Konateľ nechce spoločníkovi vydať doklady o s.r.o.: kedy má na to právo?

Barbora Magočová | rubrika: Článok | 9. 2. 2023
Vlastníte podiel v spoločnosti s ručením obmedzeným a medzi vami a ďalšími spoločníkmi či konateľmi panujú nezhody? V takom prípade sa vám ľahko môže stať, že budete úplne odstavení od informácií o spoločnosti. Nemusíte sa dostať ani k účtovníctvu či k inej dokumentácii, ktorá je dôležitá pre rozhodovanie na valnom zhromaždení.
Konateľ nechce spoločníkovi vydať doklady o s.r.o.: kedy má na to právo?

Zdroj: Shutterstock

Ako postupovať, ak si voči vám konatelia neplnia informačné povinnosti a nechcú vám požadované doklady sprístupniť? Musia vám vyhovieť v každom prípade alebo existujú okolnosti, ktoré im umožňujú vašu žiadosť odmietnuť? 

Ak spoločník nie je zároveň konateľom, môže nastať problém 

Aby boli spoločníci schopní riadneho rozhodovania a kontroly, dáva im Obchodný zákonník právo požadovať:

1) informácie o záležitostiach spoločnosti a
2) nahliadanie do dokladov spoločnosti.

 Na Slovensku sa veľmi často vyskytujú eseročky, ktoré majú viacero spoločníkov; len niektorí z nich však zároveň aj konateľmi spoločnosti. Ak sa medzi spoločníkmi v takýchto s.r.o. rozhorí konflikt, vždy budú ťahať za kratší koniec tí, ktorí konateľskú funkciu nevykonávajú. Práve konatelia totiž majú vďaka svojmu postaveniu k dispozícii najviac informácií o spoločnosti. Okrem zmluvných dokumentov, ktoré za eseročku podpisujú, sú zo zákona zodpovední tiež za vedenie predpísanej evidencie či účtovníctva. 

Ak sa konatelia rozhodnú strpčiť spoločníkom život, majú viacero alternatív. V prvom rade im napríklad môžu v niektorých prípadochobmedziť vstup do sídla spoločnosti (rozhodnutie Najvyššieho súdu SR, sp.zn. 4 Obo 122/2000). Smú tak ale urobiť len vtedy, ak:

  • 1) to nie je v rozpore s ustanovením spoločenskej zmluvy,
  • 2) právo na vstup nevyplýva z osobitnej funkcie spoločníka v spoločnosti (konatelia napríklad nemôžu zakázať vstup do spoločnosti iným konateľom či zamestnancom spoločnosti),
  • 3) ich tým neobmedzia vo výkone ich práv, ktoré im zo zákona patria ( im musia umožniť vstup do sídla spoločnosti, ak sa v ňom koná valné zhromaždenie). 

Konatelia teda dokážu efektívne zabrániť tomu, aby spoločník získaval potrebné informácie sám. V takom prípade mu nezostáva nič iné, len ich v prvom kroku v súlade s § 122 ods. 2 Obchodného zákonníka písomne vyzvať, aby informácie či doklady sprístupnili a stanoviť im primeranú lehotu na odpoveď. 

Má spoločník právo na vydanie dokladov do svojej dispozície? 

Zo zákona výslovne nevyplýva, akým spôsobom má spoločník svoje právo nahliadania do dokladov spoločnosti realizovať. Konatelia preto žiadosti spoločníkov o vydanie dokladov odmietajú s poukazom na to, že „nahliadanie“ do dokumentov neznamená, že by si ich spoločníci mohli na istý čas zo sídla s.r.o. odniesť. Názor konateľov podporujú aj súdy. Tieto vyslovili, že konateľ nemusí odovzdať požadovanú dokumentáciu do dispozície spoločníka; postačí, ak mu vytvorí príležitosť vizuálne sa zoznámiť s obsahom listín

Konatelia ďalej často argumentujú, že spoločníci by mali nahliadnutie do dokladov spoločnosti realizovať počas valného zhromaždenia. S týmto však u súdov pre zmenu nepochodili. Spoločníci sa teda môžu s dokumentami zoznámiť aj mimo zasadania najvyššieho orgánu s.r.o. (rozhodnutie Krajského súdu Nitra, sp.zn. 26Cob/7/2018). Ak spoločnosť disponuje potrebným technickým vybavením, môže spoločník navyše žiadať, aby mu bolo umožnené vyhotovenie kópií dokladov, ale za náhradu nákladov s tým spojených (rozhodnutie Najvyššieho súdu SR, sp.zn. 3Obdo/21/2019). 

Kedy možno spoločníkovu žiadosť o doklady či informácie odmietnuť? 

Súdy považujú právo spoločníka na informácie za neobmedziteľné. Z času na čas sa ale pred ne dostane prípad, v ktorom sa konatelia snažia poukázať na dôležitú okolnosť, ktorá by odopretie časti informácií či dokladov odôvodňovala. 

Stalo sa tak napríklad v konaní pred Krajským súdom Nitra vedenom pod sp.zn. 26Cob/86/2013, v ktorom sa spoločník domáhal nahliadnutia do účtovných dokladov, zmlúv či dokumentácie o skladových zásobách spoločnosti. Ostatní spoločníci sa ale bránili, že sa z jeho strany obávajú zneužitia informácií a porušenia obchodného tajomstva. Nezhody sa vyostrili natoľko, že voči spoločníkovi bol dokonca súbežne vedený spor o jeho vylúčenie zo spoločnosti.

