Dovolenky pre SZČO: Kedy máte ako živnostník nárok na platené voľno?

Barbora Magočová | rubrika: Článok | 18. 6. 2024
Aj vy ako SZČO túžite po výhodách dovolenky, ktoré majú zamestnanci? Nie ste sami. Na Slovensku existuje skupina živnostníkov, ktorí by mohli žiadať nielen o dovolenku, ale aj o iné zamestnanecké výhody. Zistite, či máte nárok na platenú dovolenku aj vy.
Dovolenky pre SZČO: Kedy máte ako živnostník nárok na platené voľno?

Zdroj: Shutterstock

Zarábate si na živobytie ako SZČO a škrie vás, že zamestnanci si na rozdiel od vás užívajú výhodu dovolenky bez výpadku príjmov? Aj na Slovensku ale existuje skupina živnostníkov, ktorí by mohli žiadať nielen o dovolenku, ale aj o iné zamestnanecké výhody. O koho ide?

Nároky SZČO za nevyčerpané dovolenky posvätil Súdny dvor EÚ

Nárok na platenú dovolenku pochopiteľne nemá ktorýkoľvek živnostník. Ak sa však vaša situácia podobá prípadu pána Kinga, ktorý sa dostal až pred Súdny dvor EÚ, šancu určite máte.

Pán King začal v roku 1999 pracovať ako predavač pre britskú spoločnosť podnikajúcu v oblasti predaja a montáže okien a dverí. Nebol ale zamestnaný na klasický pracovný pomer. Pôsobil ako samostatne zárobkovo činná osoba a spoločnosť mu vyplácala odmenu vo forme provízií z predaja. V roku 2008 mu ponúkla, že ho zamestná na pracovnú zmluvu, čo však pán King odmietol; v režime SZČO spolupracujúcej so spoločnosťou pokračoval až do roku 2012. 

Počas trvania výkonu práce mu dovolenka nebola nikdy preplácaná. Nárok na platenú dovolenku nemal zakotvený ani v zmluve, na základe ktorej pre spoločnosť pracoval.

Po skončení spolupráce si pán King voči spoločnosti uplatnil nárok na peňažnú náhradu za nevyčerpané dovolenky. Jeho existenciu založil na tom, že hoci formálne pracoval ako SZČO, v skutočnosti mala jeho činnosť povahu závislej práce. Tvrdil, že na jeho vzťah so spoločnosťou by sa malo hľadieť ako na vzťah zamestnanca a zamestnávateľa. 

Výsledok kauzy pána Kinga riešenej Súdnym dvorom EÚ (C-214/2016) by mal byť pre podnikateľov praktizujúcich švarcsystém dostatočnou výstrahou. Spomínaný prípad je totiž exemplárnym príkladom toho, že využívaním tzv. fiktívnych živnostníkov zamestnávatelia neriskujú len mastné pokuty. Ak si pracovníci „na IČO“ začnú uplatňovať zamestnanecké nároky, môže to byť pre firmy aj finančne náročnejšie, než sankcie za nelegálne zamestnávanie. Konkrétne v prípade pána Kinga išlo o peňažné náhrady za nevyčerpané dovolenky počas celého trvania jeho 13-ročného pôsobenia vo firme.

Nie je to len o dovolenke: fiktívni živnostníci môžu úspešne vzniesť aj iné nároky 

Aj na Slovensku či v Českej republike sa opakovane vyskytli prípady, v ktorých pracovníci „na živnosť“ svojich chlebodarcov riadne potrápili. V susednom Česku na súde uspel fotograf, s ktorým spolupracujúca firma prakticky zo dňa na deň skončila spoluprácu. Domnievala sa pritom, že postupuje v súlade s obchodnoprávnou zmluvou o dodávke prác a tým pádom nemusí dodržať striktne stanovené formálne postupy spojené s ukončovaním klasického pracovného pomeru.

Najvyšší súd ČR ale zamestnávajúcu spoločnosť vyviedol z omylu. Zdôraznil, že obsah písomnej zmluvy medzi živnostníkom a prijímateľom jeho služieb v zásade nie je podstatný. Dôležité je hlavne to, či sa živnostník podriaďuje pri výkone svojej činnosti pokynom osoby, pre ktorú pracuje a či je od nej z pracovného hľadiska závislý (rozhodnutie Najvyššieho súdu ČR, sp.zn. 21 Cdo 2687/2012).

Slovenské súdy pre zmenu riešili prípad poškodenia zdravia pracovníka „na IČO“ počas výkonu jeho činnosti, ktorý sa snažil, aby bolo vyhodnotené ako pracovný úraz. Kompetentné orgány na túto argumentáciu najskôr nechceli pristúpiť, Najvyšší súd SR ale upozornil, že ak si SZČO uplatní nároky súvisiace s pracovným úrazom, Sociálna poisťovňa a príp. tiež súdy musia riadne vyhodnotiť, či v danom prípade nebol využitý švarcsystém (rozhodnutie Najvyššieho súdu SR, sp.zn. 9So/45/2016).

