Pre seniorov, ktorí stále platia za vedenie bankového účtu, môže byť legislatívny účet výhodným riešením, ktoré im prinesie úsporu a vyššiu bezpečnosť. Tento typ účtu ponúka široké spektrum služieb zadarmo, avšak jeho získanie je podmienené splnením určitých kritérií.
„Základnou podmienkou je, aby mal klient príjem nižší ako 1,1-násobok minimálnej mzdy, ktorá aktuálne dosahuje 750 eur,“ vysvetľuje Pavel Škriniar, finančný analytik zo spoločnosti Swiss Life Select pre denník Pravda. Tento limit teda predstavuje sumu 825 eur mesačne. Pre väčšinu dôchodcov, ktorých starobné dôchodky dosahujú priemerne 650 eur, resp. predčasné dôchodky 702 eur, je táto podmienka splniteľná. Ďalšou nevyhnutnosťou je, že záujemca o legislatívny účet nesmie vlastniť iný bankový účet.
Základný bankový produkt je povinne zadarmo
Legislatívny účet, alebo základný bankový produkt, poskytuje viacero služieb bez poplatkov. Záujemca tak získa:
- vedenie bežného účtu
- neobmedzený počet vkladov a výberov v hotovosti
- neobmedzené bezhotovostné operácie a platby kartou
- neobmedzené výbery hotovosti z bankomatov
- výpis zasielaný poštou alebo elektronicky
- internetbanking
- medzinárodnú debetnú kartu
Tieto služby sú pre seniorov veľkou výhodou, pretože ich oslobodzujú od mnohých bežných poplatkov, ktoré by inak za bankový účet platili.
Komu sa oplatí legislatívny účet
Analytik však upozorňuje, že nie všetky bankové produkty, ktoré sú špeciálne určené pre seniorov, musia byť automaticky výhodné. „Banky ponúkajú rôzne špeciálne účty, či už pre deti, študentov alebo seniorov. Ich rozsah služieb, cena a podmienky sa však môžu značne líšiť. Preto je dôležité porovnať ponuky viacerých bánk,“ radí Škriniar.
Legislatívny účet sa stáva ideálnym riešením najmä pre tých, ktorí nemajú dostatočný príjem na splnenie podmienok minimálneho obratu pri štandardných účtoch. Pre seniorov s nízkymi dôchodkami to môže byť kľúčová možnosť, ako mať kvalitné bankové služby zadarmo.
Top výhodou je bezpečnosť
Okrem finančných výhod prináša bankový účet seniorom aj bezpečnosť. „Bankový účet je pre seniorov bezpečnejší, pretože chráni ich úspory pred podvodníkmi,“ pripomína analytik. Podvodníci sa často snažia vylákať hotovosť od starších ľudí priamo doma, no peniaze uložené na účte sú chránené.
Banky navyše vedia identifikovať nezvyčajné správanie. „Mnohokrát už pracovníci banky rozpoznali podvodné situácie a zabránili stratám peňazí,“ dodáva Škriniar. Vďaka tejto dodatočnej vrstve ochrany môžu seniori pokojnejšie využívať svoje úspory bez strachu z nástrah.
Ivana Sladkovská
Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.