Súd však uzavrel, že právo spoločníka na nahliadanie do dokladovnemožno obmedziťanis odkazom na hrozbuporušenia obchodného tajomstva. Práva úprava totiž vychádza z toho, že spoločník je povinný správať sa tak, aby sa údaje spoločnosti v rozpore s jej záujmami nerozširovali. Pokiaľ by k tomu došlo, bolo by možné spoločníka postihovať v napríklad režime nekalosúťažného deliktu porušenia obchodného tajomstva. 

Na druhej strane ale súdy vyslovili, že bývalý spoločník s.r.o.právo nahliadnuť do dokladov spoločnosti nemá (rozhodnutie Najvyššieho súdu ČR, sp.zn. 29 Cdo 2189/2012). 

Aké právne kroky podniknúť, ak konatelia doklady nechcú sprístupniť? 

V prípade, že konatelia spoločníkovi nechcú poskytnúť požadované informácie či dokumenty, môže sa ich spoločník domáhať žalobou na súde. Táto sa nepodáva voči konateľom; ako žalovaný musí byť označená samotná spoločnosť(rozhodnutie Najvyššieho súdu SR, sp.zn. 2 Obo 88/2002). 

Pokiaľ sú ostatní spoločníci v presile, žaloba na sprístupnenie dokladov situáciu nemusí vylepšiť. Určite nie je ideálne, aby sa spoločník súdne domáhal plnenia informačnej povinnosti v pravidelných intervaloch. Stav spoločnosti však musí poznať, aby mohol riadne vykonávať svoje práva. Súdy preto dospeli k názoru, že obštrukčné konanie spočívajúce v neposkytovaní informácií je dôvodom, aby súd vyhovel žalobe spoločníka o zrušenie jeho účasti v spoločnosti (rozhodnutie Krajského súdu Žilina, sp.zn. 13Cob/160/2019). 

V súvislosti so zrušením účasti má spoločník právo na vyrovnací podiel. Ak spoločenská zmluva neurčuje inak, určuje na základe riadnej individuálnej účtovnej závierky za účtovné obdobie predchádzajúce obdobiu, v ktorom zanikla účasť spoločníka v spoločnosti; počíta sa pomerom splateného vkladu spoločníka k splateným vkladom všetkých spoločníkov.

Barbora Magočová

Autor článku Barbora Magočová

Barbora Magočová je právnička. Venuje sa najmä obchodnému a občianskemu právu a popri právnej praxi rozvíja aj publikačnú činnosť. Pre Peniaze.sk píše články týkajúce sa hlavne právnych aspektov podnikania a obchodných záväzkových... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+5
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Slovenské firmy budú po novom platiť štátu za existenciu. Novinka zasiahne až 200 000 subjektov

23. 1. 2025 | Ivana Sladkovská

Slovenské firmy budú po novom platiť štátu za existenciu. Novinka zasiahne až 200 000 subjektov

Daňové licencie pre firmy sa vracajú, no tentokrát majú názov minimálne dane. Firmy zaplatia ročne stovky až tisícky eur len za to, že na Slovensku podnikajú a existujú. Aké budú nové... celý článok

Štát musí pritvrdiť. Chcel chytiť 100 000 fiktívnych živnostníkov, odhalil ich len 52

21. 1. 2025 | Ivana Sladkovská

Štát musí pritvrdiť. Chcel chytiť 100 000 fiktívnych živnostníkov, odhalil ich len 52

Napriek tomu, že v roku 2024 odhalili inšpektoráty práce len 52 prípadov, odhady hovoria o približne 100 000 takýchto falošných SZČO. Tento jav, známy ako švarc systém, umožňuje firmám... celý článok

Daň z motorových vozidiel 2025: Pozor na nové pravidlá a termín splatnosti

20. 1. 2025 | Ivana Sladkovská

Daň z motorových vozidiel 2025: Pozor na nové pravidlá a termín splatnosti

Podnikateľom na Slovensku sa blíži termín na podanie daňového priznania a úhradu dane z motorových vozidiel za rok 2024, pričom daňovníci majú čas do 31. januára 2025. Sadzby dane sú... celý článok

Najväčší daňový podvod Slovenska odhalila náhoda. 130 miliónov je fuč, vinný nie je nikto

10. 1. 2025 | Ivana Sladkovská

Najväčší daňový podvod Slovenska odhalila náhoda. 130 miliónov je fuč, vinný nie je nikto

Najväčší daňový podvod na Slovensku roky uniká pozornosti, hoci štát pri ňom prišiel o šialenú sumu 130 miliónov eur. Reč je o spoločnosti Clean Trade Energy, ktorá sa síce tvárila... celý článok

Čierny rok 2024: Na Slovensku skrachovalo rekordne veľa firiem

9. 1. 2025 | Redakcia

Čierny rok 2024: Na Slovensku skrachovalo rekordne veľa firiem

Rok 2024 sa zapíše ako rekordný, pokiaľ ide o bankroty firiem na Slovensku. V tomto roku sa do konkurzu dostalo až 339 firiem a živnostníkov, čím sa dosiahol najvyšší počet od roku... celý článok