roku 2025 zvýšia o viac ako 30 eur. Tento nárast je priamym dôsledkom rastúcej priemernej mesačnej mzdy, ktorá v roku 2023 dosiahla 1 430 eur. Na základe... celý článok

Sociálna poisťovňa pripomína živnostníkom: Máte posledné hodiny na splnenie dôležitej povinnosti

7. 11. 2024 | Redakcia

Sociálna poisťovňa pripomína živnostníkom: Máte posledné hodiny na splnenie dôležitej povinnosti

Sociálna poisťovňa upozorňuje živnostníkov a iné SZČO, ktoré odložili daňové priznanie na jún 2024, na kľúčový termín 8. novembra 2024. V tento deň musia uhradiť prvú platbu novovymedzeného... celý článok

Kedy musí byť konateľ zároveň zamestnancom s.r.o.?

7. 11. 2024 | Barbora Magočová

Kedy musí byť konateľ zároveň zamestnancom s.r.o.?

Podnikáte prostredníctvom s.r.o.? Potom možno premýšľate aj nad tým, či pre vás bude lepšie zostať len konateľom alebo by ste sa v spoločnosti mali aj zamestnať. Možno vás však prekvapí,... celý článok

Oplatí sa zamestnať alebo byť SZČO? Expert ukázal šokujúce porovnanie

21. 10. 2024 | Ivana Sladkovská

Oplatí sa zamestnať alebo byť SZČO? Expert ukázal šokujúce porovnanie

Oplatí sa byť na Slovensku ešte zamestnancom? Známy expert na dane a odvody ukázal príklad, v ktorom firma vynaloží na prácu dvoch ľudí rovnaké množstvo peňazí, no jeden z nich dostane... celý článok