Do konca februára vás zamestnávateľ mohol zamestnať na dobu určitú až na tri roky, opakovane v priebehu troch rokov vás však mohol zamestnanť len raz. Ak vás zamestnávateľ zamestnal na dobu určitú najskôr napríklad na 6 mesiacov, mohol vás opätovne zamestnanť na dobu určitú napríklad na 10 mesiacov ešte raz. Spolu by ste tak u jedného zamestnávateľa boli zamestaní 16 mesiacov. Po týchto 16 mesiacoch vás však už zamestnávateľ nesmel zamestnať na dobu určitú. Pokiaľ chcel, aby ste zostali pre neho pracovať musel vás zamestnať na dobu neurčitú.
Dvakrát za dva roky a dosť!
V súčasnosti platí, že vás zamestnávateľ môže na dobu určitú zamestnať opätovne dvakrát avšak maximálne počas doby dvoch rokov. Podľa nášho príkladu vám tak môže byť pracovný pomer predĺžený na dobu určitú ešte raz, ale maximálne na 8 mesiacov (6+10+8 = 2 roky).
Podmienku dvoch rokov zamestnávateľ nemusí dodržať, ak uvedie vecný dôvod k opätovnému predĺženiu pracovného pomeru na dobu určitú. Takýmto vecným dôvodom môže byť napríklad: zastupovanie zamestnankyňe počas materskej dovolenky a podobne.
Zamestnávateľ váš môže opätovne zamestnať aj ak ste boli zamestnaní na dva roky na zastupovanie zamestnankyňe počas materskej dovolenky avšak iba ak po skončení zastupovania s vami zamestnávateľ plánuje opätovne dohodnúť pracovný pomer na dobu určitú na zastupovanie ďalšieho zamestnanca napríklad počas výkonu verejnej funkcie. V takomto prípade vás môže zamestnávateľ opätovne zamestnať na dobu určtitú, pretože je uvedený vecný dôvod, ktorý zákon povoľuje. Tým dôvodom je zastupovanie zamestnanca.
Ďalšie dôvody, kedy zákon umožňuje opakovane predĺžiť pracovný pomer na určitú dobu nad dva roky:
zastupovanie zamestnanca
vykonávanie prác, pri ktorých je potrebné podstatne zvýšiť počet zamestnancov na prechodný čas nepresahujúci osem mesiacov v kalendárnom roku
vykonávanie prác, ktoré sú závislé od striedania ročných období, každý rok sa opakujú a nepresahujú osem mesiacov v kalendárnom roku (sezónna práca),
vykonávania opatrovateľskej služby podľa osobitného predpisu
vykonávania prác, pre ktoré sa vyžaduje vzdelanie umeleckého smeru
vykonávania prác tvorivého zamestnanca vedy, výskumu, vývoja,
vykonávania prác dohodnutých v kolektívnej zmluve
Kedy sa pracovný pomer tvári ako na dobu určitú avšak nie je
Ak sa so zamestnávateľom dohodnete na pracovnom pomere na dobu určitú, ale nedohodnete si ho písomne (t.j. neuvedie sa to písomne v zmluve), považuje sa takýto pracovný pomer za dohodnutý na neurčitý čas. Aj keby zamestnávateľ uviedol v zmluve, že sa jedná o pracovný pomer na určitú dobu avšak neuviedol by dobu trvania, je takýto pracovný pomer považovaný za pomer na dobu neurčitú.
Potrebujete sa poradiť vo veciach pracovného pomeru. Opýtajte sa bezplatne v právnej poradni.
Čo po uplynutí určitej doby?
Keď uplynie dohodnutá doba pracovný pomer sa skončí. Pri skončení tohto pracovného pomeru nemáte nárok na odstupné ani na odchodné.
Ak by ste pokračovali po uplynutí dohodnutej doby s vedomím zamestnávateľa ďalej vo výkone práce, platí, že sa tento pracovný pomer zmenil na pracovný pomer uzatvorený na neurčitý čas. (Máte otázky z tejto oblasti? Kliknite na odkaz a opýtajte sa v právnej poradni.)
Miroslava Hrášková
V článkoch sa najradšej venuje problematike daní, dávok a dôchodkov. Okrajovo spracováva aj oblasť financovania bývania, termínovaných vkladov a sporenia. Vyštudovala hospodársku politiku na ekonomicko-právnej fakulte Masarykovej... Ďalšie články autora.