O čo ako SZČO v súvislosti s dovolenkou prichádzate?

Vráťme sa ale k dovolenke. Ak ste súhlasili s prácou na živnosť, aby ste vyhoveli svojmu zmluvnému partnerovi, ale rozhodli ste sa, že by ste chceli postupovať podobne ako pán King, môže vám to vyniesť:

- 4 týždne platenej dovolenky v základnej výmere,

- 5 týždňov platenej dovolenky, ak ste už dovŕšili 33 rokov alebo sa trvale staráte o dieťa. 

Dodajme, že čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ. Pokiaľ si ju zamestnanec nemôže vyčerpať v kalendárnom roku, pretože zamestnávateľ jej čerpanie nestanovil alebo mu to nedovolili prekážky v práci, musí ju dostať tak, aby skončila najneskôr do konca ďalšieho kalendárneho roka (tzn. dovolenka za rok 2023 sa musí vyčerpať do konca roka 2024). V prípade, že zamestnávateľ ani do 30. júna neurčí termín čerpania starej dovolenky z minulého roka, môže si ho určiť zamestnanec s tým, že ho zamestnávateľovi oznámi aspoň 30 dní vopred.

Za nevyčerpané 4 týždne základnej výmery dovolenky sa v SR zamestnancovi nevypláca náhrada mzdy. Výnimkou je situácia, keď si túto dovolenku nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru. Za časť dovolenky presahujúcej 4 týždne základnej výmery dovolenky, ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, môže žiadať náhradu mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

Ak teda máte za rok 2023 nárok na 25 pracovných dní dovolenky a do konca roka 2024 si 8 dní dovolenky z roka 2023 nevyčerpáte, môže vám zamestnávateľ preplatiť len 5 dní.

Barbora Magočová

Autor článku Barbora Magočová

Barbora Magočová je právnička. Venuje sa najmä obchodnému a občianskemu právu a popri právnej praxi rozvíja aj publikačnú činnosť. Pre Peniaze.sk píše články týkajúce sa hlavne právnych aspektov podnikania a obchodných záväzkových... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Transakčná daň skrýva pascu pre subjekty s výnimkou, ukladá im skytú povinnosť

21. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Transakčná daň skrýva pascu pre subjekty s výnimkou, ukladá im skytú povinnosť

Od 1. apríla začína platiť transakčná daň a musia ju platiť všetky subjekty, okrem tých, čo majú výnimku v zákone. No aj neziskové organizácie, občianske združenia a školy musia včas... celý článok

Ako ušetriť vyše 700 eur na odvodoch? Legálna „finta“ pre nových živnostníkov

21. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Ako ušetriť vyše 700 eur na odvodoch? Legálna „finta“ pre nových živnostníkov

Ak ste začali podnikať v roku 2024, musíte si podať daňové priznanie za tento rok, no nemusíte to stihnúť do konca marca. Ak si požiadate o odloženie daňového priznania, vznikne vám... celý článok

Ste živnostník a máte zamestnanca? Na toto dajte pozor, inak môžete prísť o zákazníkov

20. 3. 2025 | Barbora Magočová

Ste živnostník a máte zamestnanca? Na toto dajte pozor, inak môžete prísť o zákazníkov

Podnikanie sa vám sľubne rozvíja a zišla by sa vám ďalšia pracovná sila? Potom si vopred dobre premyslite, ako do budúcna ochránite svoje záujmy. Pri niektorých druhoch zárobkovej činnosti... celý článok

Princípy úspechu podľa Baťu: Čo nás môže naučiť dnes?

17. 3. 2025 | Redakcia

Princípy úspechu podľa Baťu: Čo nás môže naučiť dnes?

Vo Vrábľoch ožil duch Tomáša Baťu! Diskusné fórum INOVATO prilákalo podnikateľov, inovátorov a nadšencov, ktorí sa nechali inšpirovať jeho odkazom. Diskusie sa sústredili na to, ako... celý článok

Až 200 000 Slovákov čoskoro pocíti novú daň, dosiahnuť môže až 3800 eur

17. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Až 200 000 Slovákov čoskoro pocíti novú daň, dosiahnuť môže až 3800 eur

Podnikatelia na Slovensku sa musia pripraviť na zásadnú zmenu – od príjmov za rok 2024 sa opäť zavádza minimálna daň, známa aj ako daňová licencia. Táto povinnosť, ktorá sa bude týkať... celý článok