V dnešnej dobe je väčšia pravdepodobnosť ekologického priemyselného znečistenia než v minulosti a zasahuje stále viac priemyselných odvetví a oblasť služieb.
Povinnosť k ochrane pred enviromentálnymi škodami je určená na Slovensku na základe smernice Európskeho parlamentu a Rady 2004/35/ES a jej transpozíciou do zákona č.359/2007 Z.z. o prevencii a náprave enviromentálnych škôd a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Podľa tohoto zákonu je povinný prevádzkovateľ predchádzať vzniku enviromentálnej škody a bezprostrednej hrozbe enviromentálnej škody. Cieľom nápravy enviromentálnej škody na chránených druhoch, chránených biotopoch a vode je obnova životného prostredia do základného stavu a odstránenie závažných rizík, nepriaznivých účinkov na zdravie.
Environmentálnou škodou podľa tohto zákona nie je akékoľvek poškodenie životného prostredia, ale len škoda na chránených druhoch a biotopoch, na vode a na pôde.
Bezprostredná hrozba enviromentálnej škody sa rozumie dostatatočná pravdepodobnosť, že v blízkej budúcnosti dôjde k enviromentálnej škode. Finančným stratám v dôsledku ekologických škôd možno predísť iba kvalitným poistením.
Komu je poistenie určené?
Poistenie zodpovednosti za škodu na životnom prostredí je určené pre:
spoločnosti, ktoré spracovávajú alebo skladajú nebezpečné chemické látky
petrochemické spoločnosti
spracovávatelia odpadu a správcovia skládok (mestá, kraje atď.)
poľnohospodárske spoločnosti
vodohospodárské spoločnosti
dopravca nebezpečných chemických látok
dodavatelia energií
investori do pozemkov a nehnuteľností
enviromentálni konzultanti
Ako posledných uvádzame aj enviromentálnych konzultantov, ktorí môžu urobiť chybu pri vypracovaní projektu alebo pochybením v konzultačnej činnosti.
Toto poistenie poskytuje podnikateľom plnohodnotné poistné krytie. S poistením zodpovednosti za enviromentálnu škodu prišla na slovenský poisťovací trh Allianz – Slovenská poisťovňa: „Špecifikum produktu tohoto produku je, že nie je krytá environmentálna škoda spôsobená poškodenému, ale kryté sú náklady vynaložené prevádzkovateľom na predchádzanie bezprostrednej hrozby vzniku environmentálnej škody ako aj na nápravu už spôsobenej environmentálnej škody, ktoré si bude štát uplatňovať prostredníctvom svojích orgánov.“ Príslušnými orgánmi štátnej správy na úseku prevencie a nápravy environmentálnej škody bude obvodný úrad životného prostredia a pre prevádzkovateľov, ktorí spadajú pod zákon č. 245/2003 Z. z. o integrovanej prevencii a kontrole znečisťovania životného prostredia Slovenská inšpekcia životného prostredia.
Poistené sú náklady na:
preventívne opatrenia – v prípade bezprostrednej hrozby škody
nápravné opatrenia - v prípade znečistenia vody, pôdy, chránených druhov a chránených biotopov
technické náklady - náklady spojené, napr. s právnymi službami, znaleckými posudkami, havarijnými komisármi, atď.
Klient si môže vybrať poistenie podľa seba, a to kombináciou modulov poistenia.
Príklad z praxe:
Požiar v sklade poľnohospodárskych chemikálií vo Švajčiarsku v roku 1986 viedol k znečisteniu jednej z najdlhších riek západnej Európy. Po požiari sa počas 24 hodín vlievalo do Rýna niekoľko ton chemikálií. Došlo k poškodeniu vodnej flóry a fauny a usmrteniu niekoľkých ton rýb. Vďaka záchranným opatreniam a skutočnosti, že do rieky neustále pritekala čistá voda, sa pôvodný stav obnovil už po dvoch rokoch. Dnes je kvalita vody v Rýne ďaleko lepšia ako pred haváriou. Celková škoda bola vyčíslená v sume 90 mil. eur. (Zdroj: Allianz - Slovenská poisťovňa)