Slovákovi z obce Brodské na Záhorí sa stal kuriózny, no vážny prípad. Z katastra mu doslova zmizol celý dom. Za všetko mohla chyba, ktorú robia denne mnohí Slováci. Niekto si neoveril, či dostal pravdivú informáciu a dom z katastra jednoducho vymazal. Prípadom sa zaoberal verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský, ktorý o ňom informuje na oficiálnej stránke.
Podávateľom sťažnosti na ombudsmana bol syn zosnulého vlastníka, ktorý v nehnuteľnosti stále býva. Podal sťažnosť, že obec Brodské bez jeho vedomia a bez informovania ostatných spoluvlastníkov oznámila katastru nepravdivú informáciu o zrušení súpisného čísla nehnuteľnosti. Na základe tejto mylnej informácie katastrálny úrad predpokladal, že stavba už neexistuje, a preto ju vymazal z evidencie katastra nehnuteľností. Tento krok však nebol v súlade so zákonom a zásadne zasiahol do práv podávateľa.
Pochybila obec aj katastrálny úrad
Podľa zákona o obecnom zriadení a príslušnej vyhlášky Ministerstva vnútra SR je povinnosťou obce viesť evidenciu súpisných čísel stavieb. Ak má dôjsť k ich zrušeniu, obec je povinná o tom informovať vlastníka a vydať rozhodnutie o zrušení súpisného čísla. Až následne má toto rozhodnutie postúpiť katastrálnemu úradu.
„Napriek nesplneniu si tejto povinnosti, obec Brodské oznámila katastru nepravdivú skutočnosť o zrušení súpisného čísla, ktoré v skutočnosti existovalo naďalej. Týmto nesprávnym postupom obec porušila spomínanú právnu úpravu a poskytla katastru nesprávne údaje,“ vysvetľuje verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský.
Závažné pochybenie sa však týkalo aj katastrálneho odboru Okresného úradu v Skalici. Ten nehnuteľnosť vymazal z katastra bez toho, aby si overil, či skutočne došlo k jej odstráneniu. Navyše, rozhodnutie o výmaze neoznámil vlastníkom, čím porušil zákonné požiadavky a zasiahol do ich práv.
Neoprávnený výmaz nehnuteľnosti
Podľa katastrálneho zákona môže dôjsť k výmazu stavby z evidencie len v prípade predloženia právoplatného rozhodnutia o jej odstránení alebo o zrušení súpisného čísla. V tomto prípade však takéto rozhodnutie neexistovalo. Katastrálny úrad sa spoliehal na nesprávne informácie od obce bez toho, aby ich dôkladne preveril. Tento nesprávny úradný postup mal vážne následky, keďže vymazanie listu vlastníctva mohlo ohroziť právne postavenie podávateľa aj ďalších vlastníkov nehnuteľnosti.
Verejný ochranca práv žiada nápravu
Na základe zistených skutočností verejný ochranca práv vyzval katastrálny odbor Okresného úradu v Skalici, aby bezodkladne napravil chybu a postupoval v súlade so zákonom. Zároveň adresoval obci Brodské odporúčanie prijať konkrétne opatrenia na ochranu práv občanov, aby sa podobné situácie v budúcnosti neopakovali.
„Týmto postupom bolo porušené právo podávateľa na súdnu ochranu a na rešpektovanie práva na rešpektovanie súkromného a rodinného života, čím došlo k zásadnému narušeniu jeho základných ľudských práv zaručených ústavou a medzinárodnými zmluvami,“ zdôraznil Dobrovodský.
Tento prípad poukazuje na dôležitosť dodržiavania zákonných postupov pri správe nehnuteľností a na to, aké dôsledky môže mať nesprávny úradný postup pre bežných občanov. Verejný ochranca práv preto apeluje na všetky orgány verejnej správy, aby konali s maximálnou zodpovednosťou a v súlade s právnymi predpismi.
Redakcia
Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.