V roku 2024 môžu firmy získať dotácie na fotovoltiku aj inovácie

Redakcia | rubrika: Článok | 25. 3. 2024
Každý podnikateľ hľadá čo najefektívnejšiu možnosť získania finančných prostriedkov na rozvoj biznisu. V roku 2024 môžu podnikatelia získať dotácie na rozvoj firmy z európskych štrukturálnych a investičných fondov (eurofondov), ktoré v najbližších rokoch zastrešuje Program Slovensko. Ďalším dôležitým grantovým zdrojom je Plán obnovy, z ktorého môžu podnikatelia získať napríklad dotácie v oblasti energetiky či digitalizácie. Firmy môžu z grantov financovať napríklad inštaláciu fotovoltiky, výskumné projekty či rôzne inovácie. O tom, ako sa k peniazom dostať a ako využiť granty na maximum si povieme v článku.
V roku 2024 môžu firmy získať dotácie na fotovoltiku aj inovácie

Zdroj: Shutterstock

Dotácie na fotovoltiku, tepelné čerpadlá a ďalšie OZE

V rámci Programu Slovensko ako aj Plánu obnovy sú na podporu energetickej efektívnosti podnikov a inštalácie obnoviteľných zdrojov energie (OZE) vyčlenené desiatky miliónov eur. Novinkou v roku 2024 je, že dotácie môžu získať podniky vo všetkých sektoroch. V minulosti bola podpora OZE zameraná predovšetkým na priemyselné odvetvie.

Energetická efektívnosť firmy bude podporená na základe energetického auditu, kde sa hodnotí spotreba energie a navrhujú opatrenia pre: budovy, technologické zariadenia a dopravné prostriedky, napríklad zlepšenie tepelnej ochrany budov na podnikanie, zlepšovanie existujúcich zariadení na výrobu elektriny/tepla/chladu v podnikoch, respektíve ich náhrada za nové zariadenia, zavádzanie systémov monitorovania, optimalizácie a riadenia spotreby energie, zvyšovanie efektívnosti distribúcie energie. Sú to vám blízke oblasti? Určite máte možnosť získať financovanie.

Zelená podnikom – jednoduché dotácie pre firmy

Slovenská inovačná a energetická agentúra podporí inštaláciu zariadení na využívanie OZE prostredníctvom schémy Zelená podnikom. Mikro, malé a stredné podniky (MSP) môžu vďaka dotácii vo forme poukážky financovať inštaláciu fotovoltiky, solárnych kolektorov, tepelných čerpadiel alebo veterných turbín. Z výzvy sú financované tiež energetické audity a maximálna hodnota poukážky je 70 tisíc eur.  To rozhodne pre malý podnik nie je zanedbateľná čiastka.

Pomoc je určená pre MSP zo všetkých sektorov s výnimkou pôdohospodárstva. Za MSP sú považované všetky subjekty vykonávajúce hospodársku činnosť bez ohľadu na právnu formu alebo oblasť podnikania. Dotácie môžu získať napríklad aj advokáti, notári či lekári.

Kľúčovou podmienkou je, že projekty sa realizujú na základe energetického audit. Ten je buď súčasťou žiadosti alebo ho podnikateľ môže mať vypracovaný a k žiadosti ho priloží. Z energetického auditu vyplynie, ktoré zariadenia sú pre konkrétny typ podniku vhodné a s akým inštalovaným výkonom. Vďaka auditom budú mať podnikatelia k dispozícii návrhy vhodných opatrení energetickej efektívnosti a odborne stanovený potenciál využitia obnoviteľných zdrojov vo firme. Okrem inštalácie konkrétnych zariadení môže byť dotácie použité aj na akumuláciu energie.

Poukážky môžu pokryť 35 % z celkových oprávnených výdavkov projektu s možnosťou bonifikácie o 5 %, ak energetický audit potvrdí, že minimálne 90 % energie vyrobenej v každom z podporovaných zariadení bude spotrebovaných v MSP. Ďalších 5 % navyše bude možné získať na zariadenia s minimálnym zaťažením ovzdušia znečisťujúcimi látkami.  

Granty na rozvoj inovácií a podpora digitalizácie firiem

V roku 2024 môžu podnikatelia získať dotácie na rozvoj firmy, vývoj digitálnych technológií, ich nasadzovanie, ale aj na podporu digitálnej ekonomiky. V tejto oblasti je kľúčovým pojmom Stratégia inteligentnej špecializácie RIS3. Ide o dokument určujúci ciele a obsahové zameranie eurofondovej podpory pre obdobie 2021 – 2027 v oblasti výskumu, inovácií a ľudských zdrojov.

Stratégia určuje rámec toho, aké projekty môžu byť z fondov EÚ podporené s cieľom zlepšiť konkurencieschopnosť slovenskej ekonomiky. Dokument definuje týchto 5 domén:

  • Inovatívny priemysel pre 21. storočie
  • Mobilita pre 21. storočie
  • Digitálna transformácia Slovenska
  • Zdravá spoločnosť
  • Zdravé potraviny a životné prostredie

Granty v danej oblasti sú určené predovšetkým pre malé a stredné podniky a verejné výskumné organizácie, ale aj veľké spoločnosti či súkromné inštitúcie v oblasti výskumu a vývoja.

Okrem uvedeného môžu podnikatelia získať dotácie aj na podporu súkromných zdravotníckych zariadení v oblasti kybernetickej bezpečnosti.  Zaujímavou formou pomoci sú Inovačné vouchre. Ide o finančné poukážky, ktoré môžu podniky využiť na vývoj nových alebo vylepšenie existujúcich produktov, služieb a procesov. 

Z ďalších výziev v roku 2024 je možné financovať tieto oblasti:

  • priemyselné technológie (napr. automatizácia v priemysle)
  • kľúčové digitálne technológie (napr. kybernetická bezpečnosť, kvantové technológie, senzory, internet vecí, mikroelektronika, elektronické komponenty a cloudové riešenia)
  • pokročilé materiály pre oblasť digitalizácie
  • umelá inteligencia a robotika
  • pokročilá výpočtová technika.

Výskum a vývoj

Z fondov EÚ môžu podnikatelia financovať aj projekty priemyselného výskumu a experimentálneho vývoja. V Programe Slovensko je naplánovaných niekoľko výziev, pričom už tento rok  je na podporu výskumu a vývoja alokovaných takmer 200 miliónov eur. Pri väčšine výziev môžu podnikateľské subjekty na svojom výskume spolupracovať s výskumnými organizáciami v pozícii partnerov. Dôležité je spomenúť, že podporu môžu získať aktivity v každom stupni inovačného reťazca, a podporí sa aj zavedenie dosiahnutej inovácie do samotného produkčného procesu.

Partnerstvá podnikov a akademického sektora by mali byť dôležitou súčasťou grantového ekosystému na najbližšie roky, kde pôjde najmä o prepájanie stredných škôl s firmami. Približne 15 miliónov eur bude tento rok vyčlenených aj na dotácie pre súkromné škôlky.

Kombinácia úveru a grantu

V priebehu roka 2024 sa predpokladá spustenie novej formy pomoci pre podnikateľov. Ide o kombináciu grantu a zvýhodneného úveru. Komerčné banky ako poskytovatelia zvýhodnených úverov budú poskytovať úvery s grantovou zložkou. Ak firma splní podmienky financovania bankou a taktiež splní podmienky vyhlásené v rámci výzvy, banka poskytne úver do výšky 75% investície, pričom grantová zložka (max 25% investície) bude odpočítaná pri podpise zmluvy a spoločnosť bude splácať už len úver. Financovanie investícií takouto formou by nemalo byť administratívne príliš zložité. Firmy budú pri žiadostiach komunikovať len s bankou. Schválenie grantovej zložky by nemalo podliehať procesu ešte aj na ministerstve. 

Zaujali vás možnosti získať pre svoju firmu peniaze, ktoré nemusíte nikomu vracať? Aj grant, či dotácia tak môžu byť pre vás konkurenčnou výhodou o ktorú sa v roku 2024 určite oplatí zabojovať.

Redakcia

Autor článku Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Najvýhodnejšie cestovné poistenie

Chcem sa poistiť

Naša online kalkulačka vám umožní porovnať ceny a podmienky rôznych poisťovní, aby ste mohli cestovať bez starostí.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Obľúbené témy

dotácie, plán obnovy, podniky

Toto ste už čítali?

Ako založiť firmu: Akú formu podnikania zvoliť, aby sa to oplatilo?

19. 11. 2024 | Redakce

Ako založiť firmu: Akú formu podnikania zvoliť, aby sa to oplatilo?

Začínate podnikať a váhate, či si zvoliť živnosť alebo obchodnú spoločnosť? Výber správnej formy podnikania závisí od vašich potrieb, financií a plánov. Poradíme vám, kedy sa oplatí... celý článok

Minimálne odvody 2025: Koľko peňazí zaplatia štátu živnostníci?

13. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Minimálne odvody 2025: Koľko peňazí zaplatia štátu živnostníci?

Minimálne odvody pre SZČO sa v roku 2025 zvýšia o viac ako 30 eur. Tento nárast je priamym dôsledkom rastúcej priemernej mesačnej mzdy, ktorá v roku 2023 dosiahla 1 430 eur. Na základe... celý článok

Sociálna poisťovňa pripomína živnostníkom: Máte posledné hodiny na splnenie dôležitej povinnosti

7. 11. 2024 | Redakcia

Sociálna poisťovňa pripomína živnostníkom: Máte posledné hodiny na splnenie dôležitej povinnosti

Sociálna poisťovňa upozorňuje živnostníkov a iné SZČO, ktoré odložili daňové priznanie na jún 2024, na kľúčový termín 8. novembra 2024. V tento deň musia uhradiť prvú platbu novovymedzeného... celý článok

Kedy musí byť konateľ zároveň zamestnancom s.r.o.?

7. 11. 2024 | Barbora Magočová

Kedy musí byť konateľ zároveň zamestnancom s.r.o.?

Podnikáte prostredníctvom s.r.o.? Potom možno premýšľate aj nad tým, či pre vás bude lepšie zostať len konateľom alebo by ste sa v spoločnosti mali aj zamestnať. Možno vás však prekvapí,... celý článok

Oplatí sa zamestnať alebo byť SZČO? Expert ukázal šokujúce porovnanie

21. 10. 2024 | Ivana Sladkovská

Oplatí sa zamestnať alebo byť SZČO? Expert ukázal šokujúce porovnanie

Oplatí sa byť na Slovensku ešte zamestnancom? Známy expert na dane a odvody ukázal príklad, v ktorom firma vynaloží na prácu dvoch ľudí rovnaké množstvo peňazí, no jeden z nich dostane... celý